Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olan Antalya, ziyaret edenlere bir çok aktivite sunar. Bot turlarına katılmanın, rafting yapmanın ve antik şehirlerini ziyaret etmenin yanında Teleferikle zirveye çıkıp Toroslardan bütün kıyıyı izlemek de Antalya’da yapılabilecek şeylerden birisidir. Özellikle bunaltıcı sıcak Antalya günlerinde teleferikle 605 metre yükseklikteki Tünektepe’ye çıkmak biraz olsun insanı rahatlatmaktadır.

Güney terastaki manzara. Aşağıda Sarısı plajı, ortada liman, limandan sonra konyaaltı sahili devam ediyor

Antalya’da 3 farklı bölgede teleferik mevcuttur. İlki, Tahtalı teleferik. Bu şehirden daha uzaktadır. Kemerde yer alan ‘Tahtalı Teleferik’ Tünektepe’den daha uzun ve detaylıdır. Aynı zaman da biraz daha pahalıdır. Üçüncü ve son olarak yapılan teleferik ise Alanya’dadır. Alanya ise Antalya’nın doğu sahillerinde, 2 saat uzaklıktadır.

Torosların Kemer’e doğru uzanan kısmı

Bence bunların en iyisi ve en detaylısı Kemerdeki Tahtalı teleferiktir. Yalnız şehre en yakın Tünektepe teleferik en çok ziyaretçi alandır. Özellikle şehri hızlı gezmek isteyenler burayı kolayca programlarına ekliyorlar.

8 kişilik kabinler

Haftasonları öğrenci grupları ve ailelerin de buraya gelmesinden dolayı en kalabalık olduğu andır. Sarısu plajı ve piknik yeri etrafında olması, şehir merkezine yakın ve ucuz olması (20tl) burayı cazip bir hale getiriyor.

Tünektepe teleferik nerede, nasıl gidilir?

Tünektepe teleferik Sarısu plajı ve piknik yeriyle yan yanadır. Antalya şehir merkezine 10 km uzaklıkta, liman mevkinde, kemer yolu üzerindedir. Toplu taşımayla ulaşım çok kolaydır. Önceleri döner gazino olarak bilinen teleferiğin ulaştığı tesislere araçla çıkmak mümkünken şimdi sadece teleferikle çıkabiliyorsunuz. Telefon: (0242) 259 46 46

Kemer yolu ve Liman mahallesi. Şehiriçi otobüsleri durağı teleferik alanına çok yakın

Tünektepe teleferiğin özellikleri

Teleferik hattı 1706 metre uzunluğunda ve sürekli dönüş yapıyor. Kabinleri taşıyan kablonun toplam uzunluğu 3604 metre. Toplam 36 tane olan kabinlerin her biri en fazla 8 kişi almaktadır. Saatte 1200 kişi taşıma kapasitesine sahip. Alt istasyondan üst istasyona 9 dakikada ulaşıyor. Üst istasyon deniz seviyesinden 605 metre yükseklikte. Kabinlerin camla çevrili.

Kabinleri taşıyan kablonun toplam uzunluğu 3604 metre
Toplam 36 adet kabinin her biri 8 kişi alıyor. Alt istasyon ve yukarı istasyon arası 1704 metre

Tünektepe teleferik ne zaman hizmete açıldı?

İlk olarak Tünektepe projesi 1970 yılında gündeme geldi. 1986 yılında döner gazino ve turistik tesis olarak faliyete geçti. 2012 ve 2013 yıllarında bugünkü teleferik için ihale yapıldı. 5 senelik aradan sonra Büyükşehir belediyesi ihaleyi devraldı. İhaleyi alan firma mali sıkıntı içine girmesi nedeniyle ihale fesih oldu. İkinci ihalede ise projeyi tamamlandı. Teleferik tesisi, 5 Şubat 2017 tarihinde hizmetine açıldı.

Tünektepe teleferik ücreti ne kadar?

Tünektepe Teleferik ücreti bir kişi 15 TL, iki kişi 20 TL’dir. 5 yaş altı ücretsiz.

Üst istasyonda neler var, ne yapılır?

Zirveye ulaştığınızda buradaki manzara sizi büyülüyor. Burada bir sosyal tesis bulunuyor. Yörük çadırında gözleme, bazlama ve tahinli katmer yapılıyor. Eşsiz manzarada serpme kahvaltı keyfi de yapılabilir. Tesiste bir restoran var. Güney terasta bulunan kafeteryada karlama, dondurma, süt mısır, çay, kahve, salep gibi sıcak, alkollü ve alkolsüz içecekler bulabilirsiniz.

Tesisin etrafındaki teraslarda dağ ve deniz manzaralarının tadını çıkarın. Günün farklı saatlerinde değişik görüntüler alınabilir. Havanın sıcak olduğu günlerde öğle saatleri görüş çok açık değil bu yüzden sabah ya da öğleden sonra ziyaret etmek, fotoğraf çekmek için daha uygun bir zaman.

Manzaranın en güzel göründüğü teras

Eski Antalya fotoğraflarını es geçmeyin

Tünektepede etrafı seyir teraslarıyla çevrili eski döner gazino şimdi restoran görevi görüyor. Restotana girer girmez sağdaki duvarda Antalyanın eski halini gösteren fotoğraflar var.

Yakınlarda başka nereler var?

Tünektepe teleferik şehir merkezine yakın olduğu için bir çok yer beraberinde gezilebilir. Özel araç ile gittiğinizde:

  • konyaaltı plajı (5dk)
  • Antalya akvaryum (10dk)
  • Antalya Arkeoloji müzesi (15dk)
  • Alışveriş için 5M migros avm. (10dk)
  • Kaleiçi, Yatlimanı, Cumhuriyet meydanı (20dk)
  • Kepez orman parkı (20dk)
  • Düden şelalesi (30dk)
  • Aşağı düden (25dk)
  • Kurşunlu şelalesi (35dk)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here