Davraz Karlıyayla Kayak merkezi, Isparta’da gezilecek yerlerden biridir. 2635 metre yüksekliğindeki Davraz doruğuna kar düşer düşmez ziyaretçiler Davraz’a akın etmektedir. Aralık ve Mart ayları arası kar kalınlı el verdiği sürece kayak merkezi kayakçıların, piknikçilerin ve öğrencilerin uğrak yeridir. Davraz 1995 yılında Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Çam, ardıç ve sedir ağaçlarıyla süslü kayak merkezi Antalya’ya yakın olmasıyla bir avantaja sahiptir.

Isparta’da ne yenir, ne içilir, neyi meşhur? Daha fazla bilgi için “Isparta Gezi Rehberi” yazıma göz atın.

Davraz kayak merkezinin özellikleri

Başlangıç, orta ve ileri seviyede  kayakçılar için kayak yapma imkanları bulunmaktadır. Davraz 12 tane kayak pistine sahiptir. Yoğun kullanılan iki telesiyej istasyonundan oluşmaktadır.

İlk istasyon

İlk istasyon bilet satılan gişeden başlar. 1211 metre uzunluğundaki iki telesiyej 1674 metreden 1961 metreye çıkıyor. Kayakla ilgisi olmayan ve sadece Burayı gezmek için gelen ziyaretçiler ve öğrenci grupları sadece bu kısımdaki telesiyeji kullanma hakkına sahiptirler. Eğer hava güzelse ve eteklerde çok kar yoksa ilk istasyondan yukarıya kadar yürüyebilirsiniz.

İlk telesiyejden indiğinizde yükseklik 1961 metre. Buraya kadar tüm ziyaretçilere izin verilmektedir. Buradan sonraki bölüme sadece kayakçılar izinlidir. Telesiyej başlarında görevliler bulunmakta ve ziyaretçilere inip binmelerinde yardımcı olmaktadır.

İlk istasyonda yeme içme

Burada bir kafeterya bulunmaktadır. Üşüyenlerin ve ıslanmış olanların sığınacağı tek yer burası. İçeriyi ateş yakarak ısıtıyorlar, ateşin etrafında sıcak içeçeklerinizi yudumlama şansınız var. Ancak haftasonu gelenler servis için sıra beklemekten sıkılacaklar. kafeteryada Hizmet kalitesi çok zayıf, ürün çeşitliliği çok az ve tabiki de pahalı.

Böyle güzel ve kalabalık bir yerde insanlar fırsatları  değerlendirememiş anlamış değilim. Güneşli havalarda bu kafeteryanın teresında oturma imkanı oluyor. Hava açıksa bu terestan eğirdir gölünü görme şansınız var.

Davraz’da kayak malzemesi ve kızak kiralamak


Kayak malzemeleri ve kızak kiralamak buraya en yakın köy olan Çobanisa köyünde daha hesaplı. Kayak merkezine gelince de aynı şeyleri kiralamak mümkün fakat daha pahalı. Davrazda Kayak hocası da tutabilirsiniz; saati 150-200 TL arası. Yine de pazarlık yapmayı deneyin.

Sirene Davras Hotel’de de her türlü kiralama olanağı mevcut. Sertifikalı kayak hocaları kayak ve snowboard dersleri veriyor. Buradan kiralarsanız fiyatlar aşağıda:

Kiralama ücretleri

 • Bir saat Kayak dersi 160 TL
 • Bir saat Snowboard dersi 180 TL
 • Kayak takımı 50 TL
 • 1 takım kayak kıyafeti 60 TL

Davraz’da konaklama

Davraz’da gecelemek isteyenler için az olsa da imkanlar mevcut. Sirene Davraz Hotel en lüks ve pahalı olan geceleme imkanı. Tesisin hemen girişinde biraz daha ucuz olan İsperia otel var. Biraz daha ileri de olan S.D.Ü Davraz otel var. Bunlar dışında bu çevrede en yakın konaklama imkanı 8 km ötede olan Çobanisa köyündeki sayısı az olan apart otellerdir. Isparta şehir merkezine 20 km kadar makul bir uzaklıkta olduğu için şehir merkezi de konaklamak için düşünülebilir.

Davraz’da yeme içme imkanı

Burada restoran bulmak gibi olanaklar kısıtlı olduğu ve olanların da pahalı olduğu için gelenler piknik usulü yemekler yiyor. Mangal yapmak gelenek gibi bir şey neredeyse. Herkes gelişi güzel mangal yaparak çevreyi kirletiyor. Tuvalet seçeneği fazla yok. Ya girişteki ücretsiz olan jandarma karakolunun tuvaleti ya da gişelerin arkasında bulunan ve ücretli ve lüks olan tuvalet. Bu tuvalet, diğerine göre en temizi ve sıcak suyu olanı. Yukarıdaki istasyondaki kafeteryada da tuvalet var fakat mecbur kalmadıkça kullanmanızı önermem. Hem çok sıra var hem de bakımsız.

Davraz kayak merkezi haftasonları çok kalabalık

Davraz, haftasonları çok kalabalık oluyor. Özellikle öğrenci grupları yoğun ziyaret ediyor. Otoparkta yer bulmak zor. Öğrencileri ve diğer grupları getiren otobüsler yanyana dizilip yanlarında getirdikleri malzemelerle köfte yapıyorlar.

Davrazda ucuz yiyecek içecek imkanının olmayışı tur düzenleyenleri bu yola itmiş. Otoparkın bulunduğu bölge  resmen köfteciler çarşısı gibi.  

Davraz’da kayak yapmayanlar için alternatifler

 • Zipline deneyebilirsiniz
 • Donut botlarla karda kayabilirsiniz
 • Kar motoruyla karda safari yapabilirsiniz
 • Pazar günleri yanan ateş etrafında verilen partiye katılabilirsiniz
 • İsperia otelin lobisi ve restoranı halka açık; orada kahve ve kitap keyfi yapabilirsiniz

Davraz kayak merkezine giriş ücretleri ne kadar

Öğrenci gruplarına ve kayak yapmayan ziyaretçiler için ilk istasyona tek çıkış ve iniş Hafta içi: 9TL Hafta sonu:13 TL

Davraz Skipass fiyatları buradaki otellerde kalanlara daha indirimli veriliyor.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta İl Özel İdaresi tarafından işletilmekte ve özel idareye bağlıdır. Kayak merkezinin sitesinden https://davrazkayakmerkezi.org/ kayak merkezine dair güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer giriş ücretleri

 • Hafta içi 5 çıkış 32 TL
 • Hafta içi 10çıkış 45 TL
 • Hafta sonu & Sömestr 5çıkış 45 TL
 • Hafta sonu & Sömestr 10 çıkış 65 TL

Günlük Sınırsız İndirimli fiyatlar

 • Hafta içi: 25 TL (Kayak merkezindeki otellerde kalanlar için)
 • Hafta sonu & Sömestr 45 TL (Kayak merkezindeki otellerde kalanlar için)
 • Hafta içi: 45 TL (dağdaki otelde kalmayanlar için fiyat)
 • Hafta sonu & Sömestr: 85 TL (dağdaki otelde kalmayanlar için fiyat)

Bir günden fazla olan fiyatlar ve indirimler için Kayak merkezinin sitesinden https://davrazkayakmerkezi.org/ detaylı fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun

 • Gitmeden önce kayak merkezinin web adresinden “Davrazı canlı izle videosunu izleyip fikir edinmek. 
 • Hava çok değişken olacağı ve kapanınca soğuk artacağı göz önüne alınarak katı kıyafetler bulundurulmalı.
 • karda eğlendikten sonra ıslanma ihtimalini  düşünürsek yedek çorap atlet yada tişört hatta bir kat kıyafet getirmek.
 • heryerde sıra beklemek istemiyor ve kalabalık olmasın diyorsanız hafta içi ziyarat edilmeli

Davraz kayak merkezi nerede

Isparta iline bağlı olan Davraz Dağı, Eğirdir ve kovada gölleri arasında yükselmektedir. Akdeniz bölgesinin Göller yöresinde yer alır. Yollar sürekli açık ve işlek durumda. Her türlü araçla gidilebilir.

Davraz kayak merkezine nasıl gidilir

Karayolu:Kayak merkezi Isparta merkeze 26 km uzaklıktadır. Isparta Havalimanına 50 km uzaklıkta, Antalya Havalimanına 125 km, Antalya merkeze (2 saat) 140 km, Konya’ya 232 km (3 saat), Denizli’ye 194 km (2,5 saat) uzaklıkta.

Havayolu:Havayolu için en yakın iki seceneğiniz var. İstanbul’dan Isparta Süleyman Demirel Havalimanına Türk Hava Yolları günde sadece 1 sefer yapıyor. (THY kayak takımlarını taşımak için ücret almıyor). Diğer seçenek ise Antalya Havalimanına gelip buradan ıspartaya otobüsle ya da araç kiralayarak gelmek.

Toplu taşıma: Isparta merkezden Davraza kalkan servis var. Gidiş dönüş kişibaşı fiyatı 30 TL. Hergün saat 09:00’da Otogardan kalkıp saat 15:00 gibi geri dönüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here