Fas mutfağı, dünyanın en önemli mutfaklarından biri olarak kabul edilir. Fas, çok fazla yemek kültürden etkilenmiş ve kendi coğrafyasında harmanlamıştır. Fas yemek kültüründe, tarihe bakıldığında, sömürgecilerin ve göçmenlerin izlerini görmek mümkündür.

Baharatlar, Fas mutfağının en önemli öğesidir. Özellikle zerdeçal ve kimyon vaz geçilmezdir.
Baharatlar, Fas mutfağının en önemli öğesidir. Özellikle zerdeçal ve kimyon vaz geçilmezdir.

Fas’ın ilk yerlileri olan Berberlerin, getirdiği mutfağı bugün hala “Tajin” ve “Kuskus” gibi temel yemekleri getirmiştir. Arap işgali ile yeni baharatlar, kuruyemişler, kuru meyveler ve kuzu eti ile yapılan Tajin yemeklerine tatlı ve ekşi çeşitlerini ortaya çıkmıştır.

Fas’ın mutfağının meşhur yemeği Tajin. Kuzu eti ve kuru erikle yapılır.

Endülüslüler, zeytin, zeytin yağı ve narenciye getirirken, Museviler, çok farklı tekniklerle yapılan konserve ve turşuyu getirmiştir.

Fas’ın meydanlarında kurulan seyyar kebap, kelle, paça ve söğüş tezgahları

Osmanlı İmparatorluğu, Fas mutfağına kebabı (şis kebab, köfte) getirmiştir. Fransız koloni dönemi, diğer imparatorlukların etkisinden daha kısa ömürlü olsa da, geriye: kafe, hamur işi ve hatta şarap kültürü bırakmıştır.

Fas mutfağı, deniz ürünleriyle de zengindir.

Zamanla, dört kraliyet şehrinin (Fez, Marakeş, Meknes ve Rabat) mutfaklarındaki aşçılar, bu farklı lezzetleri harmanlayan yemekleri geliştirdi ve mükemmelleştirdi. Her Fas yemeğinin toplumdaki yeri vardır ve pazara, mevsime ve bölgeye göre değişir.

Limon aromalı ve zeytinli Tavuk Tajin

Fas yemeklerinin ana karakteri ve olmazsa olmazları

  • Kişniş, Fas mutfağında en çok kullanılan otlardır ve hemen hemen her yemekte ve salatada rastlanır.
  • Zeytinyağı, Fas yemeklerini pişirmek için en iyi yağdır.
  • Argan yağı, Essaouria ve Agadir arasında Fas’ın güneyinde yetişen güçlü, ceviz aromalı bir yağdır. Fas mutfaklarında geleneksel bir malzeme olmamakla birlikte, Güney’de salatalarda, kahvaltılarda, tatlılarda kullanılır.
  • Kuru erik, İncir ve kayısı tajinlerde servis edilen diğer kuru meyvelerdir.
  • Fas’ta en çok kullanılan kuruyemişler badem ve cevizdir. Her ikisi de pastillada kullanılır. Badem, kuru kayısı ile birlikte tajinlerde kullanılır.
  • Zeytin, sadece yemek öncesi atıştırmalık değildir. Yemeklere de konur. Kırmızı ve yeşil zeytin birçok tajin tarifinde kullanılmaktadır.
  • Limon, birçok tajin yemeğinde ve bazı salatalarda kullanılan başka bir önemli bileşendir.
  • Harissa, kebapları, kuskusları, marinatları ve bazı tajinleri baharatlamak için kullanılan bir Fas acı sosudur.
  • Baharatlar: Kurutulmuş zencefil, kimyon, tuz, karabiber ve zerdeçal hemen hemen her Tajin ve Kuskusta yemeklerinde bulunan bir karışımdır.
  • Kimyon hemen hemen her Fas yemeğinde kullanılır ve o kadar önemli kabul edilir ki, tuz ve karabiberle birlikte sofrada servis edilir.

Fas Mutfağının Önemli Yemekleri

Tajin

Tajin, et ve sebzelerden yapılan ve geleneksel bir yemektir

Tajin, tarihsel olarak bir Berber yemeğidir. Et ve sebzelerden yapılan ve geleneksel olarak buharın yükselmesine, yoğunlaşmasına ve yahniye geri damlamasına yardımcı olması için, konik bir toprak kapta pişirilen bir güveçtir.

Fas’ta pratik olarak her şey bir tajine dönüştürülebilir: et, tavuk, balık, sebzeler. Bazı tipik tajin, yemekleri arasında hurmalı kuzu eti, kuru üzümlü veya kuru erikli ve bademli kuzu, zeytinli ve limonlu tavuk, kuru kayısılı tavuk ve domatesli ve yumurtalı köfte bulunur.

Kuskus

(Fas mutfağı) Kuskus, İnce irmikten yapılan, üzerinde et ve sebze bulunan bir yemektir.

Fas’ta “seksu” olarak bilinen “Kuskus“, geleneksel bir Berberi yemeğidir. İnce irmikten yapılan, üzerinde et ve sebze bulunan bir yemektir. Kuskus, tipik olarak yedi sebzeyle yapılır. Geleneksel şekilde kuskus yapmak çok zaman ve çaba gerektirir.

Cuma günü, namaz günüdür; bu nedenle bu günü öğle yemeğinde kuskus yiyerek kutlamak ülke çapında bir Fas geleneğidir. Elleriyle yemek yeme geleneğinin ardından, Faslılar normalde kuskusu küçük toplar halinde yuvarlayarak ve ağızlarına atarak yerler. Patlama hareketi önemlidir, çünkü yanlış yapılırsa, top ağzınıza gelmeden önce ufalanır.

Harira (Fas çorbası)

Fas’ın geleneksel çorbası Harira

Harira, nohut, et, mercimek ve küçük erişte ile domates bazlı bir çorbadır.

Harira, Ramazan ayı boyunca orucu bozan Fas’ın en önemli çorbasıdır. Bu ay oruç molasında harira’ya hurma, ılık süt, meyve suları, ekmek ve geleneksel Fas krepleri eşlik ediyor.

Ezan anında, ülkenin dört bir yanındaki Faslılar “bismillah” (Tanrı adına) söyler, bir hurma ısırır ve bir kaşık dolusu harira yudumlar – uzun bir oruç gününden sonra ilk yemek tatları.

Pastilla (Bisteeya)

Pastilla, adından da anlaşılacağı gibi, pastilla (bisteeya), 15. yüzyılda Güney İspanya’dan kovulduklarında Endülüslüler tarafından Fas’a getirilen bir Endülüs yemeğidir. O zamandan beri, birçok Faslı’nın gururla Fez’de “mükemmelleştirildiğini” iddia ettiği bir Fas yemeği markası haline gelmiştir.

Çok ince, gevrek bir hamur kabuğuna sarılmış, üzerine tarçın ve biraz şeker serpilmiş tavuk veya güvercin dolgulu büyük hamur işi yemektir. Bu, yemeğe tatlı ve tuzlu tat arasında benzersiz bir kombinasyon sağlar.

Kebap

Fas mutfağında, et yemeklerinin yanında kebap da çok tüketiliyor


Kebap çeşitleri ve sakatat Faslılar tarafından çok tüketilir. Berberi köylerinde, törenlerin çok önemli bir parçasıdır. Düğünlerde veya önemli bir konuğu onurlandıran törenlerde kebap yemektir. Her ailenin koyun ve keçi sürüsüne sahip olduğu köylerde, bir ailenin sürüsünden birini kesmesi bir onurdur. Şiş kebap en çok tutulan kebaptır. Bir de kuyu tandırı vardır. İnsanlar sıcak sıcak yemek için dükkanların önünde sıraya geçerler.

Köfte

Fas mutfağına köfte Osmanlıdan geçmiş.

Fas köftesi, Türkiye’deki kadar lezzetli olmasa da, köfteyi çok güzel yapan mekanlar vardır. Fas’a Osmanlılar tarafından getirilmiştir. Etin ucuz olduğu Fas’ın meydanlarında ve arka sokaklarda çok sayıda köfte ve kebap dükkanları vardır.

Fas Ekmeği (Khubz)

Fas’ın kendine has ekmeği, yemekleri kadar lezzetlidir ve yemeklere lezzet katar. Faslı çok az hanede fırın bulunduğundan, hemen hemen her mahallede insanların ekmek hamurlarını pişirmek için götürdükleri ortak bir fırın vardır.

Kırsal kesimde her ailenin kendi geleneksel çamur fırını vardır. Masada çatal ve bıçak yerine Faslılar yiyecek almak için küçük bir parça ekmek, baş parmakları ve ilk iki parmaklarını kullanıyor. Bazen bir çataldan daha kullanışlı olduğunu keşfedebilirsiniz; çünkü Fas ekmeği tajinin lezzetli sosuna banmak ve yemeğin içindeki et ve sebze parçalarını toplamak için kullanılır.

Fas Salatası

Fas salataları iki türe ayrılabilir: pişmiş salatalar ve çiğ salatalar. Çiğ Fas salatası: ince doğranmış domates, salatalık, soğan, yeşil biber; ton balığı, yumurta, avakodo ve kişnişten yapılır. Üzerine normal yağ ve sirke sosu eklenir. Pişmiş salatalar: Zaalouk, bakoula ve choukchouka. Hepsi bir tavada pişirilmiş farklı sebze ve baharat kombinasyonlarından yapılır.

Fas Tatlıları

Fas çayı ile ikram edilen bir çok pasta ve kurabiye vardır


Faslılar büyük bir yemekten sonra genellikle tatlı olarak meyve yerler. Ancak bu, tatlıların olmadığı anlamına gelmez. Faslılar şekerli ürünleri çok yediklerinden dişlerini hızlı kaybederler. Hamur işleri de Fas toplumunda önemli bir rol oynar çünkü misafirleri evinizde ağırlarken nane çayı için vazgeçilmez bir tamamlayıcıdırlar.

Kurabiye (Cornes de gazelle) ve Muska börekler (briouates) gibi birçok Fas hamur işinde, badem ezmesi dolgusu vardır. Bazı hamur işleri yalnızca Ramazan ve ‘Yardım gibi büyük dini bayramlarda mağazalarda görünür. En sevilen Ramazan tatlılarından biri, yağda kızartılıp sonra bal ile kaplanan tatlı ve yapışkan tatlı shabakiya’dır.

Fas Mutfağında Şarap Kültürü

Fransızlar Fas’a şarap yapımını tanıttı ve Meknes şehri bir şarap üretim yeri oldu


Fransızlar ülkeye şarap yapımını tanıttı ve hala önemli bir endüstri var. Fas’taki en önemli şarap imalathanesi, bazıları oldukça lezzetli olan bir dizi kalite üreten ‘Celiers de Meknes’tir. En ucuz şarap 30 Dirhem civarındadır. 50 Dirhem ve üzeri için güzel bir şişe kırmızı alabilirsiniz. Fas’ın şarapları: Guerrouane, Domain Sahari Reserves, Beauvallon ve Medaillon öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here