Alanya Kalesi, denize doğru uzanan ve birden yükselen ( denizden 250 metre) bir yarımada üzerinde kuruludur. İÖ. 2.yy. dan beri Akdeniz için son derece önemli bir stratejik yer olan tepenin üzerinde bugün birçok tarihi kalıntıya rastlanmaktadır.

Helenistik, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalma çeşitli yapılar surların arasında hala görülmektedir. Helenistik ve Roma devirlerine ait kalıntılara rastlansa da Selçuklular bu kaleyi baştan başa tamir etmişlerdir.

Alanya Kalesi, Kalenin en yüksek yerindeki balkondan Orta kale görünüyor
Alanya Kalesi, Kalenin en yüksek yerindeki balkondan Orta kale görünüyor

Yarımada üzerinde, Alanya Kalesi surlarında görülen Helenistik dönem özelliklerinin dışında, Roma döneminde yapılmış herhangi bir yapı günümüze kadar ulaşmamıştır. Roma korsanlarının yapmış olduğu kale yerine, 1221–1231 yılları arasında I. Alaaddin Keykubat yeniden kaleyi inşa ettirmiştir.

Alanya kalesi. Kalenin en yüksek yerinden Kleopatra plajını görünüyor
Alanya kalesi. Kalenin en yüksek yerinden Kleopatra plajını görünüyor

Surların toplam uzunluğu 6 km olan surların çevrelediği Kalede 83 kule, 140 burç vardır.

İç kalenin en yüksek yeri burasıdır. Buradaki harika manzarı için ziyaretçiler sıraya giriyor

1472 yılında Osmanlıların eline geçen Kale, Osmanlılar devrinde tadilat görmüş ve bazı ilaveler yapılmıştır. Kale, zamanımıza kadar korunabilmiş tek Selçuklu Kalesi olarak bilinmektedir.

İç kaledeki Bizans kilisesi

1955 yılında restorasyon görmüştür. 1985 yılından beri Alanya Kalesi’nin İçkale bölümünde arkeolojik kazı çalışmaları sürdürülmekte olup, bazı anıt yapılardaki restorasyonlar devam etmektedir.

Orta kaleden tersane ve kızılkuleyi gören bir nokta

Alanya Kalesi, aşağıdan yukarıya doğru 3 bölümden oluşur

1-Kale Altı

Kızılkule, ehmedek Arap evliyası burcu tophaneden Kızılkuleye ulaşan surlar arasındaki alanlardır.

Kızılkule’den başlayan gömlek sur

2-Orta Kale

Ehmedek, Arap evliyası burcu, iç kale surları arasında kalan kısımdır. Burada Selçuklu devri eserlerinden akşebe sultan mescidi ve türbesi mecdüttin sarnıcı, Hamam, Ehmedek kompleksi, Osmanlı devri eseri olarak da Süleymaniye Camii, bedesten ve Arasta bulunmaktadır. Hırıstiyanlık dönemine ait arap evliyası ismiyle anılan bir Bizans şapeli mevcuttur.

3-İç Kale

Alanya Kalesi’nin en yüksek (250 m)yerinde etrafı surlarla çevrilmiştir. Burası tamamıyla askeri amaçla düzenlenmiştir. İçkale’de bulunan kilise dışındaki yapıların tamamı Selçuklu yapılarından oluşmaktadır. Ancak, Roma dönemine ait birçok devşirme malzeme Selçuklu ve Osmanlı dönemi yapılarında kullanılmıştır.

Adam atacağındaki sur manzarası

İç kalenin en yüksek noktası bugün ziyaretçilerin en yoğun olduğu yerdir. Buraya gişelerden bilet alarak ya da müze kart ile giriliyor. Burayı gezmek için yarım saat yeterli oluyor. Buradan, kalenin Kleopatra plajına bakan balkonundan eşşiz manzarayı izleyip adam atacağından aşağıya taş atabilirsiniz.

Adam Atacağı Efsanesi

Kalenin en yukarısındaki batı ucunda, etrafı demir korkuluklarla çevrili “Adam Atacağı” denilen denize doğru bir çıkıntı vardır. Söylentiye göre, Roma döneminde, ölüm mahkumları buradan aşağıya, keskin kayaların üzerine atılırmış. Atılmadan önce de, bu yerin altındaki kuyuda üç gün aç, susuz bekletilir ve üçüncü günün sonunda eline üç tane taş verilirmiş. Mahkum bu taşlardan birini denize ulaştırabilirse, kurtulurmuş.

Adam atacağı

Alanya Kalesi Nerededir, Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Kalesi’ne, Antalya otogardan çıkan Alanya otobüsleriyle alanyaya kolayca gidilebilir. Antalya havalimanından direk transferlerle veya ana yoldan alanya otobüslerine binebilirsiniz. Antalya alanya arası otobüsle 2 saat sürüyor. Alanya merkezden Alanya kalesine dolmuşlar hareket etmektedir. Kordondan ve Kızılkule’nin arkasındaki sur dibindeki yollardan alanya kalesine yürüyerek de çıkabilrisiniz. Diğer bir alternatif de teleferikle çıkmak. Damlataş mağarasının yanındaki teferik istasyonundan bilet alıp kaleye nefis bir seyir eşliğinde çıkabilirsiniz.

Adam atacağından manzara

Alanya kalesi giriş ücreti ne kadar?

Alanya Kalesi giriş ücreti 20.00TLdir. Giriş saatleri yaz ve kış aylarında farklılık göstermektedir.

Alanya Kalesi’nin açılış ve kapanış saatleri nedir?

Yaz günleri açılış Saati: 08:00 Yaz günleri Kapanış: 19.00

Kış günleri açılış Saati: 08:00 Kış günleri  kapanış Saati: 18.00

Yapmadan dönme

  • İç kalenin yani en kalenin en yüksek yerindeki teraslarından akdenizin mavi manzarasının tadına var
  • Adam atacağından taş atmayı deneyimle.
  • Sarnıçları gör.
  • Orta kalede mola ver hediyelik ve süs eşyalarını gör
  • Orta kaledeki manzaralarda mola ver ve kızıl kulenin yukarıdan harika manzarasın gör 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here