Güvercinlik Vadisi, adını, vadinin içinde çok sayıda bulunan yumuşak volkanik tüflere oyulmuş “güvercinlik” denilen güvercin evlerinden almıştır. Güvercinlik Vadisi Kapadokya’da güvercin ve turistin eksik olmadığı, panoromik bir ziyaret yeridir. Burası, vadinin içinde yaşayan güvercinlerin, Kapadokya’ya gelen ziyaretçileri heyecanla karşıladığı yerlerden biridir.

Güvercinlik Vadisine bakan panoromik köşe
G. Vadisine bakan panoromik köşe

Güvercinlik Vadisi Nerede?

Güvercinlik Vadisi, Uçhisar mevkiinde bulunmaktadır. Vadi 4 km’lik bir alanı kaplıyor. Ziyaretlerin yapıldığı yer, vadiye yularıdan bakan panoromik bir noktadır. Ziyaret noktası yol kenarında yer alıyor ve araçla ulaşım çok kolaydır. Konum için tıklayın.

Burayı görünce, Kapadokya’da insanların güvercinlerle dostluğuna şaşıracaksınız. Kapadokya’nın neresine giderseniz gidin, güvercinleri ve onlar için kayalara oyulmuş bir birinden güzel işlemeli evleri göreceksiniz.

Güvrcinler vadide ki evlerine gidiyorlar

Kendilerinin sevildiğini çok iyi bilen şımarık güvercinler, vadiler arasında süzülüp taklalar atarak ziyaretçilere gösteri yaparlar. Bu gösteri eşliğinde izlediğiniz uzanıp giden vadinin ve arkasında yükselen Uçhisar Kalesinin manzarası harikadır.

Güvercinler ziyaretçilerin yaklaşmaktan korkmuyorlar

Güvercinler gruplar halinde vadinin içinde bulunan güvercin evlerine girip çıkıyor. Önceleri, bu evlerde biriken güvercin gübreleri içerdiği nitrojen oranının yüksek olması sebebiyle gübre olarak kullanılmıştır. 

Ziyaretçiler güvercinleri sürekli besliyor; güvercinler dört gözle ziyaretçi bekliyor

Güvercinlik vadisi nasıl gezilir; orada neler yapılır?

Bir rehber olarak, Kapadokya turlarıma mümkün oldukça güvercinlik panoromasıyla başlarım. Burası bölgenin fragmanı gibidir. Misafirlerimin Kapadokya havasına girmesi için burası biçilmiş kaftandır. Buradan uzanıp giden Güvercinlik Vadisinin sonunda görünen Uçhisar manzarası da harikadır.

G. Vadisinin ucunda harika bir Uçhisar manzarası

Ziyaretçilerin hiç eksik olmadığı güvercinlik panoroması, güvercinlik vadisine yukarıdan bakan ve Uçhisar manzaralı panoromik alandır. Buradaki kafelerde çayınızı ve kahvenizi yudumlayarak güvercinlerin süslediği manzarayı izleyip, fotoğrafını çekebilirsiniz.

G. Vadisini ziyaret yeri

Burayı, yarım saatte rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Vadinin içinde yürüyüş turları yapılsa da; genel olarak buradaki ziyaret şekli sadece panoromiktir. Yürüme gerektirmez.

Kapadokya’da bulunan G. Vadisinde ziyaretçi hiç eksik olmaz

Ziyaretiniz esnasında, güvercinleri besleyebilir(orada yem satılıyor) ve güvercinler arasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca, Kapadokya’nın sembolü haline gelmiş, nazar boncuğu ağacının ve ağaç dallarına geçirilmiş testilerin fotoğrafını çekmeyi de unutmayın.

Nazar boncuğu ağacı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Güvercinlik Vadisinde, Uçhisar ile süslenmiş vadiye balonla yukarından bakmak da harikadır. Vadi yürümek için en iyi noktalardan biridir. Vadide, kiliseler ve terk edilmiş mağara evler arasından ilerleyen kolay bir yürüyüş parkuru vardır. At sırtında veya bir cip safari ile Güvercinlik vadisini keşfetmeyi de seçebilirsiniz.

G. Vadisinde ağaçlara geçirilmiş testiler sembolik anlam taşır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here