Gençken, diğer insanların bana bilgelik verebileceğini düşünürdüm. Şimdi büyüdüm; ve bunun doğru olmadığının farkındayım. Bir şeyleri kendim olarak deneyimleyerek bilgi edinmek önemliymiş.

***

Bilgelik kazanılır, verilmez! Diğer insanlar bize bir şeyin cevabını verdiğinde, bu onların cevabıdır; bizim değil. İstediğimiz sonuca ulaşabilsek de, bu kendi içgörümüzden gelmez. Kendimiz için düşünmek yerine, başkalarının içgörüsüne bağımlı olmaktan gelir.

***

Tabiki de içgörü edinmekte yanlış bir şey yoktur; bu kendimizi geliştirmenin bir yoludur. Sorun şu ki, başkalarının içgörüsünün bize ait olduğunu varsaydığımızda ve kendi fikirlerimizi üretemediğimizde problem başlıyor.

***

İçgörü satın almak farkında olmadan sizi seviyenizin altına düşürür. Çoğumuz ayrıntılardan ve karmaşıklıklardan kaçmak ister. Kendimizin çözüme ulaşması zaman alır, çok sıkıcıdır ve bu zihninizi yoran bir iştir.

***

Ancak, karmaşıklığı içine atlayarak kendimiz için basitlik keşfedebilirsiniz. Başkaları tarafından sunulan direktifler, kurallar ve basitlikler bize daha akıllı oluyormuş gibi hissettirse de, bu bilginin yanılsamasından başka bir şey değildir.

***

Eğer bilgelik okumak kadar basit olsaydı, okuyarak hepimiz zengin ve mutlu olurduk. İnsanlar size yardımcı olabilir fakat onlar sizin işinizi yapamaz. Sizin kendiniz için bilgelik sahibi bir disiplin oluşturmanız gerekir.

***

Bunu açıklamaya belki bir örnek yardımcı olabilir. Geçen gün bir tesisatçı boru tamir etmek için geldi. Sorunu 5 dakikada çözdü. Onu izleyip aynısını yapmak kolay görünüyordu. Aynı sonuca ulaşmak için, bunu daha önce hiç denemememe rağmen, belki biraz zaman alacaktı, onu izledikten sonra tamir etmek çok basit diye düşündüm.

***

Fakat, tamir ederken gördüğümün dışında beklenilmedik bir problemle karşılaşmak beni paniğe itip ezberimi bozabilirken tesisatçı için normal bir durum gibi gözükecekti. Ona bu soğukkanlılığı veren farklı sorunları çözme tecrübesinden edindiği bilgeliktir. Yani, sorunu çözmek için getirdiği bilgeliği kazanmak için yıllarını vermişti.

***

Sadece soruna getirdiği basitliği görebiliyor olmamız, bunun ardındaki karmaşıklığı derinlemesine anladığımız anlamına gelmez. Bu içgörüyü birkaç dakika içinde izleyerek elde etmenin imkanı yok. Bunu yıllarca tekrar tekrar yapmalıyız, ters gidebilecek her şeyi tecrübe etmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here