Fas mimarisinin mücevherlerinden biri olan “Riad” (riyad), cennetin temsili olan geleneksel Fas evleridir. Lüks bir Fas turu planlıyorsanız, gerçekten düşünmek isteyeceğiniz şeylerden biri nerede kalacağınızdır.

Fas’ın geleneksel mimarisi içinde nefis Fas yemeklerini yedikten sonra Fas Çayını veya Fas Kahvesini yudumlamak istiyorsanız bu yazım tam size göre.

Fas’ta konaklamak içi Otellerin yanında Riadlar da bir seçenektir. Bu yazımda: Riad nedir? Neden bir riadda kalmak bir otelde kalmaktan daha iyidir? Fas’taki riadların mimari özellikleri nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Riadlar Fas mimarisinin vaz geçilmez parçasıdır.
Fas’taki Riadlar çok lüks bir mimariye sahiptir.

Riad Nedir?

Esasen, “Riad” Fas evidir; ancak çok özel ve geleneksel bir Fas evi türüdür. Riad, Arapça ‘bahçe’ kelimesinden gelir ve bu nedenle, bir avlu veya bahçenin etrafına geleneksel bir Riad inşa edilir.

Riadlar Fas'ta geleneksel mimarinin bir parçasıdır.
Riadlar Fas’ta geleneksel mimarinin bir parçasıdır.

Riadların Özellikleri

#Geleneksel bir otele kıyasla bir Riadın bir başka ilginç ve benzersiz yönü, dış pencerelerin olmamasıdır; pencerelerin tümü bahçeye veya avluya bakmaktadır.

Bu özelliği, İslam kültüründe gizliliğin önemini yansıtmasının yanında, aynı zamanda Fas’ın sıcakları göz önüne alındığında, havayı serin tutmakta avantaj sağlamaktadır.

#Riadların bahçeler genellikle çok bakımlıdır ve genellikle çeşmeler içerir. Bazılarında, özellikle de lüks olanlar, bünyesinde yüzme havuzları ve hatta, misafirleri için özel hamamlar bile barındırırlar.

#Kuran ayetlerinde cennette dört nehrin varlığından bahsedilir, bu yüzden bahçeler dört kısma ayrılmıştır. İlkinde avlunun ortasında bir şadırvan, diğer üç bölümde ise ağaç ve bitkiler yer almaktadır.

#Bu geleneksel evler, içinde meyve ağaçları ve fundalıkların yanı sıra fıskiyelerin de bulunduğu bir bahçe ile Kuran’da bahsedilen cennetten esinlenerek sakinlerine huzurlu bir ortam sunacak şekilde tasarlanmıştır.

#Bu evler, kemerli, kubbeli ve mozaikli Arap-Endülüs ve Mağribi sanatından esinlenen mimarileriyle karakterize olmuştur.

#Heybetli kapılar, bakır ve ahşap dahil olmak üzere farklı malzemelerle ustalar tarafından titizlikle işlenmiştir.

#Bu evlerin önemli özelliklerinden biri, eski Berberi binalarını anımsatan düzenleridir.

#Evdeki tüm odalar, içinde bahçe, çeşme ve bitkiler bulunan bir verandanın etrafına inşa edilmiştir. Yatak odalarının tümü iç avludan tek bir erişime sahiptir.

Fas’ta Nerede ve Nasıl Bir Riyatta Konaklayabilirim?

Fes’teki medineler içinde bulunan geleneksel evler. Fas’taki riadlar ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından çok ziyaret ediliyor

İmparatorluk şehirlerinin, eski Medinelerinin tümü, ülkenin şanlı geçmişine tanıklık eden bu Riyadlara ev sahipliği yapmaktadır.

Marakeş, Fez, Rabat, Essaouira hepsi bu mimari değerleri hala koruyan şehirler.

Riyadlar Fas şehirlerinde özellikle Marakeş ve Fes gibi büyük şehirlerde bulunabilir. Benzersiz olmaları ve ziyaretçilerin Fas kültürünün bir bölümünü deneyimlemelerine izin vermelerinden dolayı, çok popüler bir konaklama seçeneğidir.

Evet, birçok beş yıldızlı olanları da var, ancak bazı bütçe dostu hostel tipi riyadlar da vardır. Yine, riyad terimi, sağladığı hizmet türünü değil, binanın kendisini tanımlamak için kullanılır; yani günümüzde bu tanım biraz genişletilmiştir.

Riyad’ın Bir Otelden Farkı Nedir?

Fast’a nerede kalınır? Riadlar konaklama seçeneklerinden biridir.

Riyadlar eski tarihi binalar olma eğiliminde olduğundan, çoğu şehrin kalbinde yer almaktadır. Bu yüzden, bir turist için çok fazla imkan sağlamaktadır.

Riad otelleri bir zamanlar geleneksel evler olduğundan, çoğu otelden çok daha küçüktür; yaklaşık 10-30 odalı bir butik otel olarak düşünün.

Her oda, sadece deneyime katkıda bulunan Fas kültürünü yansıtacak şekilde ayrı ayrı dekore edilmiştir.

Renkli tekstiller, güzel fayans işleri, asılı fenerler… Tabii ki, tarihi olmasına rağmen, riyadlar wifi de dahil olmak üzere en modern olanaklara sahiptir.

Çoğu riyad fiyatına tam Fas kahvaltısı dahildir ve bazıları tesis bünyesinde pişirilen özel Fas yemekleri gibi ek yemek seçenekleri sunmaktadır.

Bu hareketli geçmişin kalıntıları arasında, Müslümanlar için bir tür cennet temsili olan geleneksel Fas evleri, riadlar bulunmaktadır.

Bu yapılar, Fas’ın imparatorluk şehirlerinin medinelerinde (Arapça şehir anlamına gelen medine kelimesi bugün daha çok şehir merkezi – eski şehir anlamında kullanılmaktadır) yer almaktadır.

Riadların Tarihçesi

Çeşitli uygarlıklara ve hanedanlara ev sahipliği yapmış olan Fas’ın silinmez anılarıyla doludur.

Yüksek duvarların arkasına saklanmış bu muhteşem yapılar hem Faslıları hem de yabancıları büyüleyen Endülüs ve Fas mimarisinin izlerini saklıyor.

Riadların tarihi Roma dönemine kadar gider. Riad Mimarisi, Romanın atriumlu villalarından büyük oranda etkilenmiştir. İslam’ın gelmesinden sonra Müslümanların cennet görüşü mimari detayları şekillendirmiştir.

İlk riadlar, Marakeş’te El Badi Sarayı’nı inşa eden Sultan Ahmed El Mansour döneminde (16. yy) Saadiler zamanında inşa edildi.

Fas’ta Riadlara ilgi Her Geçen Gün Artıyor

Yatırımcıların gözdesi olan riyadlar birer birer restore edilerek turizme kazandırılıyor ve  giderek daha fazla ilgi çekiyor.

Son yıllarda, daha fazla turist, tatillerini geçirmek için riadlara gidiyor. Artık birçok yabancı, her şeyden uzaklaşmak ve geleneksel bir ortamda rahatlamak için bu tür konutları tercih ediyor.

Nitekim riad sahipleri özellikle yaz aylarında artan konut talebini karşılamak için mülklerini misafirhaneye dönüştürmektedirler.

Marakeş’te riadlar, yabancıların yanı sıra Faslılara da hitap eden gerçek bir moda fenomeni haline geldi.

Eski medinanın surları içinde yer alan bu geleneksel evler, şehrin koşuşturmacasından uzakta, rahatlamak isteyenler tarafından büyük beğeni topluyor.

Yüksek duvarların ardında binbir geceye lâyık yeryüzünün gerçek cennetlerine sahip bu yapılar, komşu tezgahlar ve zanaatkarlar ile eski medinenin geleneksel dekoruyla mükemmel bir uyum içindedir.

Geçmişin cazibesini modern konforla birleştiren riyadlar misafirlerinin tüm mahremiyetini korurken aynı zamanda onlara keyifli ve samimi bir ortam sunmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here