Antalya’da, tarihi ve doğal güzelliklerin iç içe olduğu güzel yerlerden birini tanıtacağım sizlere. Antalya’nın doğusunda, Alanya yolu üzerinde bulunan Okurcalar beldesinin 9 km içerisinde yer alan, muz bahçeleri arasından kıvrılarak giden yolun sonunda; Alara Çayı, Alara Hanı ve Alara Kalesi sizleri beklemektedir. 

Alara Çayı

Alara Çayı, Ulugüney olarak da bilinmektedir, Toros dağlarından doğup Akdeniz’e dökülen önemli nehirlerden biridir.

Alara Çayı, Avsallar’a 10 km Alanya’ya 38 km, Side’ye 39 km, Antalya’ya 112 km (1sa. 40 dk) uzaklıktadır.

Batısında Karpuz Çayı, doğusunda ise Kargı Çayı havzası bulunur. Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki dağların eteklerinde doğan Alara Çayı Alanya‘nın Okurcalar beldesindeki Boztepe köyü yakınlarında denize dökülür. Nehir 82 km uzunluğundadır. Orta Toroslar üzerinde yer alan 2647 metre yüksekliğindeki Kuşak dağı ve Akdağ çevresinde doğar. 

Alara çayının aktığı noktalardan biri. Hanın yanındaki kesim
Alara çayının aktığı noktalardan biri. Hanın yanındaki kesim

Çayı’nın üst kısmında, Güzelbağ beldesinde başlayan ve Alara Kalesi civarlarında biten rafting ve kano parkuru vardır. Çevresinde birçok restoran bulunan çayın piknik, yüzme, yürüyüş ve balık avı yapılabilir. Alara Hanı ve Kalesi’ni gezip, çayın serin sularında yüzebilirsiniz.

Alara Çayı’nın en çok ziyaret edilen bölümü, çağlayanın aktığı yer

Alara Nehrinde: alabalık, gökkuşağı alabalığı, yılanbalığı, sazan, Siraz, sivrisinek balığı, kefal ve horozbina balığı bulunmaktadır. Çay üzerinde planlan baraja çevre sakinlerinin uzun süren hukuk mücadelesi sonrası, baraj yapımı durdurulmuştur. Çay, Alanya’nın ve Manavgat’ın bazı yerlerine içme suyu da sağlamaktadır.

Alara Çayında ziyaretçiler ve yerliler serinliyor

Alara Nehri üzerinde kum ve çakıl ocakları bulunduğu için çayın yatağı yer değiştirmekte ve denize döküldüğü yerde taban genişliği artmaktadır. Yaz ve kış sıcaklık farklılığından dolayı, kışın şiddetli yağışlar taşkınlara yol açar yazın ise nehrin debisi azalır. Çayın etrafında söğüt ve çınar yaygın görülür. Nehir, Alara Han önünde bir çağlayan oluşturur. Çağlayanın arkasındaki gölette Alara Kalesi’nin yansımasında fotoğraflamak mümkün.

Alara çayında hem piknik yaperken yüzenler ve balık tutanlar

Alara bölgesi tarih boyunca bir çok denizci toplum için yerleşim yeri olmuştur. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında İpek Yolu üzerinde kervanların duraklama noktasıdır. Alara Nehri’nin aktığı Karakaya Köyü yakınlarında Selçuklulardan kalma Alaadin Keykubat zamanında, 1231’de, yapılmış kale ve han bulunuyor.

Alara Çayı

Alara Çayı üzerinde harika bir şelale: Uçansu

Alara Çayı, orta Akdeniz havzasında yer alan önemli akarsulardandır. Cündüre, Dereyurt ve Uçan sularıyla beslenir. Alara Nehri üzerinde, Uçansu Şelalesi Antalya’da görülmesi gereken önemli şelaleler arasında yer alır. Şelale, Gündoğmuş’ta Eskibağ ve Kayabükü köyleri sınırında yer alır. Şelale yaklaşık 50 metreden, birkaç kol şeklinde suya düşer ve görenleri büyüler.

Uçansu şelalesi, Alara nehri üzerinde Gündoğmuş’ta yer alıyor

Alara Han

Alara Han, Alara Çayın’ın hemen yanında yer alır. Selçuklu Döneminde 13. yy’ da Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın Alanya’yı almasının hemen ardından inşa edilmiştir. Konum için tıklayın.

Selçuklu kervan yolları ağında, Kuzey-Güney kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Eskiden Alanya-Konya yolunun başlangıcında Şarapsa Han’dan sonraki ikinci konaklama yeri olması açısından önemliydi. Yapı, Alaaddin Keykubad’ın kışları geçirmek için geldiği Alanya’da, sultanı özel olarak misafir etmek için inşa edilmiştir.

İpek yolu üzerinde yer alan Alara Han

Alara Kalesi

Alara Kalesi, Selçuklu döneminde Alanya Kalesi‘nin yapımından sonra, İpek yolunda seyahat eden ve Alara Handa konaklayan kervanları korumak için yapılmış. Alara çayının kenarında yükselen bir tepede yer alır.

En yüksek yeri 500 metre olan Kale deniz ticareti için de önemli yer oynamış. Burada bulunan garnizon nehrin üzerinde bulunan bir limanı koruyordu. Zamanında kale önlerine kadar ticaret gemilerinin gelebildiği tahmin edilmektedir.

Alara Kalesi 500 metre yüksekliğe sahip. Bölgeye hakim bir konumda her yerden görülebilir

Alara Kalesi’ni gezinirken yıkıntılar arasında, yılan gibi kıvrılıp giden Alara Çayı’nın ve çevresinin çok güzel manzarası vardır. Kalenin girişi ücretsizdir. Kaleye dar patikalar ve kayaya oyulmuş tüneller arasından çıkılır. Yürüyüş ayakkabıları ve kıyafetleriyle burayı ziyaret etmeniz yerinde olur. Alara Kalesine tırmanılırken Alara Çayının muhteşem panoramaları gerçek bir doğa güzelliği sunar.

Alara Kalesi’nden Alara Nehri’nin manzarası

Ziyaretçiler için önemli bilgiler

  • Alara Çayı’na ulaşım çok kolay, yollar asfalt ve geniş
  • Alara Çayı, Hanı ve Kalesi birbirine çok yakın araç kullanmadan yürüyerek çevreyi gezebilirsiniz.
  • Alara Han giriş ücreti 5 TL. Han her zaman açık değil; hanın yanındaki restoran hanı işletiyor. Onlara söylerseniz sizin için hanı açacaklardır.
  • Hanın yanında develeri olan bir aile ziyaretçileri deveye bindiriyor. Aynı zamanda gözleme de yapıyorlar. Deveye binmek isterseniz böyle bir şansınız var. (Bu arada, hayatımda ilk defa, deveye 10 yıl önce burada binmiştim. Umarım aynı deveyi hala çalıştırmıyorlardır:) )
  • Çay, yüzmeye müsait. Yanınızda yüzmek için bir şeyler getirin; ortamı beğenirseniz yüzersiniz.
  • Burada birçok restoran var. Menü, fiyat ve kalite olarak birbirine çok yakın. Herhangi birini seçebilirsiniz. Suyun içinde masalarda yemek yemek güzel bir deneyim olabilir.
  • Kaleye yürüyüş ayakkabısı gibi sert tabanlı ayakkabılarla çıkmanız tavsiyemdir. Kalenin girişi ücretsiz. Kale ile Han arası 1 km’dir. Kalenin önüne kadar araç gidebilir fakat hanın önüne park edip buradan yürümeniz tavsiyemdir.
  • Uçansu şelalesi Alara Han’ın olduğu yerde değildir. Alara Çayı üzerinde 60 km uzaklıkta olan Gündoğmuş’ta yer almaktadır.
  • Etrafı lütfen kirletmeyin doğayı ve tarihi koruyun. İyi gezmeler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here