Damlataş Mağarası Alanya merkezde yer almaktadır. Mağaranın içindeki sarkıt ve dikitlerin birleşerek oluşturduğu sütunlardan dolayı” Damlataş ” adını alır. Mağara Türkiye’de turizme açılan ilk mağaradır.

Alanya denilince akla iki tane mağara gelir: Dim mağarası ve Damlataş Mağarası. Bunlardan Damlataş Mağarası konumundan dolayı Alanya’nın en meşhur ve en çok ziyaretçi alan mağarasıdır.

Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi

Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi yapımında tesadüfen bulunmuş ve koruma altına alınmıştır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır. Mağaranın 10-15 bin senede oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağaranın oluşumunda bölgenin yağışlı olması önemli rol oynamıştır. Yağmur suyunun içerdiği gaz, karbonikli su, kireçtaşını erittiği için büyük boşluklar oluşmuştur. Aşağı doğru damlayan sular donarak binlerce yıl içinde sarkıt ve dikitleri oluşturmuştur.

Damlataş Mağarası Nerede? Damlataş Mağarası giriş ücreti gibi sorulara cevapları bu yazıda bulabilirsiniz
Damlataş Mağarası Nerede? Damlataş Mağarası giriş ücreti gibi sorulara cevapları bu yazıda bulabilirsiniz

Mağaraya girer girmez 45-50 m.lik bir geçit, 14 m. çapında ve 15 m. yüksekliğinde bir boşluk ve sütunlarla karşılaşılır. Mağaranın iki katlı boşluğu 2500 metreküp hava ihtiva eder ve iç ısısı yaz-kış 22,3 derecedir. Etrafındaki kalınlık 10 m.’yi bulduğundan çökme ihtimali yoktur. Ayrıca mağara içerdiği, normalin 8-10 katı karbondioksit, yüksek nem, alçak radyoaktivite astım tedavisi için kullanılmaktadır.

Mağarada Astım Hastaları şifa buluyor

Damlataş mağarası sadece turistik değil aynı zamanda şifa bulunan bir mağaradır. Astım hastaları için mağara her gün 06.00-10.00 özel olarak açılıyor. Astım hastaları tedavisi 21 gün sürüyor. Bu süreç boyunca nefes egzersizleri yapılıyor.

Damlataş Mağarası Nerededir, Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Damlataş Mağarası’na, Antalya otogardan çıkan Alanya otobüsleriyle Alanya’ya kolayca gidilebilir. Antalya havalimanından direk transferlerle veya ana yoldan alanya otobüslerine binebilirsiniz. Antalya alanya arası otobüsle 2 saat sürüyor. Alanya merkezden Alanya kalesine dolmuşlar hareket etmektedir. Mağara, kaleye çıkan rampanın hemen sağında, Kleopatra plajının yanında yer alıyor. Damlataş mağarasının yanındaki teferik istasyonundan bilet alıp kaleye nefis bir Alanya seyri eşliğinde çıkabilirsiniz.

Damlataş Mağarası giriş ücreti ne kadar?

Damlataş mağarası giriş ücreti 6 TL, Öğrenci 3TL. Giriş saatleri her gün  09.00 – 19.00 saatleri arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here