Marakeş’ten, Quarzazate ve Merzouga’ya yapılan 3 günlük çöl turu Fas’ta yapılması gereken gezilerin en önde gelenidir. Bu tur, Sahra Çölü ziyaretinden, yol manzaralarından dolayı, Fas’ta yapılan en popüler turların başında gelir. Tur, Marakeş’ten başlayıp, Quarzazate (burada 1 gece konaklama) üzerinden, Merzouga’daki (1 gece konaklama) Sahra Çölü‘ne yapılmaktadır.

Marakeş'ten - Quarzazate - Merzouga'ya: 3 Günlük Çöl Turu
Marakeş’ten – Quarzazate – Merzouga’ya: 3 Günlük Çöl Turu

#Tur güzergahı Atlas Dağlarını aşarak, vadilere serpilmiş köyler arasından Sahraya kadar devam eder. 3 gün süren bu tur, katılanlara yol boyunca faklı manzaralarda fotoğraf ve dinlenme molalarıyla eşşiz bir Fas deneyimi bırakır.  

Fas turlarında Sahra Çölü Turu güzergahı. Fas’ta Atlas Dağları’nın üzerinden Quarzazate’ e giderken

1.Gün: Marakeş-Ouarzazate-Ait Ben Haddou-Gül Vadisi

Fas’ta gezilecek yerlerden biri de Atlas Dağları’dır. Atlas Dağları’nın üzerinden Quarzazate’ e giderken manzaraların biri

#Sabah erkenden, Marakeş’ten Atlas Dağları’na doğru yola çıkıyoruz. Dağ eteklerinde ve dağlarda güzel manzaraların olduğu yerlerde fotoğraf molası vererek Quarzazate’da bulunan Ait Ben Haddou’ya varıyoruz.

Ouarzazate Turundan kareler. Quarzazate, Ait Ben Haddou

#Fas toprak mimarisinin en iyi örneklerinden olan Ait Ben Haddou, birçok filminde yer almış; Fas’ın UNESCO dünya mirası listesinde bulunan, ünlü bir antik köyüdür. Ait Ben Haddou’daki Kasbahı (kale) keşfettikten sonra Ouarzazate’tan ayrılıp Gül Vadisi’ne doğru devam ediyoruz ve akşam, Boumalne Dades’de kalacağımız otele varıyoruz.

Quarzazate turundan kareler. Quarzazate’ta bulunan Ait Ben Haddou şehri, UNESCO listesinde yer alıyor

2.Gün: Thingir & Todgha Kanyonu-Merzouga

#Bugün, kahvaltıda, yakınlardaki gül vadisinden elde edilen, gül reçeli ile kahvaltıyı yaptıktan sonra yola çıkıyoruz. Fas’taki Güller Vadisi, Ouarzazate – Dades karayolu üzerinde yer alıyor.

Fas’ta gezilecek yerlerden biri de Atlas Dağları’nın üzerinde, Quarzazate’ta bulunan Todga kanyonu

#‘1001 Kasbah Yolu’ üzerinden Vaha kasabasından Tinghir’e geliyoruz. Yemyeşil vahasını ve geleneksel Berberi halılarının nasıl yapıldığına dair sunumu izledikten sonra Büyüleyici kanyon manzarasını göreceğimiz yere gidiyoruz.

Fas gezilerinde sık karşılaşılan manzaralar. Sahra çölü tur programı içinde görülen manzaralar

#Buradaki derin Todgha kanyonunu Fas’ın görülmesi gereken yerlerinden birisidir. . Kanyon duvarlarının en yüksek noktası 400 metre iken genel olarak 200 metredir. Kanyonun en dar yeri 10 metre genişliğindedir. Kanyonu ziyaret ettikten sonra, Merzouga’ya doğru yola çıkıyoruz.

Sahra Çölü Turunda deveye binmek herkesin hayali, Merzouga

#Merzougaya gelince bizi bekleyen develerimizi binip çölün içinden akşam kalacağımız çadıra yol alıyor. Gün batımında kum levhaları arasında zevkli bir Sahra Çölü gezisi bizi bekliyor. Çöldeki çadırda nefis Fas yemekleri yeyip, ateş başında yıldızları izleyip harika bir Sahra akşamı geçiriyoruz.

3. Gün: Merzouga- Sahra Çölü- Kasbah Taourirt- Film Stüdyoları-Marakeş

Sahra çölü turunda kaldığımız çadırlar. Kıldan yapılmış çadırlar geleneksel çöl yaşamının simgesi

#Bugün şafak sökmeden, gün doğumunu yakalamak için kum tepelerine tırmanıyoruz. Güneş yükselince kampa dönüyoruz kahvaltıdan sonra develere binip, geldiğimiz yolla geri dönüyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binip Sahra Çölü‘ne veda ediyoruz.

Merzouga çöl turuna giderken yol manzaraları

#Ouarzazate’a doğru yola çıkıyoruz. Bir sonraki durağımız Fas’ın en muhteşem zenginlik ve güç miraslarından birisi olan “Kasbah Taourirt”. Atlas Dağları’nın arka planında yer alan bir kale olan Kasbah Taourirt Fas’ta tahkimat söz konusu olduğunda, bu türünün en etkileyici örneklerinden biridir.

Merzouga Turundan sonra geldiğimiz Kasbah. Kasbah Taourirt Quarzazate’ta bulunan geleneksel bir kale

#Kasbah’ın hemen karşısında bulunan Quarzazate Film stüdyolarını ziyaret ediyoruz. Geçmişte izlediğiniz, Gladyatör gibi önemli filmlerin bir çoğunun bu stüdyolarda çekildiğini görünce çok şaşıracaksınız. Müzede, kostümler ve filmlerde kullanılan teknik aletler ve dekor malzemeleri sergilenmektedir.

Quarzazate Film stüdyoları

#Film stüdyosundan sonra yola koyuluyoruz. Dağ ve ova manzaralı geri dönüş yolculuğundan sonra turumuzun başladığı Marakeş’e varıyoruz.

Merzouga Çöl Turu İçin Tavsiyeler

  • Elektronik aletlerin şarjı problem olabilir. Yanınızda ekstra pil getirin!
  • Çöl havası akşamları serin olacağı için yanınızda kalın kıyafetler getirin.
  • Güneş gözlüğü getirin.
  • Buraya gelmeden yanınızda su getirin.
  • Yüzünüze gözünüze, kum dolmaması için yanınızda eşarp getirin ya da gelirken yol üstünde satılan peçelerden alın. daha sonra buradan bir hatıra kalır.
  • Rehberlerinize bahşiş vermek için yanınızda para bulundurun.

2 YORUMLAR

    • Çöl Turu fiyatları gittiğiniz mevsime göre değişiklik gösterebilir. Kesin bir fiyat söyleyemem. Sıkı bir pazarlık yapınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here