Avsallar Gezi Rehberinde, Avsallar hakkında merak edilen her şeyi bulabileceksiniz. Avsallar’ın plajlarını, otellerini ve çarşısı ve gezilecek yerleri hakkında bilgiler içermektedir.

Avsallar Nerede?

Avsallar, Antalya’ya 105 km, Manavgat’a 37 km uzaklıktadır. Alanya‘nın yaklaşık 20 km batısında, Okurcalar ve Türkler arasında yer almaktadır. Konum için tıklayın.

Avsallar nasıl bir yer?

Bölgede bulunan oteller sayesinde, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi haline gelen küçük ama önemli bir turizm kasabasıdır. Sırtını Toros dağlarına çevirmiş, yüzünü İncekum ve Fuğla sahiline dönmüş çok güzel bir konuma sahip, Alanya’nın en çok tercih edilen yeridir.

Bölgenin geçim kaynağı tamamen turizm diyebiliriz. Tarım olarak sadece muz üretimi devam etmektedir. Yerlilerin çoğu deniz kenarındaki arsalarını büyük otellere satıp toprak zengini olmuşlardır; diğer bir kısmı da otellerin çevresindeki sokaklarda bulunan dükkanlarını kiralayıp ya da kendileri işleterek turizme dayalı geçim sağlamaktadır.

Avsallar’ı, Alanya -Antalya (D400) karayolu ayırmaktadır. Yolun denize bakan tarafları Avsallar oteller dizisi ve sahillerini oluştururken; karaya bakan tarafları halkın ve turistlerin sosyalleştiği çarşıyı oluşturuyor.

Avsallar küçük bir alanı kaplamaktadır. Bir boydan bir boya yarım saatte yürüyerek gezilebilir. Bir scooter ve bisiklet ile burada yaşayanlar ulaşım ihtiyacını çok rahat çözmüş.

Avsallar Alanya sahilinde gün batımı

Avsallar’ın Tarihçesi

Avsallar’ın tarihi Selçuklulara kadar gitmektedir. Avsallar ismi, köklerinin Çin sınıra kadar uzanan Avşar boyundan gelmektedir. Buna atfen şehir merkezinin girişinde Göktürk alfabesiyle Avşar yazılı sembolik bir anıt dikilmiş.

Ayrıca birçok ülkeden insan ağırlayan bu tatil kasabasının misafirperverliğini gösteren; avuç içinde ve üzerinde deniz olan bir dünya anıtı Avsallar şehir merkezinde almaktadır. Ayrıca, Avsallar 22 tane kardeş şehri olan sosyal ve enternasyonal bir turizm beldesidir.

Avsallar çarşısı girişinde bulunan anıtlar. Avuç içinde bulunan küre misafirperverliği; diğerleri de kasabanın kültürel geçmişine ait bilgiler sunuyor

Avsallar’da Alışveriş

Avsallarda zamanınızı geçirebileceğiniz AVM türünde büyük bir alışveriş merkezi yok. En yakın AVM Manavgattaki Novamall Migros, Şok, BİM ve A101 mevcuttur. Avsallarda Eczane, Kuaför, kasap, mobilyacı, konfeksiyon gibi bir çok dükkan bulma şansınız var.

Çarşının başladığı yer. Bu cadde en turistik bölüm. Dükkanlar ve restoranlardan oluşuyor

Avsallar’da Yeme İçme

Yabancı turistlerin gittiği pahalı restoranların yanında, pideci ve ev yemekleri yapan lokantalar arka sokaklarda çok sayıda bulunmaktadır. Her şeyin tamamen turistik olmadığı Avsallar’da; fırın, pastane, börekçi, dönerci ve çorbacı gibi, yerlilerin de gittiği ekonomik yerler bulunmaktadır.

Buradaki tatilim sırasında, ucuzluk ve lezzet açısından beni en çok şaşırtan “Bizim Pide’yi” öneririm. Hayatımın en lezzetli lahmacununu burada yedim desem yeri var. Evlere servis de yapıyorlar. 

Avsallar Otelleri

Avsallar Otelleri, genellikle 10 km bir sahil şeridi kenarında sıralanmıştır. Bölgenin harika kumsallara sahip olması burayı turizmin odağı yapmış; bu kumsallar sayesinde çok sayıda otel buraya yapılmıştır. Küçük apartlardan tutun da büyük 5 yıldızlı otellere kadar çok sayıda otel bulunmaktadır.

Avsallar Rubi Platinum Spa Resort Suite otele ait kabanalar

Sahil kenarında bulunan oteller lüks ve pahalı iken sahilden içeride yer alan oteller biraz daha ekonomiktir. Bölgenin en iyi oteli Rubi Platinum Spa‘dır. Bir de, kadın ve erkeklerin birbirini görmediği ayrı havuz ve plajı olan ve alkollü içeceklerin olmadığı Algora Halal Hotel de bu bölgede yer almaktadır.

Avsallar Granada otelin rıhtımı

Avsallar’ın sahilleri ve denizi Nasıl?

Burayı vazgeçilmez kılan en önemli şey ipeksi ve altın sarısı sahilleridir. Buradaki en meşhur sahil “İncekum”dur. İncekum’un devamı olan Fuğla Sahili de aynı özelliğe sahiptir. İncekum sahili, Avsallar’ın batısında; Fuğla Sahili ise doğusunda yer alır.

Alanya sahilinde Fuğla Koyu

Sahiller sadece otellere ait değil halk plajları da var. Denizi genelde kum, bir çok kısmı kayalıktır. Denizinde balık tutmak ve zıpkınla avcılık çok uygundur. Denizde: sokar, mırmır, melanür, kefal, barbun ve çeşitli kayabalıkları mevcuttur. Scuba diving ve çeşitli su sporları burada yapılacaklar arasında yer almaktadır.

İncekum ve Fuğla plajları Alanya Avsallar sahilini oluşturuyor. Burası Fuğla sahili

İncekum’da Kamp

Avsallar’da ince kum plajının yanında bir de İncekum orman kamp alanı vardır. Giriş ücretlidir. Geniş bir ormanlık alanın yanında bulunan koyda kamp ve karavanlara ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Burada günübirlik piknikçiler için de ayrılmış bir bölüm vardır.

Küçük bir koya sahip olan piknik alanında kafeterya bulunmaktadır. Bu kafeteryada (mangalınızı unutursanız dert etmeyin) kiralık mangal ve semaverde çay verilmektedir. Hatta gecelemek isteyenler çadır bile kiralayabilir. Tek kişi giriş: 9 TL, araçla giriş:27 TL, 4 kişilik çadır yeri, bir gece :60 TL. Detaylı bilgi için İncekum orman kampı sitesini ziyaret edin.

İncekum orman kampında gün batımı

Avsallar’da gezilecek yerler

Avsallar, bir çok yere yakınlığı açısından harika bir konumdadır. Çevreye günübilirlik bir çok tur yapılabilir. Avsallar’ı merkez alarak, Alanya’dan Antalya’ya kadar olan gezilecek yerlerden önemli olanları sıraladım.

Bölgeye düzenleyeceğiz Tur ve Gezi planlarınızda danışmanlık ve profesyonel rehberlik için @gezifatihi instagram ve [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

1-Avsallar Merkez

Avsallar çarşısında bulunan iskelet motorcu bir selfi ve fotoğraf köşesi
Çarşıda bulunan iskelet motorcu bir selfi ve fotoğraf köşesi

Merkezde görmenizi gerektirecek çok fazla bir şey yok. Dükkanların sıralandığı, Benjamin figus ağaçlarının gölge oluşturduğu yolun sonuna kadar yürüyebilirsiniz. Akşamları çay bahçesinde ve kafelerinde vakit geçirilebilirsiniz. 

2- Alara Çayı, Hanı ve Kalesi

Okurcalardaki Alara Çayı, çevredeki gezilecek en yakın yerdir; 2-3 saat için rahatlıkla gezilebilir. Alara Çayı kenarındaki restoranlarda Selçuklu zamanından kalan hanı ziyaret edip kaleye çıkabilirsiniz. Detay için “Alara gezi rehberi yazısına göz atabilirsiniz“.

3-Alanya, Alanya Kalesi, Kızılkule, Damlataş mağarası, Teleferik

Alanya en yakın gezilecek yerdir. Alanya kalesi ve Kızılkule en çok ziyaret edilen yerler

Avsallara gelip de Alanya‘yı görmemek olmaz. Buraya bütün bir gün ayırmanızı tavsiye ederim. Alanya 20 km (20 dk) uzaklıktaki Alanya’da: Alanya Kalesinden Toros dağları boyunca uzanan sahil şeridini, Kızılkule etrafındaki kordonu, Damlataş mağarasını görüp teleferikle kaleye çıkma heyecanını yaşamalısınız.

4-Dim Mağarası ve Dim Çayı ve Dim Barajı

Dim çayı Alanya’nın gezilecek yerlerinden biridir; yaklaşık 40 dk uzaklıkta

Dim mağarası Alanya‘da yer almaktadır. Önce Avsallar’dan Alanya‘ya sonra da Dim mağarası ve Dim çayına gidiliyor. Yollar düzgün, ulaşım sorunu yaşamazsınız. Dim mağarasına giriş 17 TL. Mağaradan sonra Dim Barajı 10 dk (araçla) barajın fotoğrafını çekip Dim Çayı üzerinde bulana bir çok restoranda yemek yiyip yüze bilirsiniz. Çok seveceğinize eminim. Haftasonu gitmeyin her taraf tıklım tıklım dolu.

5- Manavgat Şelalesi

Manavgat şelalesi 1 saat uzaklıkta

Avsallar’dan biraz uzaklaşmak isterseniz 45 dk uzaklıktaki Manavgat Şelalesi de görülebilecek güzel yerlerden biridir. Manavgat çayının üzerinde kısa tekne turu yapabilirsiniz. Side antik şehrini ziyaret edip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

6- Tazı Kanyonu ve Köprülü kanyonda rafting

Köprüçay tabiat parkının bir parçası olan tazı kanyonu, bir buçuk saat uzaklıkta

Tazı kanyonu bölgede isim yapmış yerlerden biridir. Köprüçayı‘nın kaynağı köprülü kanyonun serinletici sularında rafting yapmak diğer bir seçenektir. 

7- Aspendos Tiyatrosu ve Aspendos Köprüsü

Avsallardan 1 saat uzaklıkta, Antalya’ya giderken anayoldan 2 km içeridedir. Serik ilçesinde bulunan Aspendos Tiyatrosu etkileyici akustiği ve sağlam yapısı ile günümüze kadar gelmiş en iyi antik tiyatrodur. Tiyatronun yakınındaki Köprüçayı üzerinde bulunan Aspendos Köprüsü de görülmeye değer. 

Aspendos yakınlarında Köprüçay üzerindeki köprü

8- Perge Antik Şehri

Perge antik şehri Antalya’da gezilecek önemli yerlerden biridir

Perge Antalya’ya giderken, ana yoldan 2 km içeride Aksu mallesinde yer almaktadır. Efes antik şehri kadar büyük ve önemli bir antik şehirdir.

9- Antalya

Antalya kaleiçinde bulunan Mermerli plajı

Antalya şehir merkezi, Avsallardan- Antalyaya araçla 1 saat 45 dakika. Antalya yat limanı, kaleiçi, konyaaltı sahili antalyada gezilebilecek önemli yerler arasında; buraya da bir gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here