Kapadokya’da Balon Turu, Kapadokya’da yapılacak şeylerin başında gelir. Kapadokya ziyaretçilerini, cezbeden başka bir şey varsa o da gökyüzünü süsleyen dans eden rengarenk balonlardır. “Kapadokya’da balonla uçmak” artık Türkiye’yi ziyaret edenlerin kesinlikle yapmak istediği şeyler arasındadır.

Kapadokya’nın semalarını süsleyen rengarenk balonlar

Gün doğumunda gökyüzünü kaplayan rengarenk balonların oluşturduğu Kapadokya fotoğrafları, dünyanın her tarafına yayılmış durumda.

Bir düşünsenize, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 500.000 insan her yıl Kapadokya üzerinde balonla uçuyor.

Bu insanlar evlerine döndüklerinde, kapıldıkları bu inanılmaz atmosferin büyüsünü tekrar tekrar anlatarak yayıyor; ve bu dedikodular her sene daha fazla insanı Kapadokya’ya çekiyor.

Kapadokya Türkiye’nin turizm markası

İtiraf etmeliyim ki, Kapadokya’da balonla uçmak gerçekten çok etkileyici. Ben de her gittiğimde hala aynı büyüye kapılıyorum. Hiç bitmeyen bu macera dünyası Kapadokya’da hala insanları büyülemeye devam ediyor.

Gelin, size Kapadokya’da balon turu hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu  yazıda anlatayım: 

Kapadokya’da balon turları ilk olarak ne zaman başladı?

Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonu uçuşları, ilk olarak 1970’li yıllarda, kendi balonlarını Kapadokya’ya getiren ve burada uçmayı deneyen maceracı turistler tarafından yapılmıştır.

Uçuşa elverişli olduğu keşfedilen bölge daha fazla kişinin ilgisini çekmiştir. Daha sonra balon uçuşları 1983 yılında THK tarafından gerçekleştirildi. 1988 yılında bölgenin ilk pilotlarından olan Ezel kardeşlerin girişimiyle Kapadokya’da sıcak hava balonculuğunun temelleri atılmıştır.

Kapadokya balonları fiyatları

Kapadokya dünyada balon uçuşuna en elverişli coğrafyadır!      

İnsanları büyüleyen Balon turları, Kapadokya’da en çok sevilen aktivitelerden biridir. Etrafındaki sıra dağların rüzgarı yumuşatması Kapadokya’yı mükemmel bir balon pisti haline getirmiş. Bu, diğer ülkelerde olmayan önemli bir coğrafi özellik.

Rüzgarın şiddetinin az olmasından dolayı balonun direksiyonu kolaylıkla, çok hafif manevralarla yönlendirilebiliyor. Bu sayede kaptanlar yüzlerce balona çarpmadan, dar vadilere inip peribacaları arasına kolayca dolaşabiliyorlar.

(Kapadokya’da balon turu hakkında her şey) Balon turları rüzgar elverdikçe her gün yapılır

Bir balonda kaç kişi uçuş yapabilir?

Bir balon sepetine 4 bölümden oluşuyor. Her bir bölüme 6 kişi sığabiliyor. Toplamda 24 kişi bir balona binebiliyor. Yoğun sezonda sıkışmak zorunda kalınırsa maksimum 28 kişi alıyor.

(Kapadokya’da balon turu hakkında her şey) Balonlar 24- 28 kişi alıyor. Sepetler 4’e bölünüyor

Kapadokya’da Balon turu yapmak zor mu?

Hayır hiç de zor değil. Aksine çok macera dolu bir etkinlik. Kapadokya’nın havasını kapılmanız için balon turu bir zorunluluk. Çoğu insan için pahalı gelecektir fakat ömrünüzde bir kez böyle bir şey yapmalısınız.

Kapadokya gibi sihirli bir coğrafyada balon turu yapmak buradaki derinlemesine anlamak için bir fırsat. Yaklaşık 20 kişi kadar alan balonların sepeti boyunuza kadar geliyor. Düşme riskiniz sıfır. Anca, 2-3 kişi sizi kucaklayıp aşağı atarsa öyle düşersiniz.

Balonlar Göreme’de bulunan kalkış alanından kalkıyor ve bütün coğrafyaya dağılıyor

Balonlar ne kadar yükseliyor, uçuşlar ne kadar sürüyor.

 Rüzgara bağlı olarak, balonlar sivil havacılık kullarına göre belirlenen sınırlarda (süre ve uçuş sahası) ve yüksekliklerde uçuş yapabiliyor. Normal şartlar altında vadiler arasında (en alçak) 3-4 metreye alçalabilirken, en yüksek 1000 metreye kadar çıkabiliyor. Yaklaşık 20 km2 bir alanda uçuş gerçekleştirilmektedir. Uçuşlar, 45 dk. ve 60 dk. arasında değişmektedir.

Kapadokya’da balon turu için saat kaçta kalkmalıyım

Balona binseniz de binmeseniz de Kapadokya’daki bu atmosferi yaşamak için gün doğmadan kalkmanız tavsiyemdir. Balon uçuşları sabah saat 04.00 gibi Sivil Havacılık’ın web sitesinde açıklanıyor. Hava durumuna son dakikada uçuşlar düzenleniyor. Bu saate kadar herkes uçuş olacak gibi hazır bekliyorlar. Eğer uçuş olacaksa herkes otellerinden alınıp toplu uçuş alanına getiriliyor.   

Kapadokya’da balon şölenini yakalamak için erken kalkılmalı

Kapadokya’da balon turu saat kaçta başlıyor, kaç saat sürüyor?

Otellerden alınıp balon uçuş pistine getirildikten sonra hazırlıklarınız yapılıp kahvaltılık atıştırmalıklar ve sıcak içecekleriniz verildikten sonra balonlara alınıyorsunuz. Uçuşlar 2 sorti(sefer) halinde yapılıyor: İlki 5,30-6,30 arasında, gün doğumundan önce başlıyor. Bu uçuşta ilk kalkışta karanlık olsa da daha sonraları gün doğumunu havada yakalıyorsunuz.

Kapadokya'da balon turu yaparken peribacaları arasında yok oluyorsunuz
Kapadokya’da balon turu yaparken peribacaları arasında yok oluyorsunuz

Diğer uçuş 6,30-7,30 arasında, gün doğumundan sonra, havanın daha aydınlık olduğunda yapılıyor. Her ne kadar ilkinde gün doğumu görseniz de fotoğraf için yeterli ışık olmuyor. İkinci uçuşta fotoğraf açısından daha mutlu olabilirsiniz fakat gün doğumunu kaçırmış olacaksınız.

Kapadokya’da balon turu gün doğumunda en zevkli halini alıyor

Kapadokya Balon Fiyatları

Standart bir fiyat yoktur. Sezona ve yoğunluğa bağlı olarak kişi başı -100€ – 150 € arasında değişmektedir. Toplu katılımlarda grup indirimi yapılabilir; indirim isteyerek şansınızı deneyin. Balonlar yoğun zamanlarda hiç boş kalmadığı için bırakın indirim istemeyi bazen iki katını verseniz bile yer bulmak zor oluyor. Bu yüzden sabit bir fiyat almak çok zor. Ne kadar önce rezervasyon o kadar iyi. Son ana bırakmamak gerek. 

Kapadokya balonları fiyatları

Kapadokya’da balon turu için nasıl giyinmeliyim?

Kapadokya her mevsim serindir. Gün içinde güneş yakıcı olsa da güneş gidince soğur. Özellikle sabahları çok soğuk olacaktır. Balon turu için sıkı giyinilmeli. Sepete bindikten sonra balonun içine verilen alev sizi biraz ısıtıyor.

Kapadokya’da balon turu rezervasyonu nasıl yapılır?

Balona binmeyi karar verdiğiniz günün en az bir gün öncesi, ne kadar önce olursa o kadar iyi, iletişime geçtiğiniz balon şirketi ekipleri sizinle otelinizde ya da kalacağız yerde buluşuyor. Ödemeyi kartla veya nakit olarak yapıyorsunuz. Ertesi gün size verilen buluşma saatinde otelden alınıyorsunuz.   

Rehberinizden Kapadokya balon turu için tavsiyeler

  • Bölgeye gelir gelmez hemen balon turu için rezervasyon yaptırınız; yer bulmak zor olabilir. Ertelemelerden dolayı birikmiş rezervasyonlar olabiliyor. Size sıra gelmeyebilir.
  • İkinci sorti denilen uçuşu tavsiye ederim fotoğraf için uygun ışık elde etmek açısından daha iyi. Yalnız yoğunluk ve rezervasyona göre bu durumlar değişebilir ve size seçme şansı vermeyebilirler.
  • Sıkı giyinin! Mevsimine bağlı olacak (Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çok önemli değil) fakat diğer aylarda şapka, küçük eldiven ve iyi bir ceket alın çünkü bölge çok serin oluyor (özelliklede 1000m yükseklikte)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here