Aperlai

Aperlai, Likya Yolu yürüyüş rotasında karşılaşılan antik şehirlerden biridir. Sahilkılınçlı köyünden 3 saatlik bir yürüyüşten sonra, bir yamaca kurulmuş ve geçmişte depreme maruz kalmış kentin kalıntıları sizi karşılar. Bir liman şehri olan Aperlai zenginliğini deniz salyangozlarından elde ettiği pahalı mor renk üretimine borçludur. Aperlai, en yakın şehir olan Apollonia ile birlikte sık anılır. Şehir zenginleştikten sonra Apollonia halkı buraya göç etmiştir.

Aperlai antik kentine çevresinde yürürken
Likya gezilecek yerler. Aperlai antik kentine çevresinde yürürken

Aperlai nerede

Aperlai, Antalya- Demre’de, Sıcak iskelesi yada Sıcak yarımadası olarak bilinen Asar Koyu/ Kuyubelende yer alır. Likya’nın yaşanması oldukça güç olan kayalıkların Deniz’le birleşen bir yamaçta; küçük ve dar bir körfezin kıyısında yerleşmiştir. Konum için tıklayın.

Aperlai’ye nasıl gidilir

Aperlai’ye iki yolla gidilir. Birincisi: Üçağızdan batıya doğru tekneyle (15dk) ya da yürüyerek (7 km). İkincisi ise Sahilkılınçlı köyünden 8 km (3 saat) yürüyerek varılır. Apollonia- Aperlai- Üçağız Likya yolu yürüyüşü rotasında yer almaktadır.

Likya yolunda yürüyüş: Sahilkılınlı köyünde Apollonia ziyaretinden sonra Aperlai'ye giderken
Likya yolunda yürüyüş: Sahilkılınlı köyünde Apollonia ziyaretinden sonra Aperlai’ye giderken ,

Bu bölge hakkındaki diğer yazım: Likya Yolu yürüyüşü: Apollonia-Aperlai – Üçağız (Teimiusa)

Aperlai tarihi

Şehir, yamaçta bulunduğu konum ve karşısındaki ada ile aralarındaki güçlü akıntı nedeniyle dolayı “akar boğaz” anlamına gelen “Aperlai” ismi almıştır. Deniz kenarında bir yamaçta kurulmuş. Şehrin bulunduğu körfezin dar ağzı, Kaş- Uluburun tarafına açılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here