Köprüçay nehri, ismini üzerinde bulunan, tarihi bir köprüden alır. Uzun yolculuğu boyunca geçtiği her yere hayat verir. Nehir, Aspendos antik şehrini Akdeniz’e bağlayarak tarihte önemli rollere sahip olmuştur. Bu nehir üzerinde Delos birliği’ne ait bir filo Persler’e karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

Nehrin ismi

Alanya’dan Antalya’ya kadar uzun bir sahil şeridini kapsayan alanda tarihte büyük roller oynamış birçok akarsu bulunmaktadır. Özellikle bunlardan bir tanesi, Euyrmedon, Aspendos antik şehrini Akdeniz’e bağlayarak tarihte önemli rollere sahip olmuştur. Eski adıyla Euromedon, şimdiki ismiyle ise Köprüçay’ı ya da Köprüpazar çayı denen bu akarsu günümüzde önemini hala korumaktadır. Nehir oluk köprü altında aktığı için Köprüçay da denilir.

Köprüçay’ın Kaynağı

Köprüçay, Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Anamas Dağ zincirinin en yüksek zirvesi (2996 m) olan Dedegöl Dağından doğup 160 km’lik yolculuktan sonra Serik Boğazkent’te Akdeniz’e dökülür. Köprüçay birçok koldan beslenir.

Köprüçay nehrinin kaynağı Anamas Dağları’nın güneyinde yaklaşık 1320 m yükseklikten dışarıya açılan Başpınar Kaynağı ile bu kaynağın güneyinden gelen Sorgun Yaylası sızıntı sularının oluşturduğu Kuzukulağı Deresi’nin birleşmesiyle başlar. Diğer kolların da katılımıyla Beşkonak Beldesi’ni geçtikten sonra akarsu yatağı genişler ve su akış hızı düşer.

Beşkonak’ı hemen geçince Sağırin Köyü yakınlarında düz tarım arazilerine girerek sonbahar ve kış mevsimlerinde büyük su potansiyeline sahip Sağırin Çayı ile birleşir. Aspendos antik şehri yakınlarında sulama regülatörü ile suyunun büyük bir bölümü alınarak, Serik ve Taşağıl ovalarındaki geniş tarım arazilerinin sulanmasında kullanılır.

Serik ilçesi doğusunda yer alan Aspendos antik kentine yakın bir yerden geçen Köprüçay nehri, son olarak Boğazkent beldesinden geniş bir nehir ağzı ile Akdeniz’e dökülür.

Köprüçay tarihte kendinden bahsettiriyor

Köprüçay’ın Antik dönemdeki ismi Eurymedon’dur. Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Aksu nehrine yüksekten bakan Zindan Mağarasında nehir tanrısı Euyrmedon’a adanmış bir tapınak ve heykel bulunmuştur.

Heykel Isparta müzesinde sergilenmektedir. Köprüçay, mağaranın çevresindeki halk tarafından Zindan Deresi olarak da bilinir. Nehrin Isparta civarındaki ismi Aksu; Isparta sınırını aştıktan sonra Köprüçay’dır. Nehir Oluk Köprü altından aktığı için Köprüçay olarak anılır.

Nehir oluk köprü altında aktığı için Köprüçay adı verilir.

Köprüçay antik çağda da önemli rol oymaştır. Bu nehir üzerinde Delos Birliği’ne ait bir filo Perslere karşı büyük bir zafer kazanmıştır. Anadolu ve ada şehirlerinden bazıları kutsal bir ada olan Delos’ta bir araya gelerek bir birlik kurdular ve birliğin başkanlığını Atina’ya verdiler.

Birleşik güçlerin önderi Atina, Perslere karşı kurulmuş Delos Birliği’nin filosu Persleri Ege’den ve daha sonra Güney Anadolu kıyılarından atmak için müttefiklerini yönlendirdi. Cimon komutasındaki bu deniz birlikleri, M.Ö 460’ta toparlanma girişiminde olan Pers filosunu Euromedon nehri etrafında bozguna uğratmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here