Her yıl, Türkiye tanıtımı yapmak için yığınla para verip ülkemizi tanıtsın diye ardından koştuğumuz bir çok ünlü influencer, müzisyen, youtuber, instagrammer gibi kişilerin kahrını çekerken birileri de bir yandan, kendiliğinden ve bilmeden ülkemizi masrafsız bir şekilde tanıtıyor. Kimden mi bahsediyorum; tabi ki de Çılgın Dondurmacı Mehmet dinç’ten. 

Çılgın Dondurmacı Antalya’da Kundu oteller bölgesinde dondurma satarken turistlere yapılan geleneksel külah kapma şovunu kendine özgü dansı ve müziği ile birleştirip sosyal medyaya yükleyince bir anda kendisinin bile fark edemeyeceği üne sahip oldu.

Antalya Kundu’daki oteller bölgesinde kuru bir dondurma tezgahı ardında dans eden Çılgın Dondurmacı hayranlığı, dünyada çığ gibi yayılıyor. İnstagramda Youtubeda ve Tiktokta videolarının izlenme sayısı 20 milyona ulaşan dondurmacı bir film yıldızı, bir futbolcu kadar üne ve takipçi kitlesine sahip.

Dondurma tezgahının ardında çekmiş olduğu dans videolarının her biri daha bir yılı doldurmadan 15 milyondan fazla izlenmiş. Bir Tedex konuşması, ya da ünlü bir sanatçının şarkısı veya gösterisi bile bu adam kadar izlenime sahip değil.    

Çılgın dondurmacının Videolarını ben de herkes gibi izleyip eğlenirken, tura çıkardığım yabancı misafirlerimin bana sık sık sormaya başlayınca daha detaylı araştırıp yapılan yorumlara ve izlenme oranlarına bakınca sizler gibi ben de şoka uğradım.

Dünyanın yavaş yavaş keşfettiği bu gizli starın takipçilerinin yarısından fazlasını yabancı turistler oluşturuyor. Videolarının altındaki yorumlara bakılırsa bir çok insanın ilgisini Türkiye’ye çekmiş görünüyor. Acaba, biz Çılgın Dondurmacı’ya olan bu hayranlığı ülke turizimini animasyonel bir şekilde ülke tanıtımında kullanabilir miyiz? Ya da kullansak çok iyi olmaz mı?

Bu kadar büyük bir kitlenin hoşuna giden Çılgın Dondurmacı’nın sevilmesindeki sırrı merak etmenin yanında benim kafamı kurcalayan tarafı daha çok Türkiye için sıra dışı bir tanıtım ikonu olabileceğidir. Yurtdışında düzenlenen turizm fuarlarında Türkiye standında yer alsa çok iyi dikkat çekeceğini düşünüyorum.

Çılgın Dondurmacı’nın Kurşunlu Şelalesinde ve Antalya çevresinde çekilen 3 Dakikalık klibi şimdiye kadar 20 milyon izlendi. Hiçbir sanatçının ve ünlünün turizm tanıtma ofisinin yapamadığı tanıtımı fark etmeden o daha iyi yaptı. Biraz daha profesyonel destek ile daha geniş kitlelere eğlenceli bir şekilde Türkiye tanıtımı yapabileceğinden hiç şüphem yok.

Sultanahmett’e, Pamukkale’de, Efes’te, Nemrut’ta ve daha bir çok reklamlanması gereken yerde shovlarının yaptırsak, tarihimizi ve kültürümüzü eğlenceli bir şekilde tanıtmanın harika bir yolu olacağını düşünüyorum.

Türkiye’ye gelen turistlerin hepsi soklarda dondurma tezgahın arkasındaki fes ve şalvar giymiş onlara külah kapma şovu yapan doncurmacıları hep ilginç bulmuştur. Bir adım daha öteye giderek Çılgın Dondurmacı Türk dondurmasının dünyada daha geniş bir çevreye yayılmasında güzel bir vesile olabilir. 

Çılgın Dondurmacı: Türkiye’nin Turizm Tanıtımlarında Bir Değer Olabilir Mi?

Bunun için Türkiye Turizm Geliştirme Ajansının (TGA) harekete geçmesi lazım diye düşünüyorum. 

Çılgın Dondurmacı’nın tezgahının önü boş kalmıyor!

Çılgın Dondurmacı, İlk başlarda tezgahının önünden geçen turistlerle başladığı danslar şimdi tam bir etkinlik havasında düzenleniyor. Tezgahının önü her gün onlarca turist ve yerliyle doluyor. Bazı akşamları dans gruplarının da katıldığı özel şovlar düzenleniyor. Tur şirketleri tur düzenliyor. Evlilik teklifi edenlerden özeld Dans etmeyi seven yerli ve yabancı bayanların sıraya durduğu, hatta kendi sosyal medyalarında paylaşmak için influencerlerin rezervasyon yaptırdığı sonu tahmin edilemez bir çılgınlığa dönüşmüş durumda.

Çılgın Dodurmacı’nın Hayranı Olan Ülkeler

Turistlerin yoğun olduğu, Antalya’nın önemli bir turizm bölgesi olan Lara – Kundu otellerinin bulunduğu yerde olması Çılgın Dondurmacı’nın ününün buraya gelen turistler aracılığıyla Türkiye dışına yayılmasına sebeb olmuştur.

Dubai, Katar, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Rusya başta olmak üzere bir çok ülkede yayılmaya devam edecektir. Turistlerin yoğun olduğu aylarda daha çok kişi tarafından paylaşılacağı ve takipçilerinin artacağını tahmin etmek zor değil.    

Çılgın Dondurmacı’nın Yeri Nerede?

Çılgın Dondurmacı’nın yeri Antalya’da Kundu Oteller Bölgesinde (Antalya İl merkezine 10 km, Belek‘e 15 km) yer almaktadır. Antalya merkezden dolmuşlarla ya da havaalanından (10 DK) taksiyle gidilebilmektedir. Dondurmacı’nın tezgahı Akkapark Alışveriş Merkezi’nin hemen önünde yer alıyor.

Sosyal Medyada Çılgın Dondurmacı İçin Yapılan Yorumlar

  • Bu şarkı ve dansla Eurovizyon’a katılsaydık uzak ara haklı birincilik alırdık. Mehmet kardeşimiz ülkemiz için iyi bir tanıtım olurdu:))

Dondurma Bahane, Dans Şahane: Dondurmacının Yükseliş Hikayesi

Dans etmeyi çok seven Dondurmacı aslında işleri kötü gidince yoldan geçenlerin ilgisini çekmek için son çare olarak dans ederek daha çok müşteri çekmek istemiştir. Patronundan ses sistemi isteyip dondurma tezgahının başında dans etmeye başlayınca başlangıçta tepki görmüşse de zamanla bir fenomen olmuştur.

Çılgın Dondurmacı’nın Dansı ve Müziği

Çılgın dondırmacının dans ettiği “Kalbimsin-Enti Albe Albe Albe” parçasını kendisi bestelemiştir. Dondurmacının dükkanının önü, özellikle de akşamları, her zaman kalabalık oluyor. Artık insanlar onun dükkanına dondurma almak için değil onu ve dansını merak ettikleri için geliyor. Şöhreti yakalamış dondurmacı sattığı dondurmalardan daha çok yaptığı şovlardan para kazanıyor.

Çılgın Dondurmacı kimdir?

Çılgın Dondurmacı’nın adı Mehmet Dinç’tir.1981 doğumlu ve aslen Hatay Antakyalı’dır. Ünlü oluncaya kadar inşaat ve pastane gibi yerlerde çalışarak çok iş değiştirmiş sonunda 2019’da Kundu Oteller Bölgesine (Lara’ya) gelerek Çılgın Dondurmacı adını verdiği dükkanını açmış ve orada meşhur olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here