Bir cenneti andıran güzel ülkemin harika köşelerinden birini daha tanıtacağım sizlere: Tazı Kanyonu. Son zamanlarda, sosyal medyada gezginlerin ve yürüyüş gruplarının fotoğraflarıyla ilgi çeken ve merak edilen yerlerin başında geliyor. Ben de çok merak ediyordum ki sonun da Tazı Kanyonunu görerek muradıma erdim. Darısı sizlerin başına 🙂 Gelin size şu Tazı Kanyonu hakkında bilmeniz gereken ve merak edilen her şeyi anlatayım:

Tazı Kanyonu

Dünyada sayılı kanyonlar arasında yer almaktadır. Dünyanın en yüksek binasının tepesinden derin bir kanyona baktığınızı hayal etsenize! Tazı kanyonun üstünde bulunduğunuz doğal seyir terasından aşağıya derinliği yaklaşık 600-700 metre.

Tazı Kanyonundan, Hemen aşağıda bulunan Köprülü Kanyona vadi içinden uzaklığı 10 km. Bu vadinin belli kesimlerinde doğa yürüyüşleri de yapılabiliyor. Tazı Kanyonunun “en dar yeri 100 metre”. Kanyona baktığınızda aşağıda gördüğünüz nehir Köprüçay (Euromedon) nehri. Nehir, kanyon arasında ilerlerken yer köprü denilen yerde 50 metre kadar yer altına akmaya devam edip 10 metre sonra tekrar yer yüzüne çıkıyor.

Köprüçay nehri hakkında: “Tarihe tanıklık eden nehir: Köprüçay“yazıma da göz atabilirsiniz.

Ziyaretçilerin, bugün Tazı Kanyonu diye geldiği yer derin bir vadinin arasında akıp giden Köprüçayı’nı ve etrafında oluşan harika kanyonu izlediği doğal bir seyir terasıdır.

Tazı Kanyonunun adı ve bulunduğu bölge

Tazı ismi, kanyonun bulunduğu Gaziler Köyü’nün eski adıdır. Kanyon Tazı köyünde bulunduğu için “Tazı Kanyonu” denilmiştir. Tazı Kanyonu ve çevresi “Köprülü Kanyon milli parkı” sınırları içinde yer almaktadır. Bu bölge fauna ve flora açısından önemli olduğu için koruma altında alınan bir Tabiat parkıdır.

Toros dağlarının üzerinde bulunan Tazı Kanyonu çam ormanlarıyla kaplı

Tazı Kanyonu ve Köprülü Kanyonun bulunduğu vadi eski kaynaklarda beri “Bilgelik Vadisi” adıyla bilinmektedir. Burada yaşayan şamanlar Köprüçay’ın yol göstererek akışına atfen “Bilgelik Vadisi” adını vermişlerdir. 

Tazı Kanyonu Nerede

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon milli parkı sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gaziler Mahallesinde yer almaktadır. Türkiye’nin önemli rafting merkezlerinden biri olan Köprülü kanyonunu bulunduğu yerden 13 km daha ötede bulunan Gaziler köyünden yer almaktadır. Tazı kanyonunu, bölgedeki yön levhaları sayesinde bulmak kolay. Yollar geniş ve asfalt döşeme; ulaşım zorluğu yoktur. Sadece, son 2 km toprak orman yoludur. 

Tazı Kanyonu ismi Tazı köyünden gelmektedir.

  

Tazı kanyonu;

Antalya’dan 103 km (2 saat), Serikten ve Belek’ten 75 km (1 saat 30 dk), Manavgat’tan 78 km (1 saat 30 dk), Isparta’dan 203 km (3 saat)

Tazı Kanyonuna ulaşım, nasıl gidilir

Tazı Kanyonuna ulaşmak için önce Köprülü Kanyon milli parkını bulmanız gerekiyor. Antalya -Alanya yolundan Taşağıl köyüne dönünce Köprülü Kanyon- Beşkonak tabelasını takip ederseniz yönlendirmeler sizi kolaylıkla Köprülü Kanyona getirecektir.

Köprülü Kanyon Milli parkındaki roma köprüsü. Tazı Kanyonu ile aynı bölgede yer alıyor

Toplu taşıma ve Otostop ile:

Toplu taşıma yöntemiyle Tazı Kanyonuna ulaşmak zor ama imkansız değil! Antalya’dan gelmek isteyenler, Antalya otogardan ya da Manavgat otobüslerinin geçtiği ana yol üzerinden Manavgat otobüsüyle Taşağıl kavşağına kadar (1 saat) gelip, Serik’ten veya Manavgat’tan gelen Beşkonak-Karabük otobüslerine binmek en kolay yoldur.

Taşağıl kavşağında beklemek otobüs bulma şansınızı çoğaltır. Manavgat yönünden gelenler için de aynı şey geçerlidir. Antalya’ya giden Manavgat otobüslerine binip Taşağıl kavşağında inip Beşkonak-Karabük’e geçen dolmuşlara bineceksiniz. Bu kavşakta otostop çekmeyi de deneyebilirsiniz. Beşkonak, Köprülü Kanyon ve hatta Tazı Kanyonu’na giden çok sayıda araç bulabilirsiniz. Şanslıysanız otobüse bile gerek yok.

Tazı Kanyonu’nun içinden akan Köprüçay nehri

Not: Tazı Kanyonu’na kadar giden toplu taşıma yoktur. En iyi şekilde Köprülü Kanyon’a kadar dolmuş bulabilirsiniz. Geriye 15 km kalıyor. Etraftaki rafting şirketinin biriyle anlaşıp sizi kanyona (ücret karşılığı) götürmesini rica edebilirsiniz ya da otostop çekmeyi deneyebilirsiniz. 

Araç ile:

Tazı kanyonuna araç ile ulaşım en rahat yoldur. Tazı Kanyonu çok meşhur olsa da toplu taşıma ile ulaşım henüz gelişmemiş. Araçla giderseniz, nehir kenarında kıvrılarak ilerleyen yol boyunca manzaralarda durup gezmenin tadını daha fazla çıkarabilirsiniz. Yollar asfalt döşeli ve geniş. Sadece kanyona 2 km kala yollar bozuluyor fakat araçla gitmek mümkün. SUV gibi yerden yüksek bir araçla giderseniz hiç sorun yaşamazsınız. Kanyonun önüne kadar varılıyor.

Tazı kanyonunda düşme riski ve ölüm 

Kanyonun derinliği en 600-700 metre. Neredeyse 150 katlı bir bina boyunda derinliğe sahip kanyona düşen birinin kurtulma şansını siz düşünün. Etrafta yaptığım araştırmaya göre kanyona düşerek henüz ölen olmamış; yalnız fotoğraf çekerken bir kadının ayağı kayıp 7 metre yükseklikten düşmüş ve yaralanmış.

Tazı Kanyonunda yeme içme

Tazı kanyonuna tok gelmeye çalışın ya da piknik için yanınızda yiyecek getirin. Zaten bu doğal alanın tadı böyle çıkar. Kanyonun girişinde gözlemeciler var. Burada yeme içme imkanı mevcut. Zengin menüleri ve alkollü içecek servisi yok. Köprüçay manzarasında güzel bir yemek istiyorsanız, 15 km aşağıda yer alan köprülü kanyon civarındaki restoranlarda yiyebilirsiniz.

Tazı kanyonunda yerliler gözleme yapıyor

Tazı Kanyonu çevresindeki doğal yaşam

Tazı kanyonu sadece doğal güzelliğiyle değil flora ve faunasıyla da çok özel bir yer. Yerlilerin geyik dediği, yaban keçisi bu bölgede yaşamaktadır. 1970 lere kadar ‘Kara Geyik’ varmış. Köprülü kanyon (Antalya) milli parkı barındırdığı derin vadi, yüksek dağ bozkırları, maki ve ormanlık alanlar nedeniyle kuşlar açısından önemlidir.

Tazı Kanyonundaki kayalar içinde yaşayan Kızıl Akbaba

Kanyonun içlerinde 30’a yakın ‘Kızıl Akbaba’ popülasyonu var. Yazları yüksek yerlere göç eden akbabalar kışın kanyona geri dönüyor. Yılda bir kez ve bir yumurta yapan akbabalar için yumurtaları çok değerli; bu yüzden yumurtalarını ulaşılmaz yerlerde saklıyorlar.

Köylüler kendilerine zarar veren Canavar dedikleri kurtlardan Kurtulmak için hayvan leşlerine koydukları zehri, akbabalar da yeyince akbaba popülasyonu zarar görmüş sayıları 6-7′ ye kadar düşmüş. Artan korumalar sonucu akbaba sayısı yine eski halini almış. Günümüzde Kızıl Akbaba birey sayısı 30’a kadar ulaşmıştır. Bölgede, “Yoz Atmaca”, “Kaya Kartalı” ve “Yılan Kartalı” da üremektedir.

Kanyonda görülen diğer kuş türü de balık yiyen ‘Balık Baykuşu’. Baykuş türleri arasında tek balık yiyen baykuştur. Oymapınar Barajında da aynı tür baykuş vardır. Vaşak ve Karakulak da kanyon ve çevresinde bulunmaktadır.  

Tazı Kanyonunda yaşayan Balık Baykuşu. Nesli tükenmekte olan bir tür

Çevredeki mağaralarda beş tür yarasa tespit edilmiştir. Ayrıca, Dünyada sadece Antalya’nın doğusunda bulunan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan kuyruklu kurbağa “Atıf’ın Likya Semenderi” bulunmaktadır.

Tazı Kanyonu tabiat alanında yaşayan Yılan Kartalı (short snake eagle)

Toros kertenkelesi ve Pamfilya kertenkelesi alanda yaşayan önemli sürüngen türlerdendir. Ayrıca Köprüçayında yerlilerin Siroz dediği (Karabalık, Capoeta antalyensis) ve Çiçek Balığı (Pseudophoxinus antalyae) ülkemize endemiktir ve korunması öncelikli türler arasındadır.

Kızıl akbaba (Gyps fulvus), Griffon vulture

Kelebek türlerinden: Apollon kelebeği (dünyada nesli tükenmek üzere) ve Türkiye’ye endemik Anadolu çokgözlüsü alanda görülen kelebek türleridir.

Tazı Kanyonunda Kamp ve çadır imkanı

Kanyonun uçuruma bakan kesimlerinde çadır kurmak yasak, tavsiye de etmiyorum. Kanyon çevresi çadır kurup kamp yapma açısından gayet elverişli. Daha gelişmiş yerleri için 15 km aşağıda Köprülü Kanyon civarında kamp ve çadır hizmet sağlayan restoranlar bölgede mevcut. 

Tazı Kanyonunda konaklama imkanı

Tazı Kanyonu ve köprülü kanyon çevresinde konaklama imkanları kısıtlı. Buraya en yakın konaklama yeri Erdinç Pansiyon’dur (12 km). Erdinç Pansiyon doğanın içinde bulunan konumuyla harika bir atmosfere sahip. Gezginlerin, yürüyüş ve yoga gruplarının uğrak noktası. Sahibi Erdinç Bey bir doğa sever. Kendisi bölge hakkında çok bilgili; mutlaka konuşturun. Buralara yolunuz düşerse size çok yardımcı olacaktır. Tel: 05436332599

Tazı Kanyonunda neler yapılabilir

Doğanın mucizesi olan Tazı Kanyonu’nda yapılacak en güzel şey buradaki derin kanyona bakıp bakıp kendinden geçmektir. Kanyonun sessizliği, ruhunuzda hissedin. Kanyondan gelen esintiyle birlikte taze oksijeni ciğerlerinize doldurun. Kamp sandalyelerinize ya da buradaki kayalıklara oturup gün batımı ya da doğumu izleyebilirsiniz.

Burada piknik yapabilirsiniz. Aracınızı ATV motorların olduğu yere bırakıp kanyona kadar ATV motorla giderek kendinize aktivite yaratabilirsiniz. ATV motorların kiralandığı yerden kanyona kadar 2 km.  2 kişilik motor kiralaması 50 TL. Tazı kanyonuna herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz. (instagram hikayelerimde daha fazla yer verdim)

Ünlü Dj Katy Rise Tazı Kanyonunda müzik yaptı

Ukraynalı Ünlü DJ Katy Rise mikser ve hoporlörleri tazı kanyonuna kurarak müzik dinletisi sergiledi. Doğayla iç içe konulu video filmini youtube’da bulabilirsiniz. Bu, bölgenin tanıtımına faydalı olmuştur.

Katy Rise Tazı Kanyonunda klip çekti

Tazı kanyonunda doğa yürüyüşü 

Tazı kanyonu çevresi doğa yürüyüşü bakımından çok fazla seçeneği olan bir bölge. köprülü Kanyondan tazı kanyonuna, kanyon içinden gelen bir yol var fakat çok fazla tutulan bir yürüyüş rotası değil. Yakınlarda bulunan Selge antik Şehrinden buraya (7 saat) yürüyüş yapılıyor. Erdinç Pansiyon’dan buraya bir yürüyüş rotası daha bulunuyor. Aziz Pavlos (Paulus yolu), Adam Kayalar ve Roma yolu yürüyüş rotaları da bilinen diğer rotalar.  

Tazı Kanyonu çevresinde görülecek yerler

Tazı kanyonuna gelmişken:

 • Selge Antik Şehrini gör.
 • Köprülü Kanyonu ve üzerindeki Roma köprüsünü gör
 • Rafting yap
 • Adamkayalar kaya oluşumlarını gör
 • Köprülü Kanyon çivarındaki restoranlarda Alabalık ye.
 • Köprüçay’ın buz gibi sularında yüz

Tavsiem bu bölgede trekking de yapmanızdır. Trekking yapmak için bölgeyi çok iyi bilen yürüyüş rehberi isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tazı Kanyonunu ziyaret edenlere tavsiyeler

 • Hafta sonları ziyaretçiler normal günlerden daha fazla; haftaiçi gelmeniz tavsiyemdir. Özellikle Pazar günü gelmeyin.
 • Ziyaretçiler etrafa çöp atıp kirletiyorlar. Çöpünüzü atmayın. Hatta yanınızda poşet götürün ve gördüklerinizi toplayıp örnek olun. Bu doğa bizim.
 • Fotoğraf çekme ve çektirme havasına kapılıp fazla kenarı yanaşmayın. Ayanız kayabilir. Dikeldiğiniz taş kopabilir. 
 • Kanyondan güçlü bir hava akımı ve esinti geliyor kayalara çıkarken bunu da hesaba katın.
 •  Aracınızın deposunu buraya gelmeden önce fulleyin. En yakın benzin istasyonu 50 km aşağıdaki Taşağıl köyü civarında.
 • Yürüyüş giysisi ve ayakkabısı gibi sağlam elbiseler seçin
 • Girişte çok güzel gözleme yapıyorlar. Onlardan yiyin, çok lezzetli.

Eleştiri

Tazı Kanyonu son zamanlarda meşhur olurken bulunduğu “Köprülü Kanyon Milli Parkı” bitki ve hayvan çeşitliliği açısından son derece zengin ve özeldir. Bu bölge ne yazık ki Rafting yapılan bir yer olmanın ötesine geçemeyip, Ekoturizm ile ön plana çıkamamıştır. Bölgeyi bu konuda tanıtan ne bir turizm ofisi, ne bir bilgilendirme levhası ne de bir broşür vardır…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here