Dervent Vadisi’nde bulunan deve görünümlü peribacası, Kapadokya gezilerinin en ilgi çekici panoromik ziyaretlerinden birisidir. Burası Kapadokya turlarının olmazsa olmaz köşelerinden birisidir.

Dervent Vadisindeki peribacası oluşumları
Dervent Vadisindeki peribacası oluşumları

Dervent Vadisi nerede?

Pembe Vadi veya Hayali Vadi olarak da bilinen Devrent Vadisi, Aktepe’nin kuzey yamaçlarında, Paşabağları’na (Keşişler Vadisi) 5 kilometre, çömlek atölyeleri ile ünlü Avanos’a 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Göreme’ye 10 km uzaklıktadır. Doğal, taş deveyi yol kenarında görebilirsiniz.

Vadi, hayal gücünüzü zorlayan (bu yüzden hayal vadisi de deniliyor) bir çok oluşumun olduğu Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen köşelerinden biridir. Özellikle de “deveye benzetilen peribacası” sayesinde burası daha da çok ziyaretçi çekmektedir.

Deveye benzeyen bu oluşum Kapadokya'da çok ilgi çekiyor
Deveye benzeyen bu oluşum Kapadokya’da çok ilgi çekiyor

Vadide, dağılmış diğer ilginç oluşumlar arasında hayvan şeklinde kayalar ve Peri Bacaları bulabilirsiniz. Anlaşılması kolay olanlar arasında: yunus, yılan, fok, timsah ve dua eden Meryem vardır. Diğerleri için hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin.

Dervent Vadisi, peribacaları

Kapadokya bölgesindeki diğer vadilerin aksine Dervent Vadisi, hiçbir zaman insanlar tarafından iskan edilememiş; ne kilise ne de mağara yapılmış. Güvercin evi bile bulmak zordur.

Dervent Vadisi, peribacaları

Devrent Vadisi, yüzyıllardır süren erozyonun oluşturduğu inanılmaz pembe tonlu kaya oluşumlara sahiptir. Rüzgarın ve suyun yumuşak volkanik tüfleri şekillendirerek ortaya çıkardığı sütun benzeri şekiller ve diğer ilginç oluşumlar da ortaya çıkarmıştır.

Dervent Vadisi, peribacaları

Devrent Vadisi birçok ‘Kapadokya Turu’ programına dahildir. Cip, Quad veya at safari ile  bölgeyi keşfetmek de mümkündür. Ayrıca, Devrent’i çevredeki vadilere bağlayan işaretli yürüyüş parkurları da vardır. Muhteşem Devrent Vadisi kesinlikle görülmeye değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here