Sillyon, Perge ve Aspendos şehirleri arasında bulunmaktadır ve Pamphylia’nın önemli şehirlerinden biridir. Termesos gibi Sillyon da İskender’e teslim olmamıştır. Antik şehirde en ilgi çeken şeylerden biri de Helenistik döneme ait olan gözetleme kuledir.

Bu kez Sillyon’u tanıtacağım sizlere. Antik şehri detaylı gezmeniz için 3 saat ayırmanız gerekiyor. Yakınlarda restoran yok, yanınızda atıştırmalık bir şeyler taşımanızı öneririm. Yerel bir rehber eşliğinde gezmenizi çok iyi olacaktır. Kendinizin gezemeyeceği kadar karmaşık ve daha da kötüsü şehirde çok sayıda sarnıç var yerlerini tahmin etmeniz çok zor, içine düşme riski de çok yüksek.

Silyon Nerede? 

Sillyon, Antalya’nın yaklaşık 30 km doğusunda, Serik ilçesine bağlı Yanköy sınırları içinde 213 metre yükseklikte, verimli bir ovaya bakan Asar Tepe üzerinde yer almaktadır. Perge ve Aspendos şehirleri arasında bulunmaktadır ve Pamphylia’nın önemli şehirlerinden biridir.

Silyon’a nasıl giderim?

Buraya iki şekilde gelebilirsiniz: Ya Serik ilçesinden kalkan Yanköy otobüslerine binebilirsiniz. Ya da Antalya’dan geliyorsanız, Serik dolmuşlarına binip Antalya – Alanya karayolunda Kadriye kavşağında indikten sonra yolun karşındaki duraktan Serikten Yanköy’e geçen otobüslere binebilirsiniz.  

Tarih

M.Ö 4. yy.da bölgeye gelen antik yazar Sahte Scylax ilk kez Sillyon hakkında bilgi vermiştir. Kentin adı, M.Ö 3.yy.da basılan bronz ve gümüş sikkelerde “Sylyvıs” olarak geçer. Roma döneminde ise kentin adı Sillyon’a dönüşmüştür. Aynı zamanda Sillyon’un Hitit kaynaklarında adı geçen Sallusa olduğu da düşünülmektedir.

Sillyon Helenistik dönemde yoğun yerleşim görmüş olmasının yanında Pers, Roma, Bizans ve Selçuklu döneminde de yerleşim görmüştür.

Kuruluşu 

Pamphylia’da bulunan birçok şehrin kuruluş efsanesine dayanarak Sillyon’un da M.Ö 12. yy.da Truva savaşlarından sonra bölgeye gelen yunan kolonileri tarafından kurulmuştur. Şehirde bulunan Mopsos adına bir heykel bunu destekler niteliktedir.

Büyük İskender ve Silyon

Termesos gibi Sillyon da İskender’e teslim olmamıştır. 3. yy.a tarihlenen antik bir haritada Sillyon, Side ve Bergama arasındaki ana yol üzerinde gösterilmiştir. Şehir M.S 786 ve 869’da Sillyon Perge ile bölgenin piskoposluk merkezi olmuştur.

Antik Şehrin durumu

Şehirde henüz bir kazı yapılmamıştır. Araştırmalar çeşitli tarihlerde yapılan yüzey araştırmalarından ibarettir. Bu yüzden kapsamlı bir şehir planı çıkartılamamış Helenistik döneme ait yapıların faaliyetleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Antik Şehrin kalıntıları

Şehirde gezip görebileceğiniz başlıca yerler: Batı kale duvarları, su kaynağı, hamam, bazilika, piskopos sarayı, orta çağ yapısı, evler, sarnıçlar, Helenistik yapılar, gözetleme kulesi ve nekropolis.

 Antik Şehirde çeşitli büyüklüklerde yaklaşık 300 adet sarnıç var. Her evin önünde kendine ait en az bir sarnıç ve açık bir avlu var. Sarnıçların çokluğundan anlaşıldığına göre su az ve değerliymiş.

Şehirde Arkaik, Helenistik, Roma dönemine tarihlenen birçok keramik bulunmuştur. Şehir kuzeybatısı ve güneybatısında konumlanmış olmak üzere iki tane nekropole sahip. Güneybatı nekropolis de kayaya oyularak açılmış mezarlara rastlanmaktadır.

Sillyon’da en ilgi çeken şeylerden biri de Helenistik döneme ait olan gözetleme kulesidir. Kule kareye yakın olup kesme taştan yapılmıştır. Kule, içinde ahşap kullanılarak ayrılmış katlardan oluşturulmuş.

Helenistik dönemden kalma savunma duvarları da hala gözlenebilmekte. Şehrin doğu tarafına konumlanan tiyatrosu en üst oturma sıraları dışında tamamen yok olmuştur. Hamamlar günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

Henüz kapsamlı bir kazı çalışması yapılmamasına rağmen, Sillyon Helenistik dokusuyla merak uyandırmaktadır. Anadolu’nun kazılmayı ve var olan yıkıntılarının onarılmayı bekleyen binlerce talihsiz antik şehri gibi Sillyon’da devletin ve arkeologların yardımını bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here