Fas Çayı, Fas kültüründe önemli bir yere sahiptir. Fas yemekleri kadınlar tarafından yapılırken Fas Çayı hazırlamak erkek işidir. Faslıların Kendilerine özgü bir sunum ve hazırlayış şekli var. Fas çayına, tadını veren şey; çayı yapma süreci, çayın sunumu ve otantik Fas dokunuşudur.

Fas çayı ile birlikte bazlama, avakado suyu, zeytinyağı ve reçel ikram edilir.
Fas çayı ile birlikte bazlama, avakado suyu, zeytinyağı ve reçel ikram edilir.

Sadece üç temel bileşen: yeşil çay, şeker ve nane tek demliğe konarak hazırlanır. Yapması çok kolaydır; fakat hazırlanışı ve sunumu kültürel yöntemler gerektirir.

Detaylı bir çay sunum töreni yaşamak istiyorsanız, geleneksel bir Fas evine davet almanızı veya bir Fas düğününe denk gelmenizi öneririm. Yine de ülkenin bir çok yerinde Fas çayı geleneksel yöntemlerle sunuluyor.

Fas çayı size özel demliklerde servis edilir.
Fas çayı size özel demliklerde servis edilir.

Fas’ta çay yapma ve içme geleneği çok samimi ve sosyal bir deneyimdir. İnsanların bir araya gelmesi, oturması ve günün olayları hakkında konuşması için bir bahanedir.

Fas’ın Yeşil Çayı

Fas çayı; ferahlatıcı, lezzetli ve sağlığa birçok faydası vardır. Faslılar, günlük çay rutinlerine naneyi dahil eden ilk insanlar olarak kabul ediliyor. Fas çayını hazırlamak için kullanılan yeşil çay aslında Çin yeşil çayıdır; Çin’den ithal edilir. Bundan dolayı dünyanın en çok yeşil çay ithal eden ülkesidir.

Fas’taki pazarlarda çaya karıştırılmak üzere taze nane satan dükkanlara sık rastlanır

Fas Çayına Naneni Dışında Katılan Diğer Otlar

Fas nane çayı, en meşhur Fas çayı türüdür. Bununla birlikte, özellikle Fas’ın kuzeyinde çay hazırlamak için kullanılan başka otlar da vardır. Absinthium, Mineçiçeği, Mercanköşk ve Adaçayı da karıştırtılır. Güneyliler bunun yerine bir tutam Safran ve biraz Anason kullanmayı tercih ederler.

Fas’ın geleneksel mimarisiyle birleşen lezzetler

Faslıların çaylarında neden nane ve diğer otları kullandıklarını ve bu alışılmadık geleneğin nasıl başladığını hâlâ tam olarak bilinmiyor. Yeşil çayı İngilizlerin tanıştırdığı söyleniyor.

Fas’ta yeşil çay tüketiminin nispeten yeni olmasına rağmen (19.yy), diğer bitkisel içeceklerin tüketimi yüzyıllardır mevcuttur. Nane çayı olarak da bilinen Fas çayı yeşil çay ile birleşerek, eski ve yeni gelenekler kaynaşmıştır.

Fas Çayı Geleneksel Olarak Nasıl Yapılır ve Servis Edilir?

Fas’a özgü çay sunumu. Ne kadar yüksekten dökerlerse o kadar önemli bir konuksun.

Fas çayının geleneksel hazırlanışı, korunması gereken bir sanat olarak kabul edilir. Çay, genellikle erkekler tarafından yapılır. Öncelikle, evin kadını çay için gerekli olan: şeker, yeşil çay, çaydanlık ve taze nane, tüm malzemeleri hazırlar.

Evin erkeği törene ellerini yıkayarak başlar. Daha sonra çayı kaynamış suda çalkalayarak temizledikten sonra tencerede bulunan çaya nane ve şeker ekleyip sıcak suyla doldurur.

Fas çayı, geleneksel olarak, gümüş kaplı çay bardakları, nane ve şeker içeren ayrıntılı bir gümüş tepside, çay seti ile servis edilir.

Faslılar şekeri çok seviyorlar. Çayları çok şekerli olsa da çayın yanında fazladan şeker bulundururlar

Çaydanlıklar genellikle gümüşten yapılmış ve gravürlerle süslenmiştir. Bu oyulmuş Fas çaydanlıkları tamamen bir sanat eseridir.

Çayı sunarken onu içecek kişinin önünde bardağa dökülür. Bardağa ne kadar yukardan sıçratmadan dökülürse sunan o kadar yeteneklidir.

Bu sunum şekli misafiri onura etmek içindir. Klasik bir demlik 5 bardak kadar su alır. Çaydanlık sade veya süslü olarak farklı boylarda bulmak mümkündür.

Çay demliğine “bred” bardağına da “kisan” derler. Çay tepsisine de “sinia” derler. Fasta çay insanları bir araya toplayan ve siniler etrafına içtikleri sosyal içecektir.    

Fas Çayının Yanında Neler İkram Edilir?

Fas çayı ile ikram edilen bir çok pasta ve kurabiye vardır

Fas çayının tadını tek başına veya lezzetli Fas ev yapımı tatlılarından (Zlabia, Chebakia, Makroud) ev yapımı Fas krepleri (Msemen, Beghrir, Betbout) veya organik fındık, hurma ve incir ile çıkarabilirsiniz.

En iyi Fas Çayını Nerede İçebiliriz?

Fas pastaneleri yöresel lezzetlerle doludur

Fas çayı, Fas’ın hemen her yerinde içilebildiği için bu sorunun tek bir cevabı yok. Fas çayı, Faslılar için bir yaşam biçimidir. Çay, her sohbetin önemli bir parçasıdır, ister geleneksel pazarlarda fiyatlar için pazarlık yapıyor olun, ister bir arkadaşınızı ziyaret edin, her zaman bir bardak çay ile karşılanacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here