📌Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, Antalya’da gezilebilecek serin yerlerden bir tanesidir. Şelale, Antalya Merkeze 10 km uzaklıta, giriş ücreti 10 TL. Ziyaret saaatleri 08.00-19.00 arasındadır. Antalya’nın sıcağından bunalanları esintisiyle serinletirken sesiyle de rahatlatıyor. Manavgat Şelalesi ile birlikte Antalya’nın önemli şelaleri arasında yer alır.

Düden Şelalesi Antalya
Düden Şelalesi Antalya

📍Düden Şelalesi Nerede?

Düden şelalesi, Antalya’da bulunmaktadır. Şehir merkezinin yaklaşık olarak 10 km kuzeyinde yer almaktadır. Şelale Mahallesi, Düdenbaşı Mahallesi ve Menderes Mahallesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Şelaleye şehir içi otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Konum için tıklayın.

Düden Şelalesi milli park değildir.
Şelale bir milli park değildir.

📍Düden Şelalesi Giriş Ücreti 2022 (Açık Olduğu Saatler)

  • 📢Giriş ücreti: 10 TL
  • ⏳Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
  • 📢 Her gün ziyarete açıktır. 
  • Otopark: küçük araç:5 TL, Minibüs 7,5 TL büyük araç 12 TL
(Düden şelalesi nerede? Düden şelalesine nasıl gidilir?) Antalya Düden Şelalesi, şehir merkezine 10 km
(Düden şelalesi nerede? Düden şelalesine nasıl gidilir?) Antalya Düden Şelalesi, şehir merkezine 10 km

📍Düden Şelalesi Hakkında Bilgi

Varsak’ta bulunan Şelale’nin adı çeşitli kaynaklarda İskender Şelalesi ve Yukarı Düden olarak da geçmektedir. Perge’den sonra Termessos’u almak için yola çıkan Büyük İskender burada konaklamıştır. Bu yüzden, Şelaleye İskender Şelalesi de denir.

Şelaleye, halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. Antalya çevresindeki en önemli mesire alanlarından biridir. 20 metre yükseklikten bir gölete dökülen şelale, sık ağaçlı bir vadi arasıdan akarak yoluna devam eder.

Şelaleden akan suyun yoğunluğu mevsimine göre değişiklik göstermektedir. Yaz mevsiminde en az, kışın en fazladır. Mevsimlik yağışlar ve Düden Çayı’nın geçtiği yerlerdeki tarım alanlarının sulaması için kullanımından dolayı suyun yoğunluğu değişmektedir.

Suyun azaldığı böyle dönemlerde, şelalenin döküldüğü alandaki göletten büyük bir boru yardımıyla su devir daim yapılıyor.

Şelalenin Kaynağı ve Döküldüğü Yer

Düden Şelalesi, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden almakta ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkmaktadır.

Eski Antalya – Burdur yolunda bulunan Kırkgözler ve Pınarbaşı olmak üzere iki büyük karstik kaynaktan yola çıkan iki güçlü akıntı birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur; 14 km yer altında yolculuğuna devam eden nehir Varsak çöküntüsünün bir ucundan yer yüzüne çıkar.

Yer yüzünde kısa bir süre ilerledikten sonra tekrar batmaktadır. Son bir kez Varsak’ta nehir Düdenbaşı denilen mevkiide yer yüzüne çıkar. Düdenbaşı’nda şelale oluşturarak akan su, Kepez Hidroelektrik Santrali’nden gelmektedir.

Düden Çayı, 10 km sonra (Antalya merkeze yaklaşık 7 km uzaklıkta Lara bölgesinde) 40 m yükseklikten traverten bir eşikten şelale oluşturarak Akdeniz’e dökülmektedir.

Düden Çayı, Akdeniz’e 40 metre yükseklikten dökülürken oluşturduğu 2. şelaleye : Aşağı Düden (ya da Karpuzkaldıran Şelalesi) denir.

Çayın üzerindeki şelaleler; Yukarı Düden ve Aşağı Düden olarak ayrılmaktadır. Her ikisi de görülmeye değerdir.

Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi)

Aşağı Düden Şelalesi, Lara Şelalesi, Karpuzkaldıran Şelalesi

Düden Çayı’nın, traverten bir eşikten 40 metre yükseklikten denize döküdüğü yerdir. Şelalenin Lara bölgesinde Akdeniz’e döküldüğü yer yine mesire alanıdır. Burada çok sayıda kafeterya ve restaurant bulunur.

Çayın gerisinde hatta küçük çaplı rafting yapmak bile mümkündür. Buradaki şelaleye Karpuzkaldıran şelalesi adı verilir. Özellikle yat limanından hareket eden 1 saatlik tekne turlarıyla bu şelalenin yanına kadar ulaşılır. 

Yakınlarda Görülecek Başka Neler Var?

Düden şelalesi gezisi için 1 saat çok rahat yetecektir. Buradan Antalya merkeze 10 km. Kurşunlu şelalesi 15 km. Perge Antik Şehri 20 km. Bir gün içinde buraları rahatlıkla gezebilirsiniz.

📍Düden Şelalesi Nasıl gezilir, Neler Yapılabilir?

📍Şelanin olduğu mesire alanına turnikelerden geçince kapının solunda bir Roma Dönemi lahit kapağı bulunmakta; burayı geçip biraz yürüdükten sonra sağ tarafta hediyelik eşya dükkanları, dondurmacı, mısırcı gibi yan yana dizilmiş satıcılar göreceksiniz.

📍Şelaleyi görmek için sol taraftan devam eden yolu takip edin. Yol sizi merdivenlere götürecek. Merdivenlerden indikçe sağınızda şelaleyi farklı köşelerden ve açılardan göreceksiniz.

📍Merdivenler bitince köprüden şelalenin bulunduğu tarafa geçeceksiniz. Şelaleye yaklaşan patikayı takip edip en sona; şelalenin döküldüğü gölete gidin. Şelaleyi gördükten sonra geri dönmek için geldiğiniz yolu takip etmeyin.

📍Göletin yanındaki merdivenlerden yukarıya doğru mağaranın oyuklarının içinden geçip çağlayanın aktığı bölümün arkasındaki balkona geliyorsunuz. Burası doğal bir mağara penceresi. Burada harika bir manzara sizi bekliyor.

📍Balkonun en sonuna kadar gidip çağlayanı bir başka köşeden görme imkanınız var. Son olarak balkonun köşesindeki merdivenlerden en üste, başladığınız yere geri geliyorsunuz.

📍Yukarıdaki kafeterya ve restoranda çeşitli gözlemeler, taze sıkılmış meyve suları ve kebap çeşitleri bulabilirsiniz.

📍Şelale girişinde otoparkın önündeki alanda Deveye binebilirsiniz.

📍Şelale girişinde her zaman soğuk acur ve kürek yemişi soydurup tadına bakabilirsiniz

📍Papağanlarla resim çektirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here