Kasbah Taourirt, Fas’ın Quarzazate şehrinde yer alan, 300 odadan oluşan labirent odaları, topraktan örülmüş yüksek duvarlarıyla Fas’ın ilgi çeken savunma mimarilerinden birisidir.

Atlas Dağları’nın arkasında yer alan bir kale olan Kasbah Taourirt, Fas Quarzazate’ta gezilecek yerlerden biridir. Burayı gezince Fas’ın en muhteşem zenginlik ve güç miraslarından birini keşfedeceksiniz.

Kasbah Taourirt, Odalardan bakınca uzanıp giden mimarinin nefes kesen manzarası

Stratejik bir konuma sahip, korunma amacıyla yapılmış, yüksek duvarlarla çevrili, labirent odalardan oluşan bir savunma mimarisi örneğidir. Kullanımı uzun zaman önce bırakılmış. Günümüzde, Quarzazate – Merzouga Çöl TurlarıAid Ben Haddou Turlarının bir parçası olmuştur. Quarzazate’de bulunan Film müzesi ile karşı karşıyadır ve birlikte ziyaret edilir.

Quarzazate Film stüdyoları, Kasbah Taourirt ile karşı karşıyadır. Buraya da uğramayı ihmal etmeyin

Dar bir giriş kapısıyla dış dünyaya bağlanan bu muazzam yapının, bir biri içine geçen yaklaşık 300 odasını dolaşırken kaybolduğunuz hissine çok kolay kapılacaksınız.

Kasbah Taourirt Fas’ta Labirent bir savunma mimarisi. Kasbahın hemen girişindeki avlu

Kasbah Taourirt ‘Yıldız Şavaşları (Star Wars)’ Filmine Sahne Olmuştur


Yıldız Savaşlarındaki (Star Wars) bazı sahneler, Taourirt Kasbah’ta çekilmiştir. Fas’ın Quarzazate inanılmaz kum manzaralarını gördüğünüzde Anakin ve Luke Skywalker kahramanlarının ana dünyası Tatooine hatırlatıyacaksınız.

Kasbah Güçlü Bir Kabileye Aitti

19. yüzyılda inşa edilen Kasbah, Fas’ın Batı Afrika’ya giden en önemli güney kervan rotalarından birinin güçlü bir kalesine sahip olan el Glaoui kabilesine aitti.

Kasbah Taourirt Fas’ta Labirent bir savunma mimarisi

Bu güç ve zenginlik kabileyi ülkenin en etkili ailelerinden biri haline getirdi. En önemli üyesi, 1912-1956 yılları arasında Marakesh Paşası olan Atlas’ın Efendisi olarak da bilinen Thami El Glaoui’ydi.

Kasbah Taourirt: UNESCO trafından onarılmış odalardan bir tanesi

Thami El Glaoui, bugün hala birçok Fas’lının karakterini tartıştığı, ilginç bir figürdü. Zenginlik ve güç için tüm fırsatları değerlendirmeye çalışan acımasız bir despottu.

Ağabeyinin ölümünden sonra Glaoui klanının başına geçen Thami El Glaoui, muhtemelen en çok Fas üzerindeki Fransız sömürge yönetimi sırasında oynadığı rol ile hatırlanıyor.

Kasbah Taourirt odalarındaki tavan süslemeleri nefes kesici

Yüksek Atlas ve ülkenin diğer güney bölgeleri üzerinde tam güç karşılığında, Fas Kralı Sultan Muhammed V’in devrilmesinde Avrupa’ya yardım etti.

Kasbah Taourirt Fas'ta Labirent bir savunma mimarisi
Fas’ta Labirent bir savunma mimarisi

Bu yönüyle, birçok Faslıyı hain olduğuna inandırırken; Thami El Glaoui’nin bir savaş lordu olarak elde ettiği büyük başarılardan dolayı da, birçok kişinin gözünde iyi bir adam olarak görüldü.

Kasbah Taourirt Fas'ta Labirent bir savunma mimarisi
Kargılardan örülmüş tavan süslemesi Fas’ta Labirent bir savunma mimarisi

Glaoui’nin, düşünceleri ve yaptıkları ne olursa olsun, Thami El Glaoui’nin faslı arkadaşları ve ülkesinin tarihi boyunca her yönüyle kalıcı bir izlenim bıraktığı şüphesizdir.

Kasbah Taourirt, Kasbahın dışındaki manzara
Kasbah Taourirt, Kasbahın dışındaki manzara

Glaoui’nin kendisi, Resmi olarak Telouet Kasbah ikamet etmesine rağmen, hanedanının oğulları, kuzenleri ve geniş ailesi günlük yaşamlarını her zaman olduğu gibi, hizmetkarlar, zanaatkarlar ve inşaatçılar tarafından yardım edilerek geçirdi.

Bir Labirent İçinde Gezmek

Bugün, heybetli binayı ziyaret edebilir ve sonsuz odalar, ince geçitler ve keskin basamaklardan oluşan labirentinde kendinizi kaybedebilirsiniz.

Kasbah Taourirt Fas'ta Labirent bir savunma mimarisi
Kasbahın dışarıdan görünümü

Kasbah’ı oluşturan yapılar ağı, küçük ksour (tek ailelik kasbah), çok sayıda ara sokak ve merdiven boşluğundan yükselen kulelerdir.

Kasbah Taourirt, Harika bir tavan süslemesi
Harika bir tavan süslemesi

Kasbah’ın kendi içinde, alçı işleri, mozaikler ve boyalı sıva ile dekore edilmiş benzersiz şekilli ve büyüklükte odalar keşfedeceksiniz.

Yaklaşık 300 odaya sahip kasbah, resepsiyon odalarından harem odalarına ve saray mutfaklarına kadar bir çok odadan oluşmaktadır. Ziyaret edenlere, güçlü bir Fas klanına ait lüks hayatın nasıl olduğuna tanıklık etme şansı verir.

Kasbah Taourirt,dışındaki manzara
Kasbahın penceresinden bakılınca dışındaki manzara

Kasbah’ın en üst katlarına çıktığınızda, aynı boş beyaz duvarlı odaları tekrar tekrar gördüğünüz hissine kapılmaya başlayabilirsiniz. Alçak pencerelerden dışarı bakmak ve ahşap tavanlardaki tavan süslemelerindeki ayrıntılara hayran kalacaksınız.

Yaşayan Bir Tarih

Kasbah Taourirt, bugün iyi korunmuş olsa da, bir kısmı hala harap durumda. Ziyaret edilebilecek odalar, UNESCO’nun desteğiyle gerçekleştirilen bir restorasyon projesinin bir parçasıdır.

Quarzazate gezilecek yerler

Kasbah zamanında, hayatın nasıl olduğuna ilişkin otantik bir his ararsanız, binanın arkasında bulunan mahalleye gidin. Orada, hala o zamandan kalan harabelerde yaşayan aileler var. 20 dirhem gibi küçük bir ücret karşılığında, size evlerinin içini göstermeye son derece istekli olacak bazı Faslı aileler bulacaksınız.

Fas Turlarında gezilecek yerlerden biri de bu kasbahtır.

Bir de, Taourirt Kasbah’a uğrarsanız, sarayı ziyaret ettikten sonra, kafe terasında bir şeyler içerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, buradaki terasta, Taourirt Köyü üzerinde Sahra güneşinin batışını izlemek çok güzeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here