Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi, Antalya Lara’da uzun bir yolculuktan sonra Akdeniz’e dökülmektedir.

Düden şelalesi denilince, akla Antalya’da iki tane şelale gelmektedir: Yukarı Düden ve Aşağı Düden. Bunları ayırt edebilmek için halk aşağıdaki denize dökülen şelaleye Karpuzkaldıran adını da vermiş. Her iki şelale de yüksekliği ve debisiyle bir biriyle yarışır niteliktedir.

Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi
Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi

Aşağı Düden şelalesi şehre yakın olduğu için özellikle tur programlarını zenginleştirmek için her tur acentasının ve rehberinin aklına gelir. Sıcağıyla bunaltan Antalya’da bu şelaleyi ziyaret olmazsa olmaz gibi bir şeydir. 

Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi

Şelalenin ziyaretçileri sadece turistler değil aynı zamanda şehrin sakinleri de buraya sık gelirler. Şelalenin olduğu yer düden park olarak geçiyor. Lara’da bulunan yürüyüş ve bisiklet yolu da Düden Parka çıkmaktadır. Düden çayında küçük çaplı zipline ve rafting yapılabiliyor. Burası tam bir mesire alanı olmasa da geniş ve yeşillik bir alandır. Aileler çocuklarıyla gelip zaman geçirip piknik yapıyorlar. Sabahları, spor ve yoga yapan guruplar buraya geliyorlar.

Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi

 Antalya’nın falezlerinden 40 metre aşağı dökülen Karpuzkaldıran şelalesi izleyenlere şiddetli akışı ve denize dökülme hızıyla görsel bir şölen sunar. Şelalenin denize döküldüğü yer besin zenginliği açısından balıkçılar için önemli bir nokta. Yalnız kayalıklardan aşağı inmek ve şelalenin esintisine dayanmak çok zor ve sabır işi. Güneş ışınlarının kırılması nedeniyle şelalede sık sık gökkuşağı görmek mümkündür.

Şelale sadece karadan değil denizden de görülebiliyor. Hatta havadan bile görülebilir:) Antalya Havalananı şelaleye 10 dk uzaklıktadır. Uçaklar yükseliş ve alçalış yaparken bu şelale Toros dağlarından sonra gözüken ikinci şeydir. Şelale, tekne turlarının programında mutlaka yer alıyor. Tekneler şelalenin döküldüğü yerin 30-40 metresine kadar yaklaşabiliyor. Yat limanından kalkan bot turlarıyla buraya gelmek mümkün.  

Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi nerede, nasıl gidilir?

Şelale Antalya’nın Lara bölgesinde yer alır. Şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Toplu taşımayla ulaşım çok kolaydır. Giriş ücretsizdir. Araçla giderseniz otopark ücretli. Doğal bir alan olduğu için açılış kapanış saatleri yoktur. Aynı zamanda şelale gece aydınlatılıyor. Konum için tıklayın.

Etrafta başka neler var; neler yapılabilir?

Karpuzkaldıran Şelalesi Lara halk plajına 2 km uzaklıkta. Çok yakın olan Lara Halk plajını gezip buradaki kum heykelleri müzesini görebilirsiniz. Alış veriş isterseniz Terracity AVM’ye 5 km.

Kültürel gezi isterseniz; Perge antik şehri buraya 15 km uzaklıkta. Kurşunlu şelalesi 20 km uzaklıkta. Yukarı düden şelalesi 20 km, 32 dk uzaklıkta. Kundu oteller bölgesi araçla sadece 10 dakika uzaklıkta. Buradan sahil yoluyla Belek’e de yarım saat uzaklıkta. Belek’te Land of Legends ziyaret edilebilir. Ayrıca şelale Antalya havalananına 10 dk uzaklıktadır.

Aşağı Düden (Karpuzkaldıran) Şelalesi’nde yeme içme

Şelalenin çevresi son derece modern ve manzarası güzel kafe,bistro ve restaurantlarla doludur. Sabah gelirseniz serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Gün içinde veya akşam gelirseniz otoparkın karşısındaki balık pazarından balığınızı beğenip pişirtebilirsiniz. Şehirdeki bir çok yere göre hem taze, hem hesaplıdır.

Düden çayının kaynağı ve yolculuğu

Eski Antalya – Burdur asfaltının 28. km mevkiinde Kırkgözler, 30. km mevkiinde Pınarbaşı olmak üzere iki büyük karstik kaynak bulunmaktadır. Debisi bol olan bu iki nehir kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolmakta, kaybolan su 14 km kadar yerin altında gittikten sonra Varsak çöküntüsünün bir ucundan çıkmakta, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batmaktadır. Varsak’ta kaybolan su 2 km kadar yer altı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkmaktadır.

Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su, Kepez Hidroelektrik Santrali’nden gelmektedir. Düdenbaşı’ndan sonra Koyunlar regülatöründe iki ana kanala ayrılan Düden Çayı, 9 km sonra, Antalya’nın doğusunda 40 m yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here