Göynük kanyonu, (Kemer Kanyonu) tertemiz suyu ve bol oksijeni ile Antalya’da gezilip görülecek doğal güzelliklerinden biridir. Toros dağlarının kucağında çam ağaçlarıyla süslü kanyonun içinden yağmur ve kar sularının oluşturduğu Göynük deresi akar. Göynük kanyonu, doğa ile iç içe; yürüyüş, zipline ve body rafting gibi etkinliklere katılıp, eğlenceli anlar geçirebileceğiniz bir yerdir. Antalya’da, Tazı Kanyonu gibi önemli yere sahiptir.

Göynük kanyonundaki doğal havuz
Göynük kanyonundaki doğal havuz

Göynük kanyonu nerede, kanyona nasıl gidilir?

Göynük kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesinin göynük mahallesindedir. Kanyon, Antalya’ya 36 km, Kemer’e 13 km, Göynük’e 4,5 km uzaklıktadır. Açık saatler: 08.00-19.30 Konum için tıklayın Tel: 0850 307 33 03

Antalya istikametinden gelenler için: Beldibi’ni geçtikten sonra Göynük’e dönen oteller kavşağına gelince sağa (kanyonun işaret tabelasını göreceksiniz) dönüyorsunuz. Kanyonu işaret eden levhayı takip edip dağ yolundan, 3 km devam ediyorsunuz ve kanyonun girişine geliyorsunuz.

Kemer istikametinden gelenler için: Kemer’den Antalya istikametine gelirken ana yoldaki göynük 2 kavşağından sola dönüp, dağ yolundan 3 km sonra kanyonun girişine geliyorsunuz. Kanyona Göynük merkezden dolmuşlar da kalkmaktadır.

Göynük Kanyonu giriş ücreti 2021, ve ziyaret saatleri

Göynü kanyonuna giriş kişi başı: 15 TL. Burası özel bir işletme olduğu için “Müze kart geçerli değildir.” Kanyondaki doğal havuzda yüzmek için 80 TL ödemeniz gerekiyor. Girişte gişeden 10 TL indirimli satılıyor. Havuzun yanındaki gişede 80 TL.

Göynük kanyonunun muhteşem manzarası
Antalya Göynük Kanyonu, muhteşem manzarası

Göynük Kanyonu Gezi Rehberi

Bilet gişesi: Aracınızı otoparka koyduktan sonra kanyonunun girişindeki gişeden bilet (15 TL) alıyorsunuz. Bilet gişesinin yanında tavşan, tavus kuşu, hindi ve ördekler var. Çocukların ilgisini çekebilir.

Göynük kanyonu doğanın kucağında bir cennetten bir köşe
Antaya Göynük kanyonu doğanın kucağında bir cennetten bir köşe

Göynük Kanyonu kaç km: Kanyon girişten itibaren 3 km. Kanyonun sonuna vardığınızda aynı yoldan geri döneceksiniz. Toplamda 6 km yürüyüş sizi bekliyor.

Kanyonda yürüyüş: Doğanın içinde akarsu kenarında düzgün bir yürüyüş alanına sahip, rota boyunca yorulanlar ve manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için banklar mevcut, her yaştan ziyaretçi için kolay bir parkur. Yolun yarısı düz, yarısı yokuş. Dönüş, yokuş aşağı olduğu gidişe göre daha kolay. Yürüyüş boyunca asma köprülerden geçip, göletleri ve derenin çağlayan kısımlarını görerek ilerliyorsunuz. Dere kenarından ve çok güzel bir tabiat içinden yukarı doğru giden yoldan yaklaşık 3 km yürüyerek kanyonun can alıcı noktası olan doğal havuza gelinmektedir.

Göynük kanyonunun içinden akan derenin üzerinden asma köprüler yardımıyla karşıdan karşıya geçiliyor
Göynük kanyonunun içinden akan derenin üzerinden asma köprüler yardımıyla karşıdan karşıya geçiliyor

Hayvan heykelleri: Girişteki gişeyi geçer geçmez gözünüze yol kenarlarında bulunan, ağaç kökü saçaklarından ve dallardan yapılmış figüratif hayvanlar çarpacak. Ziyaretçilerin sanat zevkine hitap eden bu heykeller çok iyi tasarlanmış. Kartal heykeli hemen girişte; baykuş, dragon ve dağ keçisi heykelleri kanyona ilerleyen yolun etrafında yer almaktadır.  

Mağara: Kanyona giriş yaptıktan yaklaşık 400 metre sonra, yolun sağında küçük bir mağara bulunmaktadır. İlginizi çekecektir. Derinliği 15 m., genişliği 2 m. Büyük bir şey değil fakat görülmeye değer.

Asma köprüler: Kanyonda iki tane asma köprü var: Biri ilk 500 metrede diğeri 800 metrede karşınıza çıkıyor. Derenin üzerinden geçen bu köprüler buraya güzel bir hava katmış. Dereyi boydan boya inceleyip fotoğraf çekebilirsiniz.

Göynük kanyonunun içinden akan derenin üzerinden asma köprüler yardımıyla karşıdan karşıya geçiliyor
Göynük kanyonunun içinden akan derenin üzerinden asma köprüler yardımıyla karşıdan karşıya geçiliyor

Çeşmeler: Yürüyüşünüz boyunca kanyonda doğal kaynaklardan gelen ağaç kovuklarından akan çeşmeler var. Buralarda su şişenizi doldurabilirsiniz.

WC: Kanyonda iki tane tuvalet var. İlki ilk 500 metrede; ikincisi kanyonun sonundaki havuzun kenarında bulunuyor. Beklediğimden fazla temizdi. Aferin onlara.

Piknik: Kanyonun içinde piknik yapabileceğiz çok güzel köşeler var. Ayrıca ziyaretçiler için hazırlanmış tahta masaları da kullanabilirsiniz. Mangal yapmak yasak.      

Doğa havuzda yüzme: Kanyonun için küçük göletler bulunuyor buralarda yüzebilirsiniz. Yalnız kanyonun sonunda bulan, ‘tanıtımlarda gösterilen doğal havuzda’ yüzmek ücretli: 80 TL. Kask, dalgıç kıyafeti, ayakkabı ve can yeleği veriyorlar. Bu sayede kanyonun derinliklerine kadar gidebiliyorsunuz. Kanyonun girişinde karar verip yüzme bileti alırsanız 10 daha ucuz (70TL) ve sizi doğal havuza kadar (Yürümek zorunda kalmadan, isterseniz yürüyebilirsiniz de) araçla götürüyorlar.

Göynük kanyonunda yeme içme

Kanyonun içinde 3 tane kafeterya var. Buralarda çay kahve gözleme vs bulma şansınız var. İlk beş yüz metrede olan kafeterya daha kapsamlı, ikincisi yukarıdaki panoromada, üçüncüsü ise doğal havuzun yanında yer alıyor. 

Göynük kanyonu flora ve fauna

Kanyon içerisindeki alanda yaklaşık 11 tür sürüngen yaşamaktadır. Ziyaret esnasında rengarenk semenderler (küçük kertenkele) çok ilginizi çekecektir. Kanyonun içindeki göletlerde balık yaşamaktadır.

Göynük kanyonunda neler yapılır.

  • Doğa yürüyüşü: Kanyon meşhur likya yolu yürüyüş rotasının bir parçasına denk geliyor. Burada 3 farklı doğa yürüyüşü rotası var: 1.Rota: Kısa bir yürüyüş (6 km) için kanyonun sonuna kadar gidip gelebilirsiniz. 2. Rota: Kanyondan Göynük yaylası (10 km) 3. Rota: Kanyondan Hisarçandır köyüne (19 km)
  • Ouad Safari: Kanyonun aşağı taraflarındaki kuru dere yatağında başlayıp kanyonda bitiyor.
  • Zipline:Yerden 40 metre yükseklikte ve saatte 65 km hıza kadar ulaşılmaktadır.
  • Canyoning-body rafting: 80 TL katılım ücretini ödeyip, giysileri alıyorsunuz, kamyonetle en sona götürülüyorsunuz.

Yakınlarda gezilip görülecek yerler

  • Tahtalı teleferik (40 km)
  • Phaselis antik kenti (26km)
  • Kemer merkez (14 km)
  • Tünektepe teleferik (23km)

6 YORUMLAR

  1. Websitenize tesadufen denk geldim, cok guzel ozetlenmis bilgiler iceren bir rehber hazirlamissiniz. Goynuk kanyonunu antalya gezi programina aliyorum. Tesekkurler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here