Düden Şelalesi, Antalya’nın sıcağından bunalanlar için Antalya’nın gezilebilecek serin yerlerinden bir tanesidir. Gürül gürül akan şelale etrafına yaklaşanları esintisiyle serinletirken sesiyle de rahatlatır. Şelalede her zaman su eksik olmasa da özellikle yaz aylarında çayın geçtiği bölgelerde fazla tarımsal sulama yapılmasından dolayı şelalenin suyu azalıyor. Bu dönemlerde şelalenin döküldüğü alandaki göletten büyük bir boru yardımıyla devir daim yapılıyor.

Düden Şelalesi Nerede?

Düden şelalesi, Antalya merkezden yaklaşık olarak 10 km kuzeyinde yer almaktadır. Şelale Mahallesi, Düdenbaşı Mahallesi ve Menderes Mahallesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Şelaleye şehiriçi otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Yakınlarda görülecek başka neler var?

Düden şelalesi gezisi için 1 saat çok rahat yetecektir. Buradan Antalya merkeze 10 km. Kurşunlu şelalesi 15 km. Perge Antik Şehri 20 km. Bir gün içinde buraları rahatlıkla gezebilirsiniz.

Düden Şelalesinin kaynağı ve döküldüğü yer

Düden Şelalesi, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden almakta ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkmaktadır. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılmış olup, Antalya merkeze yaklaşık 7 km uzaklıkta (Lara bölgesinde) olan bir kolu Aşağı Düden (ya da Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Varsak’a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi olarak bilinmekte ve Akdeniz’e dökülmektedir.

Düden Şelalesinin ismi

Varsak’ta bulunan Düden Şelalesi’nin adı çeşitli kaynaklarda İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Perge’den sonra Termosos’u almak için yola çıkan Büyük İskender burada konaklamıştır. Bu yüzden İskender Şelalesi olarak da bilinir.

Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. Antalya çevresindeki en önemli mesire alanlarından biri olan bu şelalenin bulunduğu sık ağaçlı alan 20 metre yükseklikten dökülen suyun sesiyle birleşerek büyüleyici bir ortam oluşturmakta, şelale ve çevresindeki piknik alanı kentin yerlileri kadar dışarıdan gelenlerin de büyük ilgisini çekmektedir.

Düden çayının kaynağı ve yolculuğu

Eski Antalya – Burdur asfaltının 28. km mevkiinde Kırkgözler, 30. km mevkiinde Pınarbaşı olmak üzere iki büyük karstik kaynak bulunmaktadır. Debisi bol olan bu iki nehir kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolmakta, kaybolan su 14 km kadar yerin altında gittikten sonra Varsak çöküntüsünün bir ucundan çıkmakta, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batmaktadır. Varsak’ta kaybolan su 2 km kadar yer altı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkmaktadır.

Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su, Kepez Hidroelektrik Santrali’nden gelmektedir. Düdenbaşı’ndan sonra Koyunlar regülatöründe iki ana kanala ayrılan Düden Çayı, 9 km sonra, Antalya’nın doğusunda 40 m yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülmektedir.

Çayın Şelale olarak Lara bölgesinde Akdeniz’e döküldüğü yer yine bir mesire alanıdır. Burada çok sayıda kafeterya ve restaurant bulunur. Çayın gerisinde hatta küçük çaplı rafting yapmak bile mümkündür. Buradaki şelaleye Karpuzkaldıran şelalesi adı verilir. Özellikle yat limanından hareket eden 1 saatlik tekne turlarıyla bu şelalenin yanına kadar ulaşılır. 

Düden Şelalesi Nasıl gezilir, ne yenir, ne yapılır?

 Düden şelalesi alanına girer girmez kapının solunda bir Roma Dönemi lahit kapağı bulunmakta; burayı geçip biraz yürüdükten sonra sağ tarafta hediyelik eşya dükkanları, dondurmacı, mısırcı gibi yan yana dizilmiş satıcılar göreceksiniz. Tuvaletler sol tarafta. Şelaleyi görmek için sol taraftan devam eden yolu takip edin. Yol sizi merdivenlere götürecek. Merdivenlerden indikçe sağınızda şelaleyi farklı köşelerden göreceksiniz.

Merdivenler bitince köprüden şelalenin bulunduğu tarafa geçeceksiniz. Şelaleye yaklaşan patikayı takip edip en sona; şelalenin döküldüğü gölete gidin. Şelaleyi gördükten sonra geri dönmek için geldiğiniz yolu takip etmeyin.

Göletin yanındaki merdivenlerden yukarıya doğru mağaranın oyuklarının içinden geçip çağlayanın aktığı bölümün arkasındaki balkona geliyorsunuz. Burası doğal bir mağara penceresi. Burada harika bir manzara sizi bekliyor.

Balkonun en sonuna kadar gidip çağlayanı bir başka köşeden görme imkanınız var. Son olarak balkonun köşesindeki merdivenlerden en üste, başladığınız yere geri geliyorsunuz.

Yukarıdaki kafeterya ve restoranda çeşitli gözlemeler, taze sıkılmış meyve suları ve kebap çeşitleri bulabilirsiniz.

Başka neler yapabilirsiniz?

  • Şelale girişinde otoparkın önündeki alanda Deveye binebilirsiniz.
  • Şelale girişinde her zaman soğuk acur ve kürek yemişi soydurup tadına bakabilirsiniz
  • Papağanlarla resim çektirebilirsiniz.

Düden şelalesi giriş ücreti ve açık olduğu günler ve saatler

Giriş ücreti: Öğrenci: 3TL, Tam: 5TL

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:00-19:00

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:00-18:00

Düden Şelalesi Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here