Manavgat şelalesi, Antalya’nın en önemli ve en çok ziyaretçi alan şelalelerinden biridir. Antik Side‘ye olan yakınlığından ve Manavgat çayından dolayı Manavgat turistik bir yer haline gelmiştir.

Etrafındaki ilgi çekici yerlerin fazlalığından dolayı Manavgat her geçen gün daha popüler hale geliyor. Manavgat ismiyle özdeşleşen Manavgat çayı üzerindeki Manavgat şelalesi de bunlardan bir tanesidir.

Manavgat şelalesi, Side’ye ve Manavgat şehir merkezine olan yakınlığı ve kolay ulaşılabilir olmasından dolayı gün içinde kolay gezilebilecek yerler arasındadır. Bu yüzden çok ziyaretçi alır.

Burayı, turistler jeep safari dönüşünde ya da Side’ye düzenlenen tur programlarının bir parçası olarak ziyaret etmektedir. Manavgat bot turu programlarının da bir parçasıdır. Manavgat ırmağında bot turu, Manavgat halk pazarı ve Manavgat şelale ziyareti içeren günlük turlarla turistler şelaleyi ziyaret ederler.

Dolayısıyla şelalenin en yoğun olduğu zaman ilçe merkezindeki halk pazarının kurulduğu Pazartesi ve Perşembe günleridir. Bunun dışında yerli turistler ve günübirlikçiler de çok fazla gelmektedir.

Manavgat şelalesi

Toros dağlarının doğu yamaçlarından doğan Manavgat şelalesi uzun bir yolculuktan sonra Manavgat’a ulaşır ve Manavgat’ın içinden geçerek Akdeniz’e dökülür. Çayın üzerindeki Manavgat şelalesi, 4 metre yükseklikten dökülür. Yılın her ayı aktif olan şelalenin şiddeti nehirdeki suyun yoğunluğuna paralel olarak değişmektedir.

Kaynağı Oymapınar barajının kapakları kapanınca şelalenin suyu da kesiliyor. Bu arada, Şelale yapay bir şelaledir. Doğal değildir. Suyun az aktığı zamana denk gelirseniz bunu çök iyi gözlemleyebilirsiniz. 

Şelaleyi 20 dkda çok rahat gezebilirsiniz. Uzun vakit geçireceğiniz bir doğa alanı beklemeyin. Terasların birinde ayaklarınıza kadar soğuk su geliyor. Papağanlarla fotoğraf çektirip, fotoğraf satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarına göz atabilirsiniz.

Manavgat şelalesi nerede, nasıl Gidilir?

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Manavgat merkeze 5 km’dir. Merkezden ve farklı noktalardan dolmuşlar kalkmaktadır.

Antalya ya 75 km (1 saat 30 dk) uzaklıktadır. Manavgat Şelalesi, Alanya’ya da bir saat uzaklıkta.

Manavgat şelalesi giriş ücreti ve saatleri

Şelale giriş ücreti: 10 TL. Haftanın her günü saat sınırlaması olmadan açıktır.

Manavgat şelalesinde yeme içme

Manavgat Şelalesi’nde Her türlü yiyecek içecek imkanı mevcuttur. restoran, dondurma büfesi, taze meyve suyu, seyir teraslarındaki masalarda oturup manzaranın tadının yemek yiyerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Piknik imkanı

Şelalenin alanın içinde değil fakat otoparkın hemen yanında güzel bir mesire alanı vardır. Orada piknik yapılabiliyor. Belediye tarafından yapılmış masalar ve mangallar kullanıma hazır. Piknikçiler için hazırlanmış güzel bir yer.

Manavgat şelalesinin kaynağı

Manavgat ırmağı Torosların karstik yapısının oluşturduğu yer altı akarsularının Oymapınar Barajında ortaya çıkar. Dumanlı 1 ve Dumanlı 2 kaynak sularının oluşturduğu Oymapınar barajından akan su Manavgat ırmağının kaynağıdır.

Oymapınar barajından kontrollü olarak salınan su Manavgat ırmağını oluşturur ve etrafındaki köylere hayat vererek Akdeniz’e dökülür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here