Kapadokya’nın gökyüzünde neredeyse her sabah dans eden balonları izlemek, artık balona binmek kadar önemli bir aktivite haline geldi. Gökyüzünü süsleyen rengarenk balonların izlerken, gün doğumunda vadiler arasında dolaşıp fotoğraf çekmek, balona binmek kadar heyecan vericidir. 

Kapadokya’da gün doğumunda balonları izleyebileceğiniz en güzel noktaları sizler için sıraladım. Sıcak hava balonları sabahları havalanır havalanmaz gökyüzünde muhteşem bir gösteri başlar.

(Kapadokya’da balon turu hakkında her şey)

İnsanlar artık Kapadokya’ya gelip gün doğumunda gökyüzünde dans eden balonları görmek için geliyorlar. Türkiye’nin bu bölgesinin muhteşem manzaraları üzerinde uçan 100-200 balon görmek eşsiz bir manzara.

Neredeyse Kapadokya’nın her yerinden gökyüzünü süsleyen balonları görme şansınız olsa da bunun tadını daha fazla çıkarmak isteyenlere balonları izleyebileceğiniz panoromik köşeleri sıralayacağım:

Daha fazla bilgi için “Kapadokya’da balon turu hakkında bilmeniz gereken her şey” yazıma da göz atın

1- Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, peri bacaları dibinde çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz harika yerlerden biridir. Özellikle de bazı balonlar vadide çok alçaktan uçtuğu için size çok yakın duracaktır. Aşk vadisinde devasa balonları ve sepetindeki insanları yakından görme fırsatı bulacaksınız.

2- Göreme Panaroma

Göreme Panoroma, Göreme’yi yukarıdan gören bir açıdan balonları görebileceğiniz en güzel köşelerden bir tanesidir. Yol kenarında kolay ulaşılabilir bir noktada harika bir panoromaya sahiptir. Buradaki kafeteryada sıcacık kahvelerinizi içerken balonları izleyebilirsiniz. Dilerseniz Kapadokya manzarasına karşı kahvaltı yapabilir, buradaki dükkanlarda Kapadokya’ya özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz.  

3- Aşıklar Tepesi

Göreme’den çok uzağa gitmek istemeyenler için yürüyemeyecek kadar tembelseniz, muhtemelen seçeceğiniz yer burasıdır. Herkesin günün her saati gittiği, Büyük bir Türk bayrağı altındaki panoromik teras balon turlarını ve vadiyi izleyebileceğiniz diğer bir noktadır.

4- Gül Vadisi (balonların kalkış alanı)

Eğer balon turu için geç kalmışsanız, balona binmekten korkuyor ya da o kadar çok para vermek istemezseniz bu deneyimi yakından yaşamanızın bir yolu var.

Göreme merkeze yakın bir alanda bütün balonların toplandığı ve kalış için hazırlandığı piste gelerek balonlar arasında dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Sabah erken kalkıp balon kalkış alanına gelip buradaki hazırlıkları izlemek de başlı başına bir aktivitedir.

Gül vadisinde, balonların nasıl sıraya dizildiğini, içinde ateşlerin yakılıp uçuşa hazır hale getirildiğini ve insanların teker teker balonlara bindiği anı izleme fırsatınız olacak. Burada belgesel niteliğinde bir gözlem yapma şansınız olacaktır. Balonlar kalkarken arka planda Göreme ve Uçhisar köyünün güzel bir manzarasını göreceksiniz.

5- Kızılçukuru vadisi (Kızıl Vadi)

Kızıl Vadi’de denilen panoramik alan Kapadokya’da balonların uçuşunu izleyebileceğiniz güzel noktalardan biri. Araçla ulaşım sağlanmanın yanında vadi içinde kolayca yürüyebilirsiniz. Kızıl vadiyi yukarıdan gören bir noktadan göremeye doğru uzanan vadinin manzarası gün batımı için de harika bir noktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here