Flora akdeniz bahçesi

Bugün grubumla birlikte Flora akdeniz bahçesini ziyaret ettik. Tekirova ile Çıralı arasındaki Beycik yakınlarındaki dağlık bir bölgede, kendilerini doğaya atmış bir çifti ziyaret ettik. Ev sahibi Ayşe Hanım ve Selahattin Beyin yaşadığı bu gizli bahçe (Flora Akdeniz bahçesi), şehir hayatına alışmış bizler için kısa bir kaçış oldu. Konum için tıklayın.

Flora Akdeniz bahçesinin sahipleri Ayşe Hanım(ortada) ve Selahattin Bey
Flora Akdeniz bahçesinin sahipleri Ayşe Hanım(ortada) ve Selahattin Bey

Flora Akdeniz bahçesi ziyareti benim ve grubum için alışılmış ziyaret notalarından farklıydı. Bir köy hayatından daha izole bir yaşam süren bu ailenin yaşadığı yeri bulmakta biraz zorlandık fakat bizim için macera oldu. Burayı gitmek isterseniz hiçbir levha ve işaret bulamayacaksınız. Sadece anayoldan, ormanın içine giden toprak bir yolu takip edeceksiniz.

Grubumdaki üyelerle yemek yerken
Grubumdaki üyelerle yemek yerken

Yaşadıkları yerde kendilerinden başka kimse yok

Flora akdeniz bahçesi bir köy ya da bir mahalle gibi kalabalık bir yerde bulunmuyor. Tekirova’dan 11 km; çıralıdan ise 12 km uzaklıkta ormanın içinde ahşap bir evde kendi başlarına yaşıyorlar. Bir de köpekleri var. Kendilerinden başka kimse yok etrafta. Eğer merak edip burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Ayşe Hanımı arayın. Ayşe hanım size telefonda yolu çok kolay tarif edecektir. Çok misafirperverler ve kimseyi geriye çevirmiyorlar. Çok da hoşsohbetler.

 Flora akdeniz bahçesinde yardım eden gönüllülerinden
Flora akdeniz bahçesinde yardım eden gönüllülerinden

Çoğu zaman misafirleri yalnız bırakmıyor

Gönüllüler olarak adlandırılan misafirler buraya gelip Ayşe Hanım!a ve Selehattin Bey’e yardım ediyor. Buradaki yaşamı ve yükü birlikte çekiyorlar. Kendi kaldıkları evin dışında, yatılı gelenler için misafirhane olarak yapılmış bir ev var. Bu evin tuvaleti duşu ve güneş enerjisiyle ısınan sıcak suyu mevcut. Daha fazla misafir gelirse dışarıda çadır kurulabiliyor ya da ev sahibinin evinde kalabiliyor.

Arkada misafirhane, yanında tuvalet ve duşlar, ortada elekrik için güneş panelleri
Arkada misafirhane, yanında tuvalet ve duşlar, ortada elekrik için güneş panelleri

Selahattin Bey ve Ayşe Hanım ihtiyaçları ölçüsünde küçük bir bahçede ekolojik prensiplere sıkı sıkıya bağlı kalarak tarım yapıyorlar. Çiftlikte, yenilenebilir enerji, perma kültür yapılmakla birlikte birçok yerli tohum bulunuyor.

Flora akdeniz bahçesi
Flora akdeniz bahçesi

Ben ve grubum Selahattin Bey ve Ayşe Hanım’ı soru yağmuruna tuttuk:

Burayı satın mı aldınız yoksa kiraladınız mı?

Buraya rastgele yerleşmemişler, burayı çok aramışlar. Kimyasallardan uzak kalmak istedikleri için burayı bulmak kolay olmamış. Bu kaldıkları nokta etraftaki sera atıklarından ve kimyasalların etkisinden uzak bir yerde kalıyor.

Flora akdeniz bahçesi geniş bir alanı kaplıyor
Flora akdeniz bahçesi geniş bir alanı kaplıyor

Günlük yaşamdan çıkan doğal atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor

Tüketilen ürünlerden kullanılan artıklar bahçenin bir köşesinde biriktiriliyor ve tekrar doğaya karışırken tohumlar yeşeriyor ve kendiliğinden meyve tohumları tutuyor. Ambalaj atığı gibi doğaya karışmayan ve zarar veren atıklar çıkaracak ürünleri günlük hayatlarında kullanmıyorlar. Kullandıkları sabunları ve deterjanları kendileri yapıyorlar.

Fidanlar burada hazırlanıyor

Elektrik ve Su ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Selahattin Bey: “Yaşadığımız yerin yukarısında bir dere geçiyor. Oradan bahçe, banyo tuvalet ve temizlik ihtiyacı için oradan kullanıyoruz. İçme suyu ihtiyacını da Ulupınar’dan gideriyoruz. Birkaç gün arayla gidip geliyoruz. Suyu bahçede ve çatıda depolara dolduruyoruz. Bize kadar hortumla getiriyoruz . Elektrik ihtiyacımızı güneş paneli sayesinde karşılıyoruz.” dedi.

Bahçedeki bitkileri bu depoda biriken suyla sulanıyor
Bahçedeki bitkileri bu depoda biriken suyla sulanıyor

Bahçenizde neler var?

Bu bahçe tamamen doğal ve hiçbir şekilde ilaç kullanılmıyor. Bahçelerinde çok eski bir çilek türü var. Osmanlı çileği deniyor. Genellikle eskiden kalma bitkileri arayıp dikiyoruz. Baçeleri yeni şekil alıyor. Bazı bitkiler arkadan geliyor. Şimdilik bahçede bulunanlar: Zeytin, ıhlamur, incir, keçiboynuzu, özel bir kaktüs alanı, sabun ağacı veya tesbih çalısı (Syrax)

Tesbis ağacı

Selahattin Bey, kaktüs yetiştirmeye çok meraklı olduğu için özel bir alan hazırlamış. Kendisi ameliyatlar geçirdiğinden dolayı bahçenin bakımıyla çok ilgilenemiyor. Bu aralar işleri biraz ağırdan alır olmuş.

Kışı nasıl geçiriyorsunuz?

“Yaklaşık 25 yıldır bu bölgedeyiz ve kışlar çok sert olmuyor. Sadece yağışlı dönemlerde biraz fırtına oluyor ona da katlanıyoruz” dedi. Buraya 12 yılda sadece 2 kere kar yağmış ve deniz seviyesinden 500 metre yüksekliğinde.

Selahattin Bey bize anlatım yaparken

Mesleğiniz nedir?

Sanatla uğraşıyorum. Müzisyenim. Davul başta olmak üzere diğer enstrümanları da çalıyorum. Ayrıca fotoğrafçıyım. Buraya gelmeden önce Bodrum’da bar işlettik.

İstanbul’u bırakıp neden böyle bir yeri yaşamak için seçtiniz?

Aslen ben Suadiye’liyim ve çocukluğumun geçtiği yer aynen burası gibi bahçe bir ev ve ortamdı. Daha sonra İstanbul yaşanmaz hale gelince böyle bir yer aramaya koyulduk.

 Flora akdeniz bahçesi
Flora akdeniz bahçesi

Buradaki yaşamınızın köy yaşamından farkınız nedir?

Burada bir köyde yaşamıyoruz. En yakın yerleşim (Beycik) yeri buraya 500 metre yakında; yani bir yerleşkeden uzak ve kendi başımıza sakin bir hayat sürüyoruz.

Siz burada saklanmak mı istiyorsunuz?

Bu soruyu sorduğumda aldığım cevap netti. Biz ev kurup bahçemizi yaptık fakat bizi koruyacak bir çit yapmadık. Burada olmamızın asıl nedeni etrafımızda kimyasalların olmaması. Kimyasallara yol açacak komşuların olmaması. Oyüzden bahçemizdeki herşey doğal, konan arılar ve böcekler bile bu havadan etkilenmemiş oluyor.

Kaktüs köşesi

Kimyasallar sizi nasıl etkiliyor?

Bizim için çok önemli çünkü böcek populasyonu burada tam ve etkilenmemiş. Hiç ilaca gerek yok bitkilerde hastalık yok. Burada tamamen hiçbir katkı yok ve doğayla iç içe olmayı çok seviyoruz.

Burada kendinizi çok yalnız hissediyor musunuz, sizi takip edenler var mı?

Biz “Tatutaya” üyeyiz. Size gönüllüler buluyorlar ve onlar gelip burada bizimle kalıyorlar ve burada bize ortak oluyorlar. Kamp kuruyorlar, bahçe işlerinde yardım ediyorlar. 25 yıldır doğal ve ekolojik alanın içinde olduğumuz için bizi bilen biliyor.

  Flora akdeniz bahçesinde Misafirhane
Flora akdeniz bahçesinde Misafirhane

Sosyal medya sizi biliyor mu?

Flora akdeniz sayfamız var facebookta fakat çok aktif değiliz. Güncellemeler ve paylasımlar yapmıyoruz; yine de insanlar bizi burada buluyorlar. Facebookta hobi bahçesi olarak geçiyoruz. Sosyal medya olmasa da bizi yalnız bırakmayan bir çevre de var. Mesala iki kişiyken 4 kişi olduk. Yeni bir ev daha yaptık.

Burada hayvan yetiştiriyor musunuz?

Çıralıda kaldıkları dönemde tavuklarımız vardı. Fakat burada bakan ve koruyan olamayağı için onunla da ilgilenmiyoruz.

 Flora akdeniz bahçesi mutfağı
Flora akdeniz bahçesi mutfağı

Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

Burada sistem şöyle: Kutsal ekonomıyle çalısıyor. Armağan ekonomisi, hediye ekonomisi ticari bir yer değil. Herkes kendi hediyesini bırakıyor.

Burada ne tür yemekler yiyorsunuz?

Sebze agırlıklı ve organik besleniyoruz, et yemiyoruz fakat et yemek istersek Ulupınar’daki restoranlara gidiyoruz.

Yöresel yemekler; türlü sebze ve keşkek
Yöresel yemekler; türlü sebze ve keşkek

Yakınlarınız burada kalmanıza ne diyor?

1992’de İstanbul’dan çıktık. Çocuklarımız yok. Bodruma gittik . Orada kadığımız süreçte bar işletip sonra buraya geldik. Boğaziçi bitirip buralara gelmemize şaşırıyorlar. Ben bu yaşamı seçtim. Ailerimizin kabullenmeleri zor oldu ama alıştılar. Onlar da gelip bizi bu doğal ortamda ziyaret ediyorlar.

Bahçeyi gezdikten sonra sofraya oturduk

Doğanın ortasında bizim için hazırlanmış yemekleri zevkle yedik. Grubum çok zevk aldı ve ayrılmak istemediler. Yöresel çorba, sebze yemeği ve keşkek yedik. Hepsi çok çok güzeldi.

Ayşe hanım bize servis yaparken

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here