Alanya Kalesi’nin gezilebilecek önemli noktalarından biri de ‘kalenin surları’dır. Bu surlar ziyaretçileri her zaman büyülemiştir. Alanya’nın limanından başlayarak, Kızılkule’yi ve arkasında devam eden surlar boyunca yürüyerek kaleye kadar gezebilirsiniz; ya da gezmeye en tepeden (kalenin olduğu yerden) başlayıp aşağıya doğru surları takip ederek limanda bitirebilirsiniz.

Alanya Kalesi’nin yer aldığı yarımada, denizden ve karadan zor ulaşılabilir olması nedeniyle daima savunma koruma fonksiyonuna sahip olmuştur. Kalenin surlarla çevrilmesi burayı daha korunaklı ve ulaşılamaz hale getirmiştir.

Alanya Kalesi'nin surları Kızılkule'nin arkasından başlayıp yukarı doğru gidiyor
Alanya Kalesi’nin surları Kızılkule’nin arkasından başlayıp yukarı doğru gidiyor

Surların ve Kalenin bulunduğu yarımada, eğimli bir yapıya sahiptir. Karadan ve denizden bakıldığında yarımadayı yukarıya doğru kemer gibi çeviren surlar panoramik bir görüntü sunar.

Kalenin surlarının Ehmedek bölümünden manzarası
Kalenin surlarının Ehmedek bölümünden manzarası

Alanya Kalesi’nin surları

Alanya Kalesi birbiri içine geçmiş üç sıra surdan meydana gelmektedir: Kale altı, Orta kale ve Kale içi. Yarımadayı surlar çepeçevre kuşatmakta ve sur duvarları içinde kalan yerleşme günümüzde “Kaleiçi” olarak tanımlanmaktadır. Toplam uzunluğu 6 km olan surların çevrelediği Kalede 83 kule, 140 burç vardır.

Alanya Kalesi'nin surları
Alanya Kalesi’nin surları

Kalenin Surların belirli mesafelerinde yüksek burçlar ve kapılar yer alır. Kızılkule ile ehmedek arasında karşıdan gelebilecek ilk saldırıyı kırabilmek için sur dışına ana surlardan daha alçak gömlek sur yapılmış, kalenin diğer yerleri sarp olduğundan ve savunma kolaylığından dolayı buralara da gömlek sur yapılmıştır.

Kalenin surlarının denizden görüldüğü bir açı
Kalenin surlarının denizden görüldüğü bir açı

Surların üzerinde dendanelerin (surların testere biçimli hali) içe bakan kısmında sur duvarı üzerinde kalenin bütün dış surları ile irtibat halinde bir kişinin rahatça geçebileceği seyirdim yolları yapılmıştır. Kale askerlerinin hareketini sağlayan bu seyirdim yolları güvenlik açısından son derece önemlidir.

Alanya kalesi'nin en yüksek yerinde bulunan terastan doğuya bakan tarafı
Alanya kalesi’nin en yüksek yerinde bulunan terastan doğuya bakan tarafı

Surlar tahrip silahı olan koçbaşı ve mancınıklara karşı dirençli taşlardan kalın ve horasan harcı ile yapılmıştır. Kule burçlarda mazgallar ok ve kızgın yağ delikleri mevcuttur.

Surların üzerinden Kleopatra plajını mazarası
Surların üzerinden Kleopatra plajını mazarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here