Belek gezi rehberi“, Antalya Belek’te ve çevresinde gezilecek ve görülecek yerler ve Belek Otelleri hakkında bilgi veriyor.

📌Belek

Belek, Serik ilçesinin bir mahallesidir. Belek gibi Kadriye ve Boğazkent de aynı sahil şeridinde yer alan diğer mahallelerdir. Yerliler bu ayrıma dikkat etse de dışardan gelenler bütün bölgeyi Belek olarak bilmektedir. Geçim kaynağı turizm ve tarım olan bölgede sahilden uzaklaştıkça tarım arazileri artmaktadır.

Belek Gezi Rehberi Belek otelleri kongre turizmi için de çok elverişlidir.(Max Royal Belek)

Belek Akdeniz’in kıyısında kendine özgü fıstık çamı ve okaliptus ormanları ile oldukça farklı özelliğe sahip bir turizm cennetidir.

Belek’in doğal güzelliği 1984’te keşfedilmiş ve Belek turizm merkezi ilan edilişmiştir. 10000 nufusa sahip olan Belek, iş yerleri, pansiyonlar, oteller ve uluslararası standartlarda golf ve futbol sahaları, kongre ve spa merkezleri ile gözde turizm merkezleri olmuştur.

📍Antalya Belek Nerede, ✈️Nasıl Gidilir?

Belek, Antalya İlinin Serik ilçesindedir. 10 km’lik sahil kenarında yer almaktadır. Belek’in güneyinde Akdeniz, batısında Kadriye ve doğusunda Acısu Irmağı vardır.

  • Belek Antalya’ya uzaklığı 45 km
  • Serik’e uzaklığı 7 km’dir.
  • Antalya otogardan ya da Çallı’dan kalkan Belek, Kadriye otobüsleri ile Belek’e (40dk) gelebilirsiniz.
  • Bir diğer yol da Serik otobüsleriyle önce Serik’e (40dk) sonra da Belek’e (15dk) geçilebilir. Her yarım saatte otobüs kalkmaktadır. Konum için tıklayın.
Belek Gezi Rehberi- Belekte bulunan Acısu Irmağı

📍Belek Bir Turizm Markasıdır

Belek, 10 km’lik altın sarısı sahili, çam ormanları ve dünyaca ünlü yemyeşil golf sahalarıyla çevrilidir. Türkiye’nin en lüks otellerine ev sahipliği yapan bir turizm merkezidir. Kendi başına bölgede bir turizm markasıdır.

📍Antalya Belek 5 Yıldızlı Otelleriyle Ünlüdür

Yaklaşık 40 tane beş yıldızlı otelin bulunduğu Belek’te, dünyada hiçbir yerde olmadığı kadar 5 yıldızlı otel bir aradadır. Deniz kum güneş turizminin yanında, golf ve futbol sahaları sayesinde spor turizmi açısından da Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonudur.

Bunun yanında, belek otelleri lüks ve kalite anlayışında dünya standartlarında bir yer yakalamış, büyük  toplantı salonlarıyla dünyaca ünlü şirketlerin kongrelerinin düzenlendiği bir kongre turizm merkezidir.

📍G20 Zirvesi Belek’te yapıldı. Obama Belek’te kaldı

Belek, Türkiye turizminde sembol turizm merkezlerinden biri olmuştur. 2015’te Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı G20 zirvesi de Belek’teki Regnum otelde yapılmış; dünya liderleri Belek’teki otellerde ağırlanmıştır.

📍Janifer Lopez Belek’te Konser Verdi

Dünyaca ünlü birçok sanatçı Belek’teki otellerde konser vermiştir. Özellikle, Ünlü şarkıcı Jennifer Lopez, 50. doğum günü kutlamasında Türkiye’yi seçti ve Belek’teki Regnum Carya otelde konser verdi. Konseri yaklaşık 2000 kişi izledi ve konser iki saat sürdü. Sadece ayaktan izlemek bile 7000 TL olan konseri locadan izlemek 250000 TL idi.

📍Belek, Bitki ve Hayvan Çeşitliliğine Sahip

Aynı zamanda Belek, canlı türlerinin yasaması ve üremesi için önemli bir alandır. Belek’teki Acısu nehri ve Boğazkent’te denize karışan Köprüçayı etrafı “Kuş cenneti” olarak bilinir. Çeşitli kuş türlerinin yılın farklı dönemlerinde göçmen kuş türlerinin önemli konaklama alanlarına sahiptir.

Acısu etrafı Kuş cenneti olarak bilinir. Belek sahilinde denize karışır.

Ayrıca dünyaca ünlü caretta caretta kaplumbağalarının ülkemizde yumurta bıraktığı 17 bölgeden biridir. Belek’te, fıstık çamı ve okaliptüs ormanları eskisi kadar olmasa da hala gözlenebilmektedir.

Kum Zambağı, Belek kumsallarında her sene eylül ekimde açar

📍Belek’in Tarihçesi ve Kuruluş Hikayesi

Serik Belek, Teselya muhacirlerinin köyü olarak bilinir. Buraya göçen Teselya muhacirlerinin geldikleri köyün adı Başyiğit’tir.

Teselyada çoğalamama sebeblerini bir bedduaya atfeden köylüler, bu ismi terk etmişler ve sakini oldukları sahanın eski ismi olan “Belek” ismini kullanmışlardır. Daha sonraki yıllarda bu köye yörükler de yerleşmiştir.

Belek’teki araziler tarıma elverişli olmadığından, hemen bitişiğindeki Eminceler Köyü’nde(Belek Serik arasında) tarım yapmışlar. Halkın geçimi çoğunlukla tütün sayesinde olmuştur. Geçmişte, bataklıklardan dolayı pirinç de ekilmiştir.

Belek deniz kenarında yer alan çam ormanlarından oluşur. (Belek gezi rehberi)

📍Belek’te çocuklar için aktiviteler

Belek, çocukların da katılabileceği bir çok aktiviteye olanak sağlar. Su ve eğlence parkı olan “land of legends’te , yunus shovları izleyip yunuslarla yüzme imkanı bulabilir ve Belek’teki bellis otelin hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda köprülü kanyonda ailecek rafting yapabilirsiniz.

Dolfin show gösterileri belekte çocuklar için yapılan aktivitelerden biri
Dolfin show gösterileri belekte çocuklar için yapılan aktivitelerden biri

📍Belek’in Denizi Nasıl?

Belek’in denizi derin değildir. Deniz suyu egeye göre sıcaktır. Tamamen kumsaldan oluşmaktadır. Belek Denizi taşlı olmağı için denize girmesi çok zevklidir. Tesislerin hepsi ‘Mavi Bayraklı’dır.

📍Belek Hava Durumu

Belek neredeyse her mevsim sıcak bir tatil beldesidir. Yaz mevsimi belekten hiç kaybolmaz. Bütün gün yağmurlu olduğu zamanlara Ocak, Şubat aylarında rastlarız. Ortalama sıcaklık en az 10 derece en fazla 30 deredir.

📌Belek’te Gezilecek Yerler

Belek bulunduğu konum itibariyle Antalya ve Manavgat arasında ve Serik’e çok yakın bir konumda yer almaktadır. Aşağıda hazırladığım listeyi hem bir tur rehberi hem de burada doğmuş biri gözüyle hazırladım. Listeyi, Belek merkezden en uzak çevreye doğru görülmeye değer yerler olarak hazırladım.

1. Belek Merkez

Belek her ne kadar önemli bir Turizim merkezi olsa da çarşıya indiğinizde saatcı, derici, butik restoranlar ve barlar Belek’in çoğunluğunu oluşturur. Tamamen turistik bir havası vardır yerlilere hitap edecek fazla bir yönü yoktur. Bir boydan bir boya yürüyerek gezilebilir.

Belek otelleri büyük eğlence ve organizasyonlar için önemli bir yere sahip (Belek Gezi Rehberi)

2. Land of Legends Eğlence Parkı

Land of Legends, Belek’te zaman geçirilebilecek en yakın yerlerden bir tanesidir. Rixos otellerine ait olan otelin bir parçaşı olarak yapılmış eğlence parkı iki bölümüden oluşuyor:

Bir tarafı su parkı ve dolfin show alanı diğer tarafı ise alış veriş yapabileceğiz, bir çok yerli ve yabancı marka bulunan güzel bir açık hava alışveriş merkezi diyebiliriz. Önemli: Burada akşam 9 gibi su şovları ve gösteriler başlıyor. Öğleden sonra gelip akşama kalıp gösterileri yakalamanızı tavsiye ederim.

Land of legands eğlence parkı (Belek gezi rehberi)

3. Belek Halk Plajı

Eğer herhangi bir otelde kalmıyorsam Belek’te nerede denize girilir acaba diye aklızına gelebilir. Oteller neredeyse bütün sahili kaplamış durumda artık sahilde otel kuracak yer kalmadı desek yeridir. Dolayısla halkın denize gireceği yerler gün geçtikçe azalıyor. Son zamanlarda düzeltilen Belek Beach Serikliler’in ve Belekte yaşayan yazlıkçıların kullandı plajlardan biridir. Sezlong ücretsizdir.

Belek Beach, Belek’te halkın denize girip eğlenmek için geldiği yerlerden biridir. (Belek gezi rehberi)

4. Kadriye Halk Plajı

Belek beach park ile arasında 5 dk.lık mesafe vardır. Burası daha geniş ve ormanlıktır. Halk denize girmenin yanında piknik yapıp mangalını yakmak isterse buraya gelmektedir. Burada Belek beach parktan daha uzun bir sahil şeridi olsa da derin bir denize sahiptir. Bu yüzden halkın denize girmek için önceliği Belek beach parktır.

5. Boğazkent Beach Park

Kadriye ve Boğazkent Belek’le aynı sahil şeridinde yer almaktadır. Araçla bir boydan diğer boya 10 dk.da ulaşılabilir. Boğazkentte bulunan halk plajı Serik Belediyesi tarafından yapılan yeni pir alandır. burada sezlong ücretsiz ve etrafta restoranlar mevcuttur. Belek halk plajı kadar meşhur olmasa da yeni yapılan yüzüyle çok ilgi çekicidir. Boğazkentte kalan yazlıkçılar buraya gelmektedir.

6. Acısu Nehri çevresi

Yerlilerin balık tutmak için gittiği Acısu bir çok insanın dikkatinden kaçsa da Belek’te görülmesi gereken doğal alanlardan biridir. Burada bulunan kuş çeşitliliği gözlenmeye değerdir. golf sahalarının süslediği acısu belekte denize dökülür. Balıkçı barınağının olduğu yerler fotoğraf çekmek ve etrafında yürümek için önemlidir. Acısu dalyan vazifesi görecek kadar derin olmasından dolayı denizden çaya gelen balıklar burada tutulmaktadır.

Belek gezi rehberi, Belek’teki Acısu nehri

7. Serik Merkez

Belek kendi başına bir isim yapsa da bugün Serik ilçesine bağlı olan bir mahalle olarak kalmaktadır. Belek’ten 8 km uzak olan serik tamamen turistik bir havadan uzak bir ilçedir. Belek’ten Serik dolmuşlarına atlayıp 15 dakikaya Serik’e varırsınız. Serik merkezdeki kapalı yol çevresinde restoran ve kafelerde vakit geçirilebilir. Serik’in Cuma pazarını gezilebilirsiniz.

Serik, Belek’in bağlı olduğu büyük bir ilçe. Belek’ten 10 dk’ya ulaşılıyor. (Belek gezi rehberi)

8. Zeytintaşı Mağarası ve Akbaş Göleti

Akbaş göletine gitmek için Serik’in içinden geçerek Akbaş mahallesine varırsınız. Belek’ten 45 dakika süren Zeytintaşı mağarasına ve Akbaş Göletine ulaşırsınız. Akbaş göleti etrafında yürüyüş yapıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.  

Serik’te bulunan Akbaş göleti

9. Aspendos

Aspendos antik tiyatrosu Belek’ten araçla sadece 15 dakika uzaklıktadır. Bu çevrede görülmesi gereken ön önemli yerlerin başında gelir. Dünyada eşi benzerine az rastlanan iyi korunmuş durumda olan bu tiyatroda yaz gecelerinde opera ve bale festivalleri düzenleniyor. Muhteşem akustiği ve antik atmosferi tatmak için bu performanlara da katılmanızı tavsiye ederim. Gündüz geldiğiniz taktirde aynı bölgede olan su kemerlerini de görmeyi ihmal etmeyin.

10. Tarihi Aspendos Köprüsü

Aspendos köprüsü, Aspendos Tiyatrosu ile arasında 3 dk mesafe bulunan köprü bugünkü Köprüçayı üzerinde yer alır. Zamanında 2 köyü bir birine bağlayan köprü Belek ve Serik civarında görülecek yerlerden bir tanesidir.

Köprüçay üzerindeki tarihi köprü Belek çevresindeki görülecek yerlerden biridir.

11. Perge

Antalya Belek’e gelip de Perge‘yi görmemek olmaz. UNESCO aday listesinde bulunan antik şehir kültürel gezileri sevenlere çok iyi bir yer. Perge, Antalya’ya giderken aksu ilçesinde yer almaktadır. Kolay ulaşımı ve zorlamayan arazisi ile kolaylıkla gezilebilecek önemli bir antik Roma şehridir. Belekten sadece 20 dk uzaklıktadır.

Perge antik şehrinin sembolü Hellenistik kuleler (Belek gezi rehberi)

11. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın meşhur şelalerinden biridir. Perge antik şehirine de yakın olan şelale aksu ilçesinde yer almaktadır. Belek’ten sadece 20 dk uzaklıktadır. Sıcak yaz günlerinde ferahlamak ve doğal bir ortam isteyenler için ziyaret edilebilecek bir yerdir.

Kurşunlu şelalesi Belek’ten yarım saat uzaklıkta. (Belek gezi rehberi)

12. Sand City, Kum heykelleri

Antalya’da ilgi çekici açık hava müzelerinden biridir. Kundu bölgesinde yer alan devasa kum heykelleri müzesi yaz kış açıktır. Dünyada bilinen yerli ve yabancı mimari eserlerin benzerlerinin ve mitolojik olay ve kahramanlarını konu alan kumdan heykeller bulunmaktadır. Belekten 20 dk uzaklıktadır.

Kum heykelleri müzesi Belek’ten yarım saat uzaklıkta; bu çevrede görülecek yerlerden biridir.

13. Antalya Kaleiçi

Antalyaya gelip de kaleiçini görmeden dönmek olmaz. Belek’ten sadece 30 dakika uzaklıkta olan şehir merkezi Kaleiçindeki tarihi mekanları ve yat limanı ile meşhurdur. Akdenizin eteğinden sıralanan Toros Dağları manzarası ve farklı tarihi dokuları barındıran kaleiçi 24 saat canlıdır. Gündüzleri tekne turu yapabilir akşamları da barlarında ve eğlence mekanlarında vakit geçirebilirsiniz.

Kaleiçi Antalya’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Belek’ten yarım saat uzaklıktadır. (Belek gezi rehberi)

14. Tünektepe Teleferik

Antalya’da liman bölgesinde yer alan teleferik, Toros Dağlarıyla Akdeniz’in muhteşem manzarasını izlmek için Antalya’nın güzel manzarasını Toros Dağlarından izleyebileceğiniz bir yer. Detaylı bilgi için Tünektepe Teleferik yazıma göz atın.

Tünektepe teleferik Belek’ten 40 dakika uzaklıkta (Belek gezi rehberi)

15. Düden Şelalesi

Düden şelasi, Antalya’da şehire yakın en güzel şelaledir. Düden çayı üzerinde; Yukarı düden ve Aşağı düden (denize dökülen kısmı) olarak iki kısımdan oluşur. Aşağı düden Belek’ten  20 dk, yukarı düden 35 dk uzaklıkta yer almaktadır. Anltaya’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Detaylı bilgi için Aşağı Düden ve Yukarı düden yazıma göz atın.

Düden şelalesi Belek’ten yarım saat uzaklıkta görülecek yerlerden bir tanesidir. (Belek gezi rehberi)

15. Manavgat Şelalesi

Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi Antalya’nın meşhur şelalerinden biridir. Belek’ten 40 dk uzaklıkta yer alır. Burası, Side turu ile birleştirilip aynı günde her ikisine de gelinebilir.

Manavgat şelalesi Belek’ten yarım saat uzaklıktadır. (Belek gezi rehberi)

16. Side

Side antik şehrinden ismini alan turizm bölgesi geniş bir alana yayılmaktadır. Antik Side şehrinin bulunduğu yer modern turizm mekanları ve antik yapıların iç içe olduğu bir yapıya sahip. Antik tiyatro, Apollon tapınağı ve Side müzesi görülmeye değer yerlerin başında gelir. Belekten sadece 30 dakika uzaklıta yer almaktadır.

17. Köprülü Kanyonda Rafting

Yaz aylarının vazgeçilmez aktivitilerinden biri olan Rafting, toroslardan doğan köprü çayının yöre insanına tarım ve turizm faaliyetlerini geliştirmek için bir nimettir. Her yıl antalyaya gelen binlerce turist rafting heyecanını yaşamaktadır. Belekten sadece 1 saat uzaklıkta yer alan köprülü kanyon tabiat parkında rafting yapabilirsiniz.

Köprülü Kanyonda rafting Belek ve Serik bölgesinde yapılacak aktivitelerden (Belek gezi rehberi )

18. Tazı Kanyonu

Tazı kanyonu köprülü kanyon tabiat parkı sınırları içinde yer alır. Son zamanlarda keşfedilmiş bir doğa harikasıdır. Belekten yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer almaktadır.

Köprüçay tabiat parkının bir parçası olan tazı kanyonu Belek'ten bir buçuk saat uzaklıkta(Belek gezi rehberi)
Köprüçay tabiat parkının bir parçası olan tazı kanyonu Belek’ten bir buçuk saat uzaklıkta(Belek gezi rehberi)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here