📍Paşabağı

Kapadokya‘da, uzun boylu peribacalarının yoğun olduğu ve görülmesi gereken ziyaret yerlerinden biri de Paşabağı’dır. Zelve Vadisi’nin bir parçası olarak kabul edilen Paşabağları, buradaki oluşumların daha farklı ve karakteristik olmasından dolayı ilgi çekmiştir. Uzunluğu 15 metreye kadar varan Peribacaları arasında yürüyebileceğiniz, bol manzaralı yerlerden biridir.

📍Paşabağ’a (Paşabağlarına) Nasıl Gidilir?

Paşabağ Vadisi, Avanos’tan Göreme’ye giden anayoldan, Zelve istikametine döndükten iki dakika sonra sağ tarafta karşınıza çıkar. Buraya yaklaşınca hediyelik eşyalar satan dükkanların önlerinde sıralanmış otobüsleri ve arabaları göreceksiniz. Aracınızı buraya park ederek vadiyi gezmeye başlayabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Paşabağları sahip olduğu peri bacaları ile bölgede önemli bir yere sahip
Paşabağları sahip olduğu peri bacaları ile bölgede önemli bir yere sahip

📍Paşabağ Nasıl Gezilir?

Paşabağ’da bulunan peribacaları arasında yürüyüş yapmak çok zevklidir. Ziyaretçiler için döşenmiş tahta yolları takip ederek burada kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Boyları 15 metreye kadar varan peribacalarının arasında yürüyüp fotoğraf çekebilirsiniz.

Paşabağ Giriş Ücreti ve Saatleri

Paşabağ giriş ücreti: Kişi başı 20TL. Paşabağ’da Müze kart geçerlidir.

Giriş ve Kapanış saatleri: Yaz Dönemi: 1Nisan – 1 Ekim Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati:19:00 Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 16:00 Paşabağ için bu adrese de bakabilirsiniz.

Paşabağ’da neler yapabilirsiniz

  • Volkan tüflerinden oluşmuş kayaya oyulmuş şapele merdivenle çıkılıyor. İçine bir göz atıp fotoğrafını çekebilirsiniz.
  • Aktepe’ye çıkıp etraftaki manzaraya göz atın.
  • Paşabağ’da yürüyüp dolaştıktan sonra Paşabağ manzarasına doğru yorgunluk kahvenizi içebileceğiniz cafelerde yorgunluk atabilir yada yöreye özgü hediyelik eşya dükkanlarında gezinebilirsiniz. 
Paşabağı, Kayısı ağaçları Paşabağ vadisini süslüyor
Paşabağı, Kayısı ağaçları Paşabağ vadisini süslüyor

Paşabağ’ın Peribacaları Görülmeye Değer

Paşabağ, peribacaları oluşumunun evrelerinin belirgin bir şekilde izleyebileceğiniz bir yerdir. Vadinin etrafı yüksek tepelerle çevrilidir ve Kapadokya’da çok karakteristik bir görüntüye sahiptir.

Aktepe’den aşağı eğimli bir şekilde alçalan, yeni oluşmakta veya oluşumunu çoktan tamamlamış olan peribacalarını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, burada beyaz renge bürünmüş ‘Aktepe’den, Göreme’ye doğru uzanan vadideki bağların ve kayısı ağaçlarının manzarası çok güzeldir.

Paşabağı Vadisine Rahipler Vadisi Olarak da Bilinir

Paşabağ Vadisi, bir zamanlar keşişler tarafından korunma ve inzivaya çekilme amaçlı kullanılmıştır. Buradaki bazı peribacalarının içi ve üst bölümleri dünyadan elini ayağını çekmek isteyen din adamlarının tercih ettiği yer olmasından dolayı rahipler vadisi olarak da bilinmektedir. 

Paşabağ, bir zamanlar keşişler tarafından korunma ve inzivaya çekilme amaçlı kullanılmıştır.

Siz de buraya geldiğinizde buranın inzivaya çekilecek kadar sizi etkileyip etkilemediği hakkında yorum yapabilirsiniz. Belki o zamanlar daha güzel ve gözden uzaktı; fakat şimdi turistlerin eksik olmadığı bir yer olduğu için eskisi kadar etkileyici olmayabilir.

Paşabağ etrafında yürümek çok zevklidir. Kapadokya’nın ilginç şekillerine şahit olacaksınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here