Gümüşlük, Bodrum’un en güzel köşelerinden biridir. Köklü tarihi, eşşiz manzarası ve deniz ürünleri ağırlıklı mutfağıyla keyifli bir mola yeridir. Bodrum gezilerinde, huzur arayanların ve kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin vaz geçilmez adresidir. Sizler için hazırladığım “Gümüşlük Gezi Rehberi” Bodrum Gümüşlük’te gezilecek yerleri, Gümüşlük’te neler yapılır, Gümüşlükte yeme içme hakkında bilgi vermektedir.

Myndos Antik Kentinin yer aldığı tavşan adasına giden antik kral yolu üzerinde yürüyüp; akşam olunca da tavşan adasına bakan manzarada, suyun içine atılmış masalarda, günbatımını izleyerek, unutulmaz anları yaşayabileceğiniz romantik bir balıkçı kasabasıdır Gümüşlük.

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Gümüşlük Limanı

Gümüşlük’ün sakin ve huzurlu ortamı yazarları, ressamları ve farklı dallardan sanatçıları kendine çekmektedir. Bu yüzden, Gümüşlük özgür ruhlu, sanat ile yaşayan bir köy olarak da bilinir.

Kitabını okuyup, yazılarına, projelerine, müziğine odaklanmak, manzarada oturup maviliklere dalmak; kahve, bira veya şarap eşliğinde keyif yapmak; akşamları ufak ufak demlenip muhabbetin ve müziğin içinde kaybolmak isteyenlerin mekanıdır Gümüşlük.

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Gümüşlük, Bodrumda gün batımı izlenecek yerlerden biridir

Bodrum Gümüşlük, her ne kadar etkileyici bir atmosfere sahip olsa da, deniz kum güneş tatili arayanlar için uygun bir adres değildir. Konaklama imkanlarının fazla olmasına rağmen 5 yıldız konsepti değil daha çok bahçeler içinde doğayla iç içe olan pansiyon tarzı butik otellerin çoğunlukta olduğu bir yerdir.

Son zamanlarda Beyoğlundan taşınanların artmasından dolayı Gümüşlük için “yeni Asmalımescit” olarak da bahsedilmektedir.

Gümüşlük Nerede Nasıl Gidilir?✈️

(Gümüşlük Gezi Rehberi)

Gümüşlük, Bodrum yarımadasının en batısında yer alır. Bodrum merkezden 23 km veya 45 dakika uzaklıktadır. Bodrum otogardan düzenli olarak otobüsler kalkıyor. Kalabalık bir grupsanız sizin için taksi ile gelmek de uygun olabilir. Turgutreis ve Yalıkavak’tan Gümüşlük’e dolmuşlar kalkmaktadır. Gümüşlük’e dolmuş bulamazsanız, buraya en yakın belde olan Turgutreis’e kadar gelip oradan Gümüşlük’e geçmek de bir aternatif yoldur.

Gümüşlük Tarihçesi📝

Gümüşlük’ün ismi, denizin bu çevrede yansımasının gümüş bir renge bürünmesinde dolayı söylenmiştir. Bir diğer iddia ise Myndos adasında eskiden gümüş yatakları olduğudur. Hatta, 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Fransızların buradan gümüş çıkarıp götürdükleri söylenmektedir.

(Gümüşlük Gezi Rehberi)
(Gümüşlük Gezi Rehberi)

Gümüşlük’ün tarihi, Antik Myndos (Tr. Mindos) tarihi ile başlamaktadır. Myndos Antik Şehri, gümüşlüğün tarihi yüzüdür. Gümüşlük’ün hemen karşısında yer alan Tavşan Adası olarak bilinen Bozdağ üzerinde yer alır. Antik yazarların söylediğine göre şehir, Bodrum Kralı Mausolos tarafından kurulmuştur.

(Gümüşlük Gezi Rehberi)
(Gümüşlük Gezi Rehberi)

Mindos Antik kentinde, Bergama Kralı Aristonikos döneminde sikke yapımı da yapılmıştır.

Gümüşlük’ü Helenistik dönemde İskenderin kuşattığı; fakat alamadığından, Roma döneminde de Brütüs’ün Roma İmparatorluğu karşısında karargah olarak kullandığından bahsedilmektedir.

2.Dünya savaşı sırasında arızalanan bir alman gemisi tamir için Gümüşlük limanına sığınmış. İddialara göre bu gemi Myndos’ta bulunan heykel gibi tarihi eserleri beraberinde götürmüş.

(Gümüşlük Gezi Rehberi)
(Gümüşlük Gezi Rehberi)

12 Eylül Darbesi sonrasında buraya gelen Komutan Nurettin Ersin Gümüşlük’ü ilk olarak meşhur eden isimlerden birisidir. Komutan her yıl buraya gelirdi ve limanı halatla ikiye böldürürdü. Beton iskele denen alana her hangi bir tekne vs geçemezdi. Kocadağ’ın üzerine bir bayrak direği diktirmiş ve gözetleme kulesi kurdurmuştu. Bu kulede askerler sürekli nöbet tutardı. Daha sonraları nöbet tutulması kaldırıldı.

📍Kardak Adası ve Gümüşlük

Türkiye ile Yunanistan arasında sınır ve sahiplenme sorunu haline gelen Kardak Adası, Yunanistan ile Türkiye arasında yer alan, Gümüşlük’e en yakın adalardan biridir. Bu sürtüşme zamanında Gümüşlük askeri destek için büyük bir trafiğe sahne olmuştur. Özellikle, Gümüşlük ve Kardak Adası’nın arasında buluna Çavuş Adasındaki askeri üsse sevkiyatlar yaplmıştır.

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Kardak Adası’nın manzarası

📍Tavşan Adası Hikayesi

Asar Ada olarak da bilinen ada günümüzde en çok Tavşan Adası olarak bilinir. Günümüzde bu adada tavşan yetişmemektedir; fakat daha önceleri adada tavşanın varlığından söz edilmektedir. Özellikle, Antik dönemde, Myndos Kralı Mausolos ile eşinin bu adada tavşan yetiştirdiği ve tavşanları beslemek için geldikleri söylenir.

(Gümüşlük Gezi Rehberi)

📍Sanatçıların Adresi Gümüşlük

Gümüşlük’ü dolaşırken, ünlü isimlere rastlarsanız şaşırmayın! Gümüşlük kültür ve sanata düşkün olan insanların buluştuğu bir yer haline gelmiş. Sinema, dizi ve tiyatro oyuncularının; gazetecilerin, müzisyenlerin, yazarların ya da medyatik isimlerin yaşayıp sosyalleştiği bir yer olmuş. Gümüşlük bu yönüyle Bodrum merkezden ve Gümbet’ten ayrılmaktadır.

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Tavşan Adası’na doğru bakan kadın heykeli

Burada bir ünlü isme rastlamak çok sıradan bir şey. Her an bu ünlülerden biriyle tanışabilirsiniz; hatta size kahvenize getiren garsonun bu insanlardan birisinin çıkabilme olasılığı bile çok yüksek.

Büyük şehirlerden ve özellikle istanbul’dan kaçan sanatçıların buraya sık sık gelip, kafe, restoran, butik otel gibi işletmere sahip ya da ortak olduğu çok rastlanan bir durumdur. Kafa dinlemekle başlayan macera buraya yerleşip yatırım yapmaya kadar gidebilir. Artık siz düşünün Gümüşlük’ün güzelliğinin ne kadar baştan çıkarıcı olduğunu.

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Gümüşlük Koyu

Gümüşlük’le ismi sık anılan ünlüler arasında Nejat İşler gelir. Hayatını Bodrum Gümüşlük’te sürdüren Nejat İşler burada bir Restoran kafe işletiyor. Gümüşlükspor futbol kulübüne başkanlık da yapmıştır. 95 gün yoğun bakımda kalan ünlü oyuncu iyileştikten sonra Gümüşlük’te bir de Tezgah adında bir kitapçı açtı.

Yazar Mine Söğüt ve 3 arkadaşının açtığı Kırmızı Dükkan takı atölyesi, Gümüşlük’te ünlülerin işlettiği diğer yerler arasındadır.

📍Gümüşlük Kültür ve Sanat ile Özdeşleşmiş

Gümüşlük, 2004 yılından buyana Uluslararası ‘Gümüşlük Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Gümüşlük’ün yaz akşamlarında klasik müzik festivalleri devam etmektedir. 

(Gümüşlük Gezi Rehberi) Ağaçlarda sallanan rengarenk süs kabakları ortama hava katıyor

Her yıl yaklaşık 2 ay süren festival Türkiye’nin en uzun soluklu festivalidir. İlk olarak, 2004 yılında Gümüşlük’te bulunan tarihi ortodoks şapeli Eklisia’da düzenlendikten sonra her sene daha da büyüyerek geleneksel bir aktivite halini almıştır.

Gümüşlük sahilinde hem denize girip hem de restoranlarda manzaranın keyfine varın

Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda sanatçıın katıldığı festivaller gümüşlüğün kültür ve sanat ile özdeşleşen yönünü ortaya çıkarmanın yanında, gümüşlüğü dünyada geniş bir çevreye tanıtıyor.

Gümüşlük İskelesi

Gümüşlük Akademisi’nde kültür, sanat ve edebiyat alanında yapılan etkinlikler dünyadan bir çok kişiyi bir araya getiriyor. Gönüllülük ve bağışlara bağlı olan akademi etkinliliklerine ücret karşılığı yüz yüze veya online katılma şansına sahipsiniz.

📍Gümüşlük’te Gezilecek Yerler ve Neler Yapabilirsiniz (Gümüşlük Gezi Rehberi)

Gümüşlük sadece sahilden ibaret değildir fakat gezilip görülecek yerlerin çoğunluğu antik liman ve restourantlar bölgesindedir. Buraya adımınızı atar atmaz birbirinden güzel takı, hediyelik eşya, yöresel ürün, el sanatları ürünleri satan dükkanlar ile sahilde sıralanmış restoranların olduğu caddeye iniyorsunuz. Buraya geldiğinizde görülmeye ve yapmaya değer şeyleri aşağıda sizin için sıraladım.

1. Kral Yolunda Yürüyün

Kral yolunda yürümek, Gümüşlükte yapılabilecek en heyecan verici şeylerden biridir. Buraya gelen herkes bu yolu merak eder ve yolda yürümek ister. Kral Mausolos zamanında kurulan Myndos Antik Şehrine ait olan bu yol zamanla sular altında kalmıştır. Sığ suyun içinde rahatlıkla görülebilen antik yolda, Tavşan Adasına kadar yürüyebilirsiniz. En derin yeri bel hizasına kadar gelen suda yürürken adımlarınıza dikkat edin. Taşlar kaygan olabiliyor.

2. Myndos Antik Şehri ve Tavşan Adasına Çıkın

Tavşan Adası ve önünde Kral Yolu. Ziyaretçiler bu yoldan adaya yürüyorlar

Tavşan Adasında, (diğer ismiyle Asar Ada) yer alan Myndos MÖ 640 yılında Anadolu’nun eski medeniyetlerinden biri olan Lelegler tarafından kurulmuştur. Antik şehrin bazı yapıları sular altında kalmış. Burayı ziyaret eden antik yazarların bahsettiği tiyatro ve stadyum günümüze ulaşmamış. Buraya kral yolundan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şimdilik ziyarete kapalı olan antik şehre giriş ücretsizdir.

Bugün ziyaretçilerin görebileceği yapılar: Bizans dönemine ait kilise, sur duvarı kalıntıları ve leleg duvarı olarak bilinen yapı, dalgakıran ve kule kalıntısıdır.

3. Sokak Sanatçılarının Ürünlerini Görebilirsiniz

Gümüşlüğün sokaklarında gezerken, balık restoranları arasındaki marketlerin ve küçük dükkanların önündeki el sanatları ürünlerini ve tabloları gözden kaçırmayın. Ayrıca, Bodrum’a özgü reçeller, meyveler, çevredeki dağlardan toplanmış Şalba otu, Altın otu (Ölmez otu), kabak çiçeği, kekik gibi otları da bulabilirsiniz.

Gümüşlük’te yöresel ürünler

4. Sahil Kenarında Uzun Bir Yürüyüş Yapabilirsiniz

Myndos Limanı ve Restoranlar bölgesi şüphesiz ki Gümüşlük’ün en uğrak noktasıdır. Benim tavsiyem gündüz ya da öğleden sonra gelip, boydan boya gezerek gündüz gözyle bir keşif yapmanız. Akşam yorulunca da kafanıza ve kesenize göre bir restoranda yemek yiyip Gümüşlük’ün gece ambiansını da yaşamanızdır.

5. Yel Değirmenlerinin Bulunduğu Tepeye Çıkabilirsiniz

Gümüşlükteki yel değirmenleri şehir merkezinin dışında kalıyor. Yel değirmenleri ve çevresindeki manzara için buraya gitmeye değer. Dereköy ve Peksimet köylerini geçer geçmez Gümüşlük’e bakan yel değirmenleri gözünüze çarpacaktır. Ana yoldan (araçla) 3 dakika sonra yel değirmenlerinin Gümüşlük’e baktığı tepelere ulaşırsınız.

5-6 tane, kırık dökük, bakımsız yel değirmenleri arasında Eve çevrilmiş olanı en ilgi çekenidir. Yel değirmenlerinin içlerini gezerek, günümüze kadar ulaşabilmiş öğütme düzeneklerine bakıp nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

6. Gümüşlük’te Kamp Yapabilirsiniz🏕️

Gümüşlük’te kamp yapmak da bir seçenek. Pahalı otellere ve pansiyonlara para kaptırmak yerine Gümüşlük’te kamp yapabilirsiniz. Sahil kenarında kamp yapabilmenin yanında özel kamp alanlarını da seçebilirsiniz. Liman Plajı gümüşlükte ücretsiz kamp yapabileceğiniz yerlerden biridir.

‘The Camp Bodrum’ da Gümüşlük’te kamp yapabileceğiniz, çok sevilen yerler arasındadır. Doğası, olanakları ve sağlanan hizmetleri ile çok sevilen bir yerdir.

7. Gümüşlük Müzik Festivallerini Kaçırmayın

Gümüşlük deyip geçmeyin. Gümüşlük, Türkiye’den ve Dünya’dan müzik severlerin, Jaz sanatçılarının, Piyanistlerin bir araya geldiği önemli bir yerdir. Türkiyede en fazla jaz dinleyebileceğiniz yer burasıdır. Bir yandan Danimarkalı bir müzisyeni bir yandan da yeni ünlenenleri dinleyebileceğiniz bir yer. Gülsin Onay’ın piyano resitalleri en çok takip edilen etkinlikler arasındadır.

8. Kocadağ’dan Limanı, Gün Batımını ve Doğumunu İzleyin

İskele meydanından Gümüşlük sahiline indiğinizde karşınızda denizin içinde dikilen size bakan iki tane ada göreceksiniz. Soldaki meşhur Tavşan Ada sağdaki, üzerinde bayrak dikili olan ise Kocadağ’dır.

Kocadağa çıkıp oradan hem Gümüşlük manzarası, hem de Çavuş Adası ve daha ileride olan Kardak Adası manzaralarını göreceksiniz. Kocadağ’ın önündeki Gümüşlük koyuna demir atmış özel teknelerle ahenk oluşturan sahil şeridi Gümüşlük’ün güzelliğini farklı bir açıdan gözler önüne serer.

9. Gümüşlük Akademisi

Doğanın ortasında harika bir konuma sahip olan Gümüşlük Akademisi Vakfı, bir akademi gibi evrensel düşünceyle, vakıf mantığı ile toplumsal sorumlulukla çalışan bağımsız bir kuruluştur. Vakfın Bahçesinde her yıl çeşitli konularda hazırlanan çalışmalara ülkeden ve dünyadan davet edilen alanında uzman kişilerce seminerler ve dersler verilmektedir.

Akademide 450 kişilik bir amfitiyatro, toplu çalışma salonları; heykel, resim, seramik çalışma alanlarına ilişkin atölyeler; edebiyat, felsefe ve bilim çalışmaları için salonlar; konaklama için stüdyo evler yer almaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayın.  

10. Çayıraltı Plajında Denize Girmek

Çayıraltı halk plajı Gümüşlük’te denize girebileceğiniz yerlerden biridir. Buradan Tavşan Adası manzarası harikadır. Ayrıca, her tarafı deniz olan Gümüşlük’te gündüzleri cafe ve restoranlara ait alanların önünde de denize girilebiliyor. Akşamları bu alanlara masalar atılıp yemekler yeniyor.

11. Sörf ve Kano Okulunda Su Sporları

Gümüşlük yelken ve kano okulu

Yelken sörfüne uygun rüzgarlardan dolayı Gümüşlük’te su sporları da yapılabilmektedir. Myndos Yelken ve Kano Kulübü, Gümüşlük koyunda su sporlarına ait bir çok alanda ders vermektedir. Katılımcılarına rüzgar sörfü, katamaran, yelken, laser, optimist, stand up paddle ve deniz kanosu etkinlikleri sunmaktadır. Bu alanlardan her hangi birinde özel ders alıp Gümüşlük’ün mavi sularında olmanın keyfine varabilirsiniz. Ayrıca, burada deneyimli sporculara istediği yelken vs kiralanmaktadır.

Myndos yelken ve kano kulübünde haftalık 1500 tl gibi ücretle günlük bir bucuk saat süren eğitimlere katılabilirsiniz.

📍Gümüşlük’te Yeme İçme İmkanı

Bodruma gelmişken mutlaka Gümüşlük’e uğrayıp gün batımında kendinize ziyafet çekmelisiniz. Romantik bir ambiansı olan Gümüşlük’ün en önemli anı gün batımıdır. Bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük’teki restoranların begonvil çiçekleriyle süslü rengarenk masaları ortama harika bir uyum sağlıyor.

Begonvillerle süslü masalar Gümüşlük’e başka bir hava katıyor

📍Gümüşlük’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bu sorunun cevabı kesenize ve zevkinize göre görecelidir. Öncelikle Bodrum’da olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Gümüşlük’te çok sayıda ve çeşitte restoran var. Gündüzleri serpme kahvaltı yapıp geceleri de Deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Her daim günlük taze balıkları bulabilirsiniz.

Gümüşlük’te en çok isim yapmış ve ünlülerin uğrak yerlerinden biri Fiko’nun yeri Mimoza Restorandır. Restoranın sahibi Fiko bir Nusret kadar ünlü birisi. Bir çok ünlü ismi ağırladığı restoranı gün geçtikçe meşhur olmuş. Meksika kralından Cumhurbaşkanlarına kadar yurttan ve dünyadan bir çok ismi ağırlamış. Rezervasyon yapmadan gitmeyin.

Melengeç Restoran kalitesi yüksek ve isim yapmış yerlerden bir tanesidir. Mimoza ile yan yana duruyor. Gün batımında suya yansıyan kızıllık eşliğinde yemek yiyeceğiniz güzel yerlerden biridir. Rezervasyon yapmadan gitmeyin.

Gümüşlük sahilinde sıralanmış restoranlar

Limon Gümüşlük de buradaki görülmesi gereken yerlerden biridir. Kafe ve Restoran olan bu güzel yer buraya gelenlerin uğramadan ayrılmadığı bir mekan. Kendine has konumu, içecekleri, yemekleri ve servisleri ile karakter sahibi; yazar, müzisyen, yogacı gibi bir çok kültürlü insana denk geleceğiniz bir yerdir. Şarabınızı alıp manzaranın ve gün batımının keyfini süreceğiniz güzel yerlerden birisidir. Buraya özgü detaylara web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Limon Cafe özel şurupları (gelincik şurubu), likörleri, çayları, incir votkası ve mısır unundan meyveli kekleri ve kurabiyeleri ile ünlüdür.

Gümşlükte Kokareç yemek isterseniz. Izgaracı İlhan usta imdadınıza yetişecek. Gümşlük sahilindeki tek kokareçcidir. Gerçek kuzu kokareci yapıyor.

📍Hesaplı Mekan Arıyorsanız Belediye Kafeye Gidin

Gümüşlük Belediye Kafe

Gümüşlük cafe de Bodrum ya da Gümüşlük Çay Bahçesi olarak bilinen Belediye kafe gümüşlükte bulabileceğiniz en hesaplı yerlerden biridir. Bodrum belediyesinin işlettiği mekan kahvaltı, alkollü alkolsüz içecekler sunmaktadır. Yalnız, bir restoran gibi ana yemekleri bulabileceğiniz bir yer değildir. Yemek dışında bir çok şey bulabileceğiniz içki ve atıştırmalık ağırlıklı ucuz ve kaliteli bir yerdir. Menü için tıklayınız.

📍Gümüşlük’te Gece Hayatı ve Eğlence

Gümüşlük Gece Hayatı, Bodrum gece hayatı
Gümüşlük Gece Hayatı, Bodrum gece hayatı

Gümüşlük’teki gece hayatı Bodrum ve Gümbet’tekinden biraz farklıdır. Burada daha çok canlı müzik tarzı eğlence ön plana çıkmaktadır. Jaz Cafe’de çıkan Şelale Şehnaz Sam ve Off Gümüşlük‘te çok sayıda ünlü ve popüler olmayan başarılı sanatçılara rastlamak mümkündür. Ayrıca Dj performansları da yer almaktadır. Off Gümüşülük’ün getirdiği sanatçılar sayesinde Gümüşlük her geçen gün meşhur olmakta.

Club Gümüşlük gün boyu denize girebileceniğiz
Club Gümüşlük gün boyu hem denize girebileceğiz hem de yemek yiyebileceğiz bir yer

Club Gümüşlük gün boyu denize girebileceğiniz, akşamları deniz kenarında yemek yiyip konserleri izleyebileceğiniz kalite bir mekan; Gümüşlük’te eğlencenin adreslerinden biridir. Web sitesi için tıklayın.

Gümüş Teras, Gümüşlük’te manzarası güzel mekanlardan biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here