Kapadokya’yı gezmeye başlamadan önce, bölgenin neresinde olduğunuza ilişkin bir oryantasyon yapmak isterseniz, öncelikle Uçhisar’ı ziyaret etmelisiniz. Nevşehir’e 7 km uzaklıkta, Nevşehir-Göreme karayolu üzerinde yer alan bu kaya kütlesi Kapadokya’ya hakim manzarasıyla mükemmel bir görüntü sunar.

Kapadokya’nın tacı Uçhisar

Benim düşünceme göre, Uçhisar Kapadokya’nın tacıdır. Bölgenin en yüksek noktası olan bu harika manzarayı her yerden görebilmek çok kolaydır. Balonlarla yükselirken, otobüs ve araçla yanında geçerken ya da bir vadide yürürken insanın gözüne kolayca çarpar.

Uçhisar’ın uzaktan görünümü

En tepede yer alan Uçhisar kalesinin eteklerinden aşağı doğru baktığınızda bütün Kapadokya ayaklarınızın altındadır. Bir balonun sepetinden Kapadokya manzarasını izlemekle eş değerdir. Kapadokya’ya gidince, siz de Uçhisar kalesinin tepesine tırmanıp, buradan eşşiz manzarayı izleyip gezgin olmanın zevkine varmalısınız.

Kapadokya’nın tacı Uçhisar. Geleneksel yaşamın devam ettiği evlerin olduğu bölüm

Uçhisar’ı, uzaktan baktığınızda, bir solucan tarafından delik deşik edilmiş elmaya da benzetebilirsiniz. Yanına yaklaşınca devasa bir kayaya oyulmuş evleri görünce çok şaşıracaksınız. Buradaki evlerin büyük bir kısmı, geleneksel mimariye sadık kalınarak onarılmış ve hala kullanılmakta; bir kısmı da eski yaşamlarına, kayaya oyulmuş evlerinde devam ediyor.

Uçhisar’da kayaya oyulmuş geleneksel Türk evi

Çevredeki, kayaya oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri turistlerin çok ilgisini çekiyor. Rehberler gruplarını alıp bu evlere çay içmeye götürüyor ve buradaki geleneksel yaşam detaylarını anlatırlar.

Güvercinlik Vadisinin ucunda harika bir Uçhisar manzarası

Şafak vakti Uçhisar’ a giren bir gezgin buranın periler ve cinlerin yaşadığı yer olduğunu düşünebilir. Uçhisar, eskiden oyulmuş konutlarla doluydu; fakat günümüzde çoğu yıkılma tehlikesinden dolayı terkedilmiştir. Daha sonraları sit alanına dönüştürüldüğü için burada yaşayanlar taşınmaya zorlanmış. Buradaki evlerde az da olsa hala yaşayan aileler var.

Kapadokya’nın tacı Uçhisar. Solda Uçhisar kalesi ve eteğinde kayaya oyulmuş eski evler

Uçhisar’ı gece izlemek

Ne zaman Uçhisar’ın gece manzarasını görsem aklıma Mardin gelir. Yamaçtan, aşağı doğru uzanan irili ufaklı evlerin ışıkları parlayan bir gerdanlık gibidir. Uçhisar, serin gece havasında ay manzarasıyla ve gün batımı ile bir başkadır.

Uçhisar’da gün batımı

Uçhisar’ı nasıl gezerim

Uçhisar ve çevresi Kapadokya’daki en güzel yürüyüş rotalarını içerir. Uçhisar’dan, Güvercinlik vadisine doğru ya da daha kısa bir yürüyüş istiyorsanız Uçhisar’ın meydanından başlayıp dar yollardan, peribacaları arasından, Uçhisar’ın önündeki kayaya oyulmuş evlerin süslediği vadiye inebilirsiniz. Uçhisar’ın tamamını rahatça gezmek için 3-4 saat ayırmanız yeterlidir. Aşağıda gezilecek yerleri detayıyla bölümlere ayırdım.

Uçhisar’ı üç farklı şekilde gezebilirsiniz:

1.Uçhisar’dan Göreme’ye giden anayol kenarından (panaroma)

Uçhisar’dan ve Nevşehir’den gelen bir asfalt yol, göreme bölgesine geçerken geniş bir kıvrım yaparak Uçhisar’ın doğusundan geçer. Bu nokta, en aşağıda olduğundan Uçhisar en görkemli bir şekilde buradan görülebilir. Burası panoromik bir noktadır; gruplar tarafından fotoğraf molası için tercih edilir. Yol üzerinde aracınızı park edip fotoğrafını çeken çok turist görebilirsiniz. Vaktiniz olursa yukarıya doğru yürüyün; hala kayalar içinde yaşayan yerlilerin evlerine denk gelirsiniz.

2. Uçhisar merkezden vadiye doğru (en zevklisi, tavsiye ederim)

Uçhisar’ın merkezinden yürümeye başlayıp, aşağıda görünen bu manzara içinden yürüyerek inmeniz tavsiyemdir. Uçhisar’ın meydanından başlayıp dar sokaklardan kıvrılarak aşağıdaki vadinin içine inen patika yollar sizi kayaya oyulmuş evlerin olduğu yere getirecektir. Uçhisar’ın en güzel köşesi burasıdır. Burayı görmenizi ve oradaki geleneksel evlerin birinde, çay içmenizi tavsiye ediyorum.

Bu yürüyüş esnasında Kapadokyanın taş mimarisiyle yapılmış evlerin yakından göreceksiniz. Kayaya oyulmuş evlerin mutfaklarını, kilerlerini ve bir biri içine geçmiş tünelle bağlanan odaları olan evler göreceksiniz. Burası size merak ettiğiniz ve şaşıracağız Kapadokya’yı sunacaktır.

Hem tarihi hem de panoromik bir atmosfere sahip Uçhisar’da çok sayıda hotel ve restoran var. Kapadokya’da konaklama için tercih edilen önemli noktalardan bir tanesidir. Bu eski taş evlerin ve modern butik otellerin sıralandığı sokaklarda yürümek çok zevklidir. Bu evlerin balkonlarından ve teraslarından Kapadokya manzarası çok güzeldir.

Uçhisar sokaklarında dolaşırken karşınıza çıkan manzara

3. Uçhisar Kalesine çıkmak

Uçhisar’ın gelip de tepeden civarı seyretmeden olmaz. Yukarıdan 360 derecelik bir manzara sizi bekliyor. Manzara yorucu tırmanışa değer. Ayrıca Bizans döneminde inşa edilmiş ancak daha sonraki dönemlerde yağmalanan mezarlıkları da görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here