Akyaka’daki Azmak Nehri Muğla’da gezilecek yerlerin başında gelir. Azmak Nehri’nde tekne turu yapmak Marmaris ve Muğla gezi programınızda mutlaka olmalı.

Muğla, Ula Akyaka Tekne Turu. AzmakNehri
Muğla, Ula Akyaka Tekne Turu

Akyaka’ya gelen ziyaretçiler sadece Sedir Adası ve Kleopatra plajının kumunu değil aynı zamanda Azmak Çayı’nın berrak suyu altındaki doğal akvaryumu merak etmektedir.

Azmak Nehri’nin içindeki ormanı görmek için Azmak Tekne turu yapılmalı

Datça, Marmaris, Sedir Adası ve Akyaka’da Azmak Nehri, Muğla gezilerinin önemli bir parçasıdır. Sizler için Aşağıda, Akyaka Azmak Nehri hakkında bilgi veren güzel bir yazı hazırladım.

Azmak Nehri

Azmak Nehri, Muğla, Ula Akyaka Tekne Turu
Azmak Nehri, Muğla, Ula Akyaka Tekne Turu

Azmak Nehri’ne, eskiden kadınlar burada çamaşır yıkadığı için, Kadın Azmağı Deresi de deniliyor. Buradaki su sodalı olduğundan içine girenlerin ömrünü uzattığı söylenmektedir.

Gökova Körfezi’ne dökülen Azmak Çayı, berrak suyu sayesinde altındaki bitkilerin ve balıkların net bir şekilde görülmesinden dolayı doğal bir akvaryum üzerindeymiş hissine kapılırsınız. Çayın üzerinde tekne turu yaparken sanki bir ormanın üzerinde gidiyormuş gibi hissedersiniz.

1. Azmak Nehri Hakkında Bilgi

Kaynağı: Azmak Nehri, Muğla ili Akyaka ilçesi sınırları içerisinde, Gökova’nın kuzeyi ile Akyaka’nın kesişen noktasından çıkar. Gökova körfezinin yaklaşık 1 km doğusunda denize dökülmektedir. Nehir, çok sayıda kaynaktan çıkan kollardan oluşur ve 2 km sonra denize ulaşmaktadır.

Azmak Kaynakları, Muğla-Gökova bölgesinde geniş alanlar kaplayan karbonatlı kayaçlardan boşalmaktadır. Azmak Çayı boyunca çıkış yapan yaklaşık 150 kaynak bulunmaktadır. Kaynakların çıkış ağızları debileri ve tuzluluk değerleri birbirinden çok farklıdır. Suyun çıktığı yer beton taş duvarla çevrilmiş ve su belli noktaya yönlendirilmiştir.

Azmak Çayı, suyun çıkış noktasının olduğu alan, tarımda sulama amaçlı kullanılmaktadır. Azmağın çıkış noktasından denize doğru gidildikçe debi artar ve çay taşımacılık amaçlı kullanılır.

Uzunluğu: Denize kadar 2 km uzunluğunda olan azmakta yer yer yoğun bir yosunlaşma olduğu gözlenmektedir.

Derinliği: Azmak derinliğinin 40 santim ile 10 metreye kadar ulaşır.

Suyun sıcaklığı: Azmak kaynaklarının ortalama sıcaklığın 15-16 ⁰C olduğu görülmektedir.

2. Akyaka Azmak Nehri nerededir? Akyaka Azmak Çayı Yol Tarifi

Azmak nehri etrafı restoranlar ve otellerle doludur

Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan ve önemli bir yerleşim merkezi olan Akyaka Beldesi, Gökova Körfezi’nin kuzeydoğusunda, Muğla il merkezine 28 km uzaklıkta bulunmaktadır. Konum için tıklayınız.

Beldenin kuzeyinde 1000 m’ye ani bir şekilde yükselen ormanla kaplı bir topografya, doğusunda tatlı suların boşaldığı Azmak ve Akçapınar dereleri arasında yer alan Gökova bulunmaktadır. 

Azmak Nehrine Ulaşım:

Bölgede genel ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Bölgeye hava yolu ile de ulaşım mümkündür. Akyaka beldesi – Bodrum havaalanına 150 km, Dalaman havaalanına 67 km uzaklıktadır.

3. Azmak Çayın Tekne Turu Nasıl Yapılır?

Azmak Nehri, Muğla, Ula Akyaka Tekne Turu

Azmak Nehri‘nin akvaryumu andıran, cam gibi suyu üzerinde tekne turu yapmak için insanlar Akyaka’ya akın ediyor.

Azmak Nehrinde Tekne turu, Akyaka limanından başlıyor. Toplamda 20 dakika sürüyor. 2 km gidiş, 2 km dönüştür. Teknelere 12 kişiden fazla binilemiyor. Teken turu ücreti 20 TL. Bileti limandaki kooperatiften alıyorsunuz. Dolan tekneler sırasıyla beklemeden çıkıyor.

4. Azmak Çayında Kano Deneyimi

Azmak Çayında Kano Turları, Akçapınar Köyünde kooperatif tarafından düzenleniyor. Kişi başı 50 TL. Size bir can yeleği veriyorlar ve bir botla sizi takip ediyorlar. Kano yaparken Küçük Amazon denilen yerde dibe dalıp, çamur çıkarıp, vücüdunuza sürebilirsiniz. Kano gezisi sırasında Osmanlı dönemine ait gemi yapılan bir yer var.

5. Azmak Çayında Ringo ile Yüzmek

Akyaka Azmak nehrinde yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden biri de ‘ringo’ya (deniz simidi) binmektir. Azmak Çayının serin ve berrak sularında bir ördek gibi yüzmek isterseniz Ringo’yu denemelisiniz.

Ringoyu Azmak’ın Akçapınar kolunda yapmak, sudaki trafiğin yoğunluğunun az olmasından dolayı daha mantıklı olacaktır. Azmak çayının kaynağından Ottoman Konak’ın hizasından bitirmenizi tavsiye ederim.

6. Azmak Nehrinin Hayvan Çeşitliliği

Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi’ne dökülen Azmak deresi su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerine ev sahipliği yapıyor.

Balıklar: Nehirde kefal, levrek ve yılan balığı başta olmak üzere değişik balık çeşitleri yaşar.

Kuşlar: Azmaktaki sazlıklarda başta su tavuğu, kaz, ördek olmak üzere çok değişik türde kuşların yaşam alanı durumundadır.

Benekli tatlı su kaplumbağası ile nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınmış su samuru ve su tavuğuna ev sahipliği yapan Kadın Azmağı Deresi, eşsiz güzelliğiyle görenleri şaşırtıyor.

7. Azmak Nehrinde Bitki Çeşitliliği

Doğal bir akvaryuma benzeyen Azmak Çayında yetişen tatlı su bitkilerinin boyları ise bazen dört-beş metreyi buluyor. Akyaka balıkçıları, Kadın Azmağı Deresi’nin bazı noktalarında “kıvırcık yosun” denilen bir tür tatlı su bitkisini topluyorlar.

8. Azmak Çayında Balıkçılık

Akyaka balıkçıları kıvırcık yosunları toplayıp “kirpil” denilen, üstü açık tel sepete koyup sepeti de denizde 10-15 metre derinlikte bir gün bekletirler. Balıkçılar, bu sayede Sarpa, Kefal ve Karagöz gibi balıkları yakalayarak Azmak Çayını gezmeye gelen turistlere satıyorlar.

9. Akyaka Hakkında Bilgi

Akyaka Azmak Çayı

Muğla’nın Ula ilçesinde, mavinin ve yeşilin ortasında yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alır. Yıllar önce, çoğu kişinin burun kıvırdığı, şimdi ise gitmeye can attığı küçücük bir sahil kasabasıdır.

Doğası ve konumu gereği 2011 yılında ülkemizin sakin şehirlerinden “Citta Slow” biri ilan edilmiştir. Uzun yıllardır koruma altında olduğu için bilinen turistik beldelerine pek benzemiyor.

Tek tip evleri, oksijen deposu yeşili, çeşitli koyları ve suda yapılan aktiviteleriyle çok sayıda turist çekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here