Kasbah Aid-Ben-Haddou, Fas’ın güneyinde yer alan Ouarzazate (Varzazat) eyaletinde bir kale şehridir. Fas’ın Sahra Çölü’ne gelmeden bir önceki bölgeye ait toprak mimarisinin mükemmel bir başyapıttır. Burası, Fas mimarisinin UNESCO dünya mirasındaki çarpıcı bir örneğidir.

Aid Ben Haddou, Fas'ta Toprak Mimarinin Başyapıtı
Aid Ben Haddou, Fas’ta Toprak Mimarinin Başyapıtı

Ait-Ben-Haddou; Game of Thrones, Kasbah, Arabistanlı Laurence ve Gladyatör gibi birçok uluslararası filme sahne olmuş otantik bir yerdir. 

Aid Ben Haddou, Fas’a yapılan tur ve gezi programlarının hemen hemen hepsinde yer alır. Özellikle de Sahara Çöl Turları güzergahında ziyaret edilir. Quarzazate’de bulunan film stüdyoları, Kasbah Taurirt ile birlikte ziyaret edilir.

Aid Ben Haddou Tarihçesi

1940’larda Ait Ben Haddou Kasbah’ında 90’dan fazla aile yaşarken, bugün kalenin içinde hala sadece beş aile yaşıyor.

Aid Ben Haddou, buraya hayat veren nehir ile güzel bir manzara oluşturmakta
Aid Ben Haddou, buraya hayat veren nehir ile güzel bir manzara oluşturmakta

Günümüze kadar ulaşabilmiş yüksek kuleleri ve yıkık duvarlarla dolu bu toprak kale şehri, yoğun yağmurlardan dolayı, sakinleri tarafından Ounila Nehri‘nin diğer tarafına göç edilerek terk edilmiştir.

Olağanüstü Evrensel Bir Değer

1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Aït Benhaddou, bir zamanlar Marakeş ile Sahra arasındaki kervan yolu boyunca önemli bir duraktı.

Aid Ben Haddou dar ve labirent sokaklar arasında yürüyerek geziliyor
Aid Ben Haddou dar ve labirent sokaklar arasında yürüyerek geziliyor

Fas mimarisinin çarpıcı bir örneği olan Kasbah Tamamen terk edilmemesine rağmen, toprak mimarisi hava koşullarına ve bakım eksikliğine karşı savunmasızdır.

Kasbah, orijinalliğini hala korurken, bakım eksikliğinden dolayı ciddi bozulmalara yol açmıştır.

UNESCO tarafından beş yıllık bir plan dahilinde, 2007 ve 2012 yılları arasında bölgeyi korumak için mümkün olduğunca çok ahşap ve toprak tekniği kullanarak bakım ve restorasyon yapıldı.

Aid Ben Haddou görkemli bir girişi var. Fas’ta sık rastlanılan Kasbah mimari öğelerini barındırıyor.

Kalede, hala yaşayan ailelerden biri, ziyaretçilere kaledeki antik yaşam tarzını sergilemenin, geleneklerini ve miraslarını korumanın bir yolu olarak geleneksel bir kafe işletmektedir.

Ait-Ben-Haddou’nun Mimari Özellikleri

Ait- Ben-Haddou Ksar, Fas’ın Sahra öncesi bölgelerinin toprak mimarisinin harika bir sentezidir.

Aid Ben Haddou yağmurun az olduğu bu coğrafyada çok az zarar görerek günümüze ulaşabilmiş.
Aid Ben Haddou yağmurun az olduğu bu coğrafyada çok az zarar görerek günümüze ulaşabilmiş.

Ksar: Yüksek duvarlarla çevrili bir grup toprak yapı anlamına gelmektedir.

Kalede; bir cami, halka açık bir meydan, surların dışında tahıl harman alanları, köyün tepesinde bir tahkimat ve bir çatı katı, bir kervansaray, iki mezarlık (Müslüman ve Yahudi) ve Aziz Sidi Ali veya Amer Tapınağı bulunmaktadır.

Ouarzazate eyaletinde bulunan Atlas Dağları’nın güney yamaçlarındaki eteklerinde yer alan Ait-Ben-Haddou bölgesi, Ounila Vadisi’nin en ünlü kalesidir.

Aid Ben Haddou Kasbahın sokakları arasında dolaşan turistler

Açı kuleleri ile güçlendirilmiş ve büyük bir kapı ile geçiş sağlanan savunma duvarlarının içi, yoğun bir yerleşim alanını barındırır. Bazı yapılar mütevazı iken, diğerleri yüksek kuleler ve kil tuğla motiflerle süslenmiştir. Üst bölümleriyle küçük kentsel kaleleri andırmaktadır.

Sahra önü bölgesinin toprak yapım tekniklerinin gözlemlenebildiği tam bir olağanüstü bir binalar topluluğudur.

Ait-Ben-Haddou Zenginliğini Stratejik Konumuna Borçludur

Kasbah, Ounila Nehri ve kervan yolları üzerinde stratejik bir konuma sahip

Şehir, Antik Sudan’ı, Dra Vadisi ve Tizi-n’Telouet Geçidi ile Marakeş’e bağlayan ticari rotadaki birçok ticaret yerinden biriydi. Kasbah Ait-Ben-Haddou, Güney Fas’taki Dra, Todgha, Dadès ve Souss vadilerine bağlanıyordu.

Bu yapı, güney Fas kültürünü temsil eden geleneksel toprak habitatını gösteren en iyi örnektir.

Ait-Ben-Haddou Özgünlüğünü Hala Korumaktadır

Kasbah Ait-Ben-Haddou, bölgede konfigürasyon ve malzemeler açısından mimari özgünlüğünü korumuştur. Mimari tarzı iyi korunmuş diri yapılar, iklim koşullarına mükemmel bir şekilde uyarlanmış, doğal ve sosyal çevre ile uyum içindedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here