Aziz Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ın en etkileyici mimariye sahip olan kalesidir. Orta çağa ait bu kale, deniz seviyesinden 732 metre yükseklikte Girne sıradağları üzerinde yer alır ve ziyaret edenlere harika bir manzara sunmaktadır.

Aziz Hilarion kalesinden girne ovasına ve sahiline bakan mazara
Aziz Hilarion kalesinden Girne ovasına ve sahiline bakan mazara. Kalenin en üstündeki manzara

Aziz Hilarion kalesinin adı

Aziz Hilarion (Hilaryon) kalesi adını altıncı yüzyılda Kıbrıs’ta yaşadığı bilinen Hilarion isimli bir müritten alır. Mürit Aziz Hilarion’un bugün Güney Kıbrıs sınırları içinde yer alan Baf’ta yaşadığı ve oraya gömüldüğü düşünülmektedir.

Aziz Hilarion kalesinin uzaktan görünüşü
Aziz Hilarion kalesinin uzaktan görünüşü

Kalenin bulundu dağın zirvesinde bulunan yan yana duran iki tepeden dolayı Kaleye Bizans döneminde ‘ikiz(ler)’ anlamına gelen ‘Didymus’ ismi verilmiştir.

Aziz Hilarion kalesinin 2. bölümü.
Aziz Hilarion kalesinin 2. bölümü. Ziyaretçiler 3. bölümden geliyor.

M.S 13. yüzyılda Lüzinyanlar kaleyi ele geçirdiğinde bir kelime oyunu oynayarak kalenin adını ‘Aşk Tanrıçası’nın Kalesi’ anlamına gelen ‘Dieu d’Amour’ olarak değiştirdiler. Bu kelimeyi uydurmalarının sebebi zirvedeki iki tepeden birinin aşk tanrıçası Afrodit’e (Venüs), diğerinin ise oğlu yaramaz Eros’a (Cupid) atfedilmiş olmasıydı.

Hilarion kalesinin yapılış amacı ve kalenin önemi

St Hilarion Kalesi adanın en stratejik yerlerden biriydi. Böyle stratejik bir alan Kıbrıs’ta herkesin güçlendirmeyi düşüneceği ilk stratejik alandı. Yüksek ve korunaklı bir yerde olmasından dolayı hem bir gözetleme kulesi hem de zor durumlarda sığınılabilecek güvenli bir yerdir. Kuzey sahillerinden adaya yaklaşan herhangi bir tehlikeyi görüp adadaki diğer kalelerle irtibata geçip adanın savunmasında önemli rol oynardı.

Hilarion kalesinin tarihi

Aziz Hilarion Kalesi, M.S XI. Yüzyılda Bizanslılar tarafından ‘gözetleme kulesi ve işaret kulesi’ olarak yapılmıştır. 

Aziz Hilarion kalesinin 2. bölümünü uzaktan görünüşü
Aziz Hilarion kalesinin 2. bölümünü uzaktan görünüşü

Lüzinyanlar döneminde (M.S 1191 – 1489) geliştirilmiş ve son halini almıştır. Venedikliler dönemine kadar kullanılmaya devam etmiş. Venedik döneminde asker azlığı nedeniyle yıkılıp terk edilmiştir.

Kalenin orta kısmından birinci avluya bakan pencere
Kalenin orta kısmından birinci avluya bakan pencere

Aziz Hilarion kalesi, M.S 1228 – 1233 yılları arasında Kıbrıs’a sahip olmak isteyen Frederick II’ye bağlı Alman İmparatorluk orduları ile Beyrut Lordu John İbelin’e bağlı krallık orduları arasında çeşitli savaşlara sahne olmuştur.

Hilarion Kalesinin aşağısından en tepeyi gören açı
Kalenin aşağısndan en tepeyi gören açı

Lüzinyan krallık ordusu tarafından kullanılan kale, denizden gelen tehlikeleri ateş yakarak merkeze bildirildiği savunma, savaş zamanlarında kullanılmıştır.

Aziz Hilarion (hilaryon) kalesi
aziz Hilarion kalesinin orta kısmının aşağıdan görünümü

Daha sonraları M.S XIV. yüzyıldan itibaren Lüzinyan kraliyet ailesinin yaz aylarında kullandığı yazlık bir saray olarak görevini sürdürmüştür.

Hilarion Kalesi’nin terk edilmesi

Lüzinyan döneminin sonlarında, Girne sıra dağlarının sarp yamaçlarına yapılan dağ kalelerinin düşmanların eline geçmesi halinde bir tehdit unsuru oluşturacakları düşüncesiyle bu kalelerin yıkılmaları ya da kullanımına son verilmesi düşünülmüştür.

Aziz Hilarion Kalesinin orta kısmında yer alan kilise ve binaların yer aldığı teras
Kalenin orta kısmında yer alan kilise ve binaların yer aldığı teras

Venedikliler Kıbrıs’ı ele geçirdikleri M.S 1489 yılından sonra bu kale ile birlikte Kantara ve Bufavento Kaleleri de terk edilmiştir. İngiliz Sömürge döneminde, harabe durumuna gelmiş kale az da olsa restore edilerek günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır. Son olarak Aziz Hilarion kalesi, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Mücahitler tarafından Rum saldırılarına karşı kullanılmıştır. 

Aziz Hilarion kalesi nerede kaleye nasıl gidilir?

Aziz Hilarion kalesi Kuzey kıbrıs’ta, Girne şehri sınırlarındadır. Girne şehir merkezinden 17 km uzaklıkta, Girne sıradağları üzerinde yer almaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Araç kiralayarak veya taksi tutarak ulaşabilirsiniz.

Aziz Hilarion kalesinde yeme içme imkanı

Aziz Hilarion kalesinde yeme içme olanakları kısıtlıdır. Kalenin girişinde bir kafeterya ve wc mevcuttur. Bu kafeteryada atıştırmalık yiyecekler, soğuk ve sıcak içecekler(çay kahve) satılıyor. Kalenin orta bölümünde bir kafeterya daha vardır. Buranın hoş manzarasında yorgunluk çayı ya da kahvesi içebilirsiniz. Manzaranın tadı çıkarırken güzel bir yemek yeyip içki içebileceğiniz bir restoran ne yazık ki bulunmamaktadır.

Aziz Aziz Hilarion kalesinin batı manzarası. Karşıda lapta ovası ve sahilleri

Aziz Hilarion (Hilaryon) kalesi giriş saatleri ve giriş ücreti

Giriş saatleri: 08.30-16.00 / Kaleye giriş ücreti:10 TL

Aziz Hilarion kalesi gezisi için tavsiyeler ve önemli bilgiler

 • Kale belli saatlerde açılıyor olsa da bazen erken kapatılıp geç açılma gibi durumlar olabiliyor. Bu yüzden sabah çok erken ya da öğleden sonra geç vakitlere kalmayın
 • Kalenin bulunduğu bölge askeri bir bölgedir. Herhangi bir durumdan dolayı kaleye ziyaretler iptal edilebilmektedir bunun için hazırlıklı olun.
 • Kaleyi gezmek için en az 2 saat ayırın.
 • Kale deniz seviyesinden 732 metre yükseklikte. Kalenin en üst bölümü 732. metredir.
 • Kalede aşağıdan yukarıya 480 merdiven vardır.
 • Kale 3 bölümden oluşuyor. Normalde ziyaretçiler 2. bölüme kadar gidiyor. En azından 2. bölüme kadar gidin. 3. bölümü zorlayın.
 • 3. bölümde kraliçenin penceresinden adanın batı tarafının harika manzarasını görün
 • Kalenin 2. bölümünde bir kafeterya var Oranın işletmecisi Mustafa Bey ile muhakkak muhabbet edin. Çok donanımlı birisi. Gerçek bir Kıbrıslı’dır.
 • Mustafa Beyin endemik çiçeklerden oluşan fotoğraf sergisini mutlaka görün.
 • Adada diğer yerler güneşliyken kalenin olduğu bölge yağışlı olabiliyor. Kış ve bahar aylarında gezenler için yanlarında yağmurluk ve şemsiye bulundurmalarını tavsiye ederim.
 • Gezerken sadece tarihe odaklanmayın çünkü kalenin bulunduğu alan flora olarak çok zengin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here