Kekova Gezi Rehberi, Kekova’da yer alan: Üçağız, Batık Şehir, Kaleköy gibi önemli yerlerin yanında; Kekova Adası bot turu, Kekova’da Likya yolu yürüyüş rotaları ve burada bulunan Antik Likya şehirleri hakkında faydalı bilgiler sunmaktadır. Kekova’da gezilecek yerler ve Kekova’da neler yapılır, hakkında bilgiler içeren bu yazıyı okumadan Kekova gezisi planlamayın.

Kekova

Kekova, Antalya’nın Demre İlçesinde, Kaleköy‘ün hemen karşısında Yaklaşık 7.4 km uzunlukta ve 1.8 km genişlikte bir alanı kaplayan Batık şehrin bulunduğu bir adadır. Zamanla bu bölgenin hepsine Kekova adı verilmiştir. 

Kekova yat turu sırasında Kaleköy'ün mükemmel manzarası
(Kekova Gezi Rehberi) Kekova yat turu sırasında Kaleköy’ün mükemmel manzarası

Günümüzde, ziyaretçiler buraya genellikle Kekova Turu yapmak için gelmektedir. Kekova denilince akla iki şey gelir: Batık şehir üzerinde Kekova Tekne Turu ve Kaleköy (Simena) Turu. Önce, sizi Kekova hakkında bilgilendireyim:

Kekova Hakkında Bilgi (Kekova gezi rehberi)

Kekova Adası 4,5 km2 lik yüz ölçümü ile küçük, kayalık bir adadır. Tarihi kalıntıları ve batık şehri için ziyaret edilen adanın üzerinde yerleşim bulunmuyor. Adaya kara yolu ile ulaşım yoktur. Ada sadece tekneler ile ziyaret edilebiliyor.

Simena kalesinden Kekova'nın harika görünümü
Simena kalesinden Kekova’nın harika görünümü

Adanın etrafındaki koyun en derin noktası 110 metredir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan ada, çoğunlukla dik yamaçlı ve en yüksek yeri yaklaşık 180 m., dağlık bir yapıdadır.

Antik dönemde, adanın dağlık yapısının tarıma uygun olmadığı için kentsel yerleşime de oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle adanın, belirli yerlerinde, sadece üç bölümünde: Tersane Koyu, modern fenerin olduğu yer ve adanın kuzeyinde; bugünkü Batık Şehir ‘in olduğu yerde yerleşim olmuştur.

Kekova Adası Tarihi

Likya yolunun bir parçası olan Simena, Kaleköy
Kekova Gezi Rehberi. Likya yolunun bir parçası olan Simena, Kaleköy

Adanın 4 km. doğusunda yer alan Andriake Limanı’nın antik çağda uluslararası deniz ticaretindeki önemi, diğer yandan Myra’da bulunan ve denizcilerin koruyucusu da olan St. Nicholas ve Kilisesi’nin bulunması bölgenin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, adanın bölgede hem ticari, hem de dini işlevi olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde Kekova Halkının Gelir Kaynağı

Halkın gelir kaynağı, ihracata dayalı tek tip tarım modeli ve turizmdir. Üçağız’da ve Kaleköy’de bulunan pansiyon ve restoranlar; Üçağız ve Çayağzı’nda bulunan tur tekneleri ile turizme dayalı gelir elde edilmektedir.

Kekova Gezi Rehberi. Üçağız yat limanı

Seracılık, yöre insanının son yıllardaki en önemli eğilimlerinden biri olmaya başlayınca bölge için tehlike çanları çalmaya başlamış. Sahilkılınçlı, Kapaklı ve Çevreli köyleri son yıllarda, tarımdaki plansızlığın çarpıcı sonuçlarını yansıtan seraların istilası altındadır.

Kekova Nerede?

Kekova Adası, Antalya ili Demre ilçesi Üçağız mevkiinde, Simena antik kentinin 1 km. güneyinde, Andriake Limanının (bugünkü Çayağızı) ise 4 km. batısında yer almaktadır. Konum için tıklayın.

Kekova Gezi Rehberi. Simena, Kaleköy’den bir manzara

Kekova Adasına Nasıl Gidilir?

Kekova’ya Adası‘na gitmek için önce Üçağız limanına gelmeniz gerekmektedir. Buradan özel veya karma tur tekneleri ile adayı ziyaret edebilirsiniz.

Kekova Üçağız’a

 • Araçla: Kaş’tan 40 dakika, Demre’den 20 dakika, Antalya’dan 2 buçuk saat uzaklıktadır.
 • Uçakla: Antalya Havalimanı ve Dalaman Havalimanı Kekova’ya ulaşabileceğiniz en yakın havalimanlarıdır. Her ikisinden de uzaklık, ortalama iki buçuk saattir.

Kaş’tan, Kekova Üçağız’a:

Kekova Adası’na Kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saate ulaşabilirsiniz. Kaştan araba ile ulaşım yaklaşık 40 dakika ve yolun yarısı virajlı köy yoludur.

Antalya’dan Kekovaya Otobüs ile:

Antalya’dan Üçağız’a, toplu taşıma olarak, minibüs veya otobüsler ile gelinebiliyor. Antalya Otogardan;

 • Üçağız Köyü’ne her gün saat 14.00’te
 • Üçağız’dan Antalya’ya her gün saat 08.00’de araç kalkıyor.
 • Otobüs: Demre, Finike, Kumluca, Olympos – Çıralı – Kemer (35 TL) ana hatları üzerinden Antalya’ya (40 TL) gidiyor.

Kekova’da Neler Yapılır?

Kekova gezi rehberinde, Kekova’da yapılacak şeylerin başında gelen Tekne turundan detaylı olarak bahsettim. Kekova’da mutlaka bir tekne turu yapmalısınız. Pırıl pırıl denizinde, harika koylarında yüzmelisiniz. Buranın olmazsa olmazı Batık Şehir ‘i ve Kaleköy’ü görmelisiniz.

Kekova Üçağız’dan tekne turu ile uzaklaşırken bir manzara

Mümkünse Üçağız’da ve Kaleköy’de bir gece geçirip Akdeniz akşamlarını yaşamalısınız. İçinizi ısıtacak Likya’nın bu romantik sahil kasabasında neler yapabileceğinizin detaylarına aşağıda değindim. Okumaya devam edin.

1.Kekova Tekne Turu

Kekova Tekne Turu, hem Türkiye’nin turkuaz ve kristal sularında yüzme şansı hem de Batık Şehir ‘in antik yapılarını, teknedeki cam pencerelerden izleyerek tarihe tanıklı ettiğiniz eşsiz bir deneyimdir.

Kekova Gezi Rehberi

Kekova Adası geçmişte meydana gelen depremler sonucu bugünkü Üçağız ve Kaleköy (Simena) bölgesinden kopmuş. Daha sonra arada nefis bir koy meydana gelmiş. Günümüzde ise bu yerler arasında tekne turları yapılarak, tarihin, doğanın ve taşın bir araya gelişine tanık oluyoruz. 

Kekova gezi rehberinde, “Kekova Tekne Turunda” neler yapılır, tur hakkında, başlangıcından sonuna kadar merak edilen bütün detayları bu yazıda sizinle paylaşıyorum.

Likya yolu yürüyüşleri : SimenaBatık şehir- üçağız- İstlada- Kapaklı

Teknelerin çoğunda batık şehri seyredebileceğiniz cam pencereler bulunuyor. 1990 yılından beri sit alanı olarak kabul edilmiş adada yüzmek ve dalış belirli alanlarda yapılıyor.  

Tekneler turlarında, Batık Şehir çevresinde sadece Tersane Koyu‘na demir atılabiliyor. Sadece Tersane koyunda yüzmeye izin veriliyor. Tersane Koyu ziyaretinde karaya çıkarak, batık şehrin bulunduğu adayı yürüyebilirsiniz; ya da isterseniz yüzerek zemindeki kalıntıları yakından inceleyebilirsiniz.

Batık Şehir diye geçen Kekova Adası’nda tekne turu sırasında batık evleri, ada üzerindeki yapıları görebiliyorsunuz. Tekne turunda sayısız koylara uğranılıyor. Deniz harika! Teknelerin durduğu koylarda Likya’nın denize atlayarak hem serin sularında yüzmek hem de çevredeki eşsiz tarihi gözlemlemek istiyorsanız Kekova’da Tekne Turu yapmalısınız.

Kekova Gezi Rehberi

Kekova Tekne Turu Nasıl Yapılır?

 “Kekova tekne turu” yapmak için öncelikle Üçağız Köyü‘ne gelmeniz gerekiyor. Kekova’ya günübirlik tekne turları, her gün Üçağız limanında 10.30 civarında başlıyor, 16,30’da bitiyor.

Tur Teknelerinin Sağladığı Hizmetler

Kekova tekne turlarında yüzmeyi sevenler için deniz gözlüğü, sosisler ve şnorkeller ziyaretçilerin hizmetine ücretsiz sunuluyor. Teknelerde duş, tuvalet, soyunma odası ve telefon şarj etmek için prizler mevcuttur. Bazı VIP turlarda havlu da veriliyor. Siz yine de kendi havlunuzu getirin.

Kekova Tekne Turlarında Yemek ve İkramlar

Tekne turları genelde tam gün sürdüğü için ödediğiniz fiyata yemek dahil oluyor. Özel turlarda tekneciyle anlaşıp menüyü kendiniz belirleyebilirsiniz. Standart bir tekne turundaki açık büfe menü ise şöyle: pilav, ev yapımı zeytinyağlılar, yoğurtlu makarna, havuç tarator, mücver, yeşil salata, semizotu, şakşuka ve mangalda tavuk veya balık.

Bu menü vejetaryenler için de uygundur. Farklı istekleriniz için, tur esnasında tekne kaptanına ya da rehberinize iletebilirsiniz.

Teknelerde, su, meşrubat, şarap, bira, rakı gibi alkollü içecekler de teknelerin dolabında mevcuttur; ücretli temin edilebilirsiniz.

Koylardaki yüzme molalarının birinde demlenmiş taze çay, bisküvi ve kek ikramı yapılmaktadır. Yine başka bir koyda karpuz, kavun ve üzüm gibi meyve ikramı yapılır.

Kekova Tekne Turu Ücretleri

Üçağız köyüne gelip otoparka (20TL) aracınızı bıraktıktan sonra limandan tekne turuna katılabilirsiniz. Meydandaki tekne kooperatifinden tura gidecek tekneler ve ücretleri konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Kekova Gezi Rehberi

Eğer kalabalık bir grupsanız, kendinize özel bir tekne kiralayıp tur yapabilirsiniz. Tekne ücretleri konusunda fikir verecek olursak:

 • Tam günlük özel tekne kiralama: 15000- 2000.
 • 2 saat özel tekne 500 TL
 • yarım gün 700 TL özel tekne kiralanabiliyor.
 • Daha ucuz olsun isterseniz, tam gün 150-200 TL’ye (yemek dahil) karma, herkese açık tekneler var.

Not: Bu ücretler gittiğiniz zamana ve yoğunluğa göre farklılık gösterebilir.

Kekova Tekne Turundaki Duraklar

1.Tersane Koyu

Tekneler turlarında, Batık Şehir çevresinde sadece Tersane Koyu‘na demir atabiliyor ve yüzmeye izin verilebiliyor. Tersane Koyu ziyaretinde karaya çıkarak, Batık Şehrin bulunduğu adayı yürüyebilirsiniz; ya da yüzerek zemindeki kalıntıları yakından inceleyebilirsiniz.

Kekova Gezi Rehberi

Tersane Koyu’nda Dolichiste kentine (Batık Şehir) ait bir kule, üç büyük kilise, iki şapel ve liman yapılarının kalıntıları fark ediliyor. Burada yapılan moladan sonra tekneler Batık Şehri görmek için hareket ediyorlar.

2.Batık Şehir

Tersane Koyu’ndan tekne ile devam ettiğinizde 700 metre boyunca karaya paralel olarak konumlanmış, antik çağ ve Roma-Bizans döneminden kalma yapı kalıntıları görmeye başlıyorsunuz. Batık Şehir ‘in kuzey şeridi Büyük depremler sonucu suyun 5 metre kadar altında kalmıştır. Şehrin ilgi çeken bu bölümüne bu yüzden Batık Şehir denmiştir. Şehrin gerçek adı Dolichiste‘dir.

Kekova Gezi Rehberi

Tekne bu hat boyunca yavaşça ilerlerken hem karşıdaki yıkıntıları hem de denizin altında kalmış bölümleri berrak sular altında görme imkanı buluyorsunuz. Antik merdivenlere dikkat ettiğinizde bu yapıların arasında kara yoluyla bağlantı olmadığı ve giriş çıkışların deniz yoluyla yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bu turun en anlamlı bölümü burasıdır. Tur rehberleri bu hat boyunca Batık Şehir’in tarihi hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Batık Şehir, Üçağız ya da Kaleköy’den kalkan kano turları ile de ziyaret edilebiliyor. Genellikle Üçağız’dan kalkan günübirlik tekne turlarıyla ziyaret ediliyor.

Batık Kent’e gezi yapan teknelerin hemen hepsinde bulunan akvaryum bölmeleri sayesinde sualtındaki amforalar ve mimari yapıları görebilirsiniz. Adanın denizle birleştiği noktada yan yana uzanıp giden liman, hamam ve ev kalıntıları suyun içinde çıplak gözle görülebiliyor.

Tekneler hızlarını düşürüp ziyaretçiler Batık Şehrin limanındaki amforaları görmek için teknelerin tabanındaki pencerelerden limandaki antik yıkıntıları göz atıyorlar. Onlar bir yandan suyun dibini incelerken bir yandan da rehberlerin verdiği çarpıcı bilgileri dinlerler.

Cam tabanlı tekne deyince tüm tekne tabanının böyle olduğunu düşünmeyin. Küçük pencerelerden denizin altını görüyorsunuz. Şanslıysanız deprem nedeniyle denizin altında kalan yapıların ve amforaların yanı sıra ‘Caretta caretta deniz kaplumbağalarını’ da görebilirsiniz. Batık Şehir ‘den sonra muhteşem güzellikteki Kaleköy’e geçiyoruz.

3. Kaleköy 

Kaleköy (Simena) Kekova Adası’nın tam karşısında yer alıyor. Tekneler yönünü Batık Şehir’den Kaleköy’e çevirdiğinde, giderek yaklaştığınız bu harika ada sizi buranın büyülü havasına sokuyor. İnsanlar teknelerin önünü doldurup bu muhteşem adanın manzarasını fotoğraflamak için bir birinin üstüne çıkıyor.

Kaleköy’e bot turu sırasında bir bakış

Tekne turu esnasında uzaktan gördüğümüz bu tarihi kalenin tepesine çıkıp Kekova manzarasını buranın en yüksek yerinden görmek için insanları sabırsızlık kaplar. Mükemmel bir manzaraya sahip Simena Kalesi‘ne, müze kart ile giriş yapılabiliyor. Kaleye giriş 12 TL.

Taş merdivenlerden kalenin en yüksek noktasına, bayrağın olduğu tırmanış 10 dakika sürüyor. Yukarıda, sizi son derece büyüleyici bir manzara bekliyor. Uçsuz bucaksız Akdeniz, etrafa saçılmış Likya mezarları ve antik yapıların birbiri içine geçmiş manzarası harika. Buraya aşık olacaksınız.

Sıcaktan bunaldıysanız kaleye çıkarken ev yapımı dondurma yiyebileceğiniz yerler mevcut. “I am here cafe” yi veya ona yakın diğer yerleri tercih edebilirsiniz. Burada keçi sütünden yapılmış kavunlu dondurmayı deneyebilirsiniz.

Not: Kekova tekne turu boyunca Kaleköy ziyaretini istediğiniz programınızda istediğiniz sıraya sokabilirsiniz.

3. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, ismini suyun temizliğinden ve renginden almıştır. Bulunduğu İki ada arasında bir boğazda bulunur ve suyun rengi burada turkuazdır. Yüzme molalarından biri de bu koyda verilir; yalnız bu koyda akıntı biraz fazladır. Yüzerken dikkat etmek gerekir.

Kekova Gezi Rehberi. Kaleköy yat turu
4. Esmeralda Koyu

Tekneler genelde Esmeralda koyunda öğlen yemeği servislerini yapıyorlar. Yüzme molası esnasında teknede nefis Akdeniz yemekleri misafirler için hazırlanır.

5. Gökkaya Koyu (Mağara Koyu)

Esmeralda Koyu’ndan sonra küçük bir mağaraya ve Gökkaya Koyu’na uğruyoruz. Yörede Korsan Mağarası olarak bilinen yere göz attıktan sonra civarın en büyüğü Gökkaya koyunda yüzme molası verilir. Bu koyda, sürat teknesinin çektiği ringoya biniliyor. Dilerseniz bu heyecanı yaşayabilirsiniz. Mola esnasında küçük teknelerle dolaşan dondurmacılardan dondurma alabilirsiniz.

6. Hamidiye Koyu
Üçağız tekne turu

Hamidiye Koyu, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı zırhlısı Hamidiye’nin bu koya sığınmasından dolayı ismini almıştır. Bu koyda meyve ikramları yapılmaktadır. Genelde son durak burasıdır. Burada verilen son yüzme molasından sonra Üçağız Limanına doğru hareket edilir.

2.Kekova’da Doğa Yürüyüşü Yapmak

Likya yolunun önemli rotaları üzerinde yer almaktadır. Kekova’nın etrafı çok güzel yürüyüş rotalarıyla doludur. Kaleköy’de ve Üçağız’da merkez alarak, çevreye yapabileceğiniz Likya Yolu Yürüyüş yollarını aşağıda sizler için sıraladım.

Likya yolu yürüyüşleri : SimenaBatık şehir- üçağız- İstlada- Kapaklı

Üçağız- Aperlai yürüyüşü

Meşelerin Gölgesinde yürüyüş seviyorsanız, Üçağız’dan Aperlai antik şehrine kadar yürüyebilirsiniz. Burada sıçak iskelesi ve suyun içinde kalmış Aperlai’nin antik kentinin kalıntıları görülmeye değerdir. Yaklaşık 1,5 saat, 7 kilometrelik bir yürüyüştür.

Kekova Gezi Rehberi. Aperlai

Aperlai’ye denizden gitmeyi tercih ederseniz. Üçağız’dan bir tekne kiralayıp yarım saatlik bir deniz yolculuğuna çıkmalısınız. Daha fazla bilgi için “Aperlai: Mor renk üreten Likya şehri” yazıma göz atın.

Üçağız- Aperlai Apollonia Yürüyüşü

Likya yolu yürüyüşü, Apollonia Antik kenti

Üçağız’dan yürümeye başlayıp önce Aperlai daha sonra da Apollonia antik şehrine yürüyebilirsiniz. Yaklaşık 7 saat süren bu yürüyüşe sabah erken saatlerde başlamalısınız. 15 km süren doğa yürüyüşü Sahil Kılıçlı köyünde son buluyor.

Tur sonunda, buradan sizi alıp geri götürecek birini ayarlamalısınız. Üçağız’daki pansiyonlar ve teknecilerden yardım isteyebilirsiniz. Dilerseniz, bu turu Apollonia’da başlayıp Üçağız’da bitirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için “Likya Yolu yürüyüşü: Apollonia-Aperlai – Üçağız (Teimiusa)” yazıma göz atınız.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam. Tesadüfen ulaştığım sitenizde anladım ki aynı kafadanız.. 🙂 Sizinle aynı bölgeleri farklı zamanlarda gezip kaleme almak bir yana başka birinin yorumları zaman zaman iyi geliyor. Antalya’da ikamet ediyorum bende. Özellikle Demre bölgesi için ayrı tutkularım var. Belki tanışırız bir gün. Kekova ve burası ile ilgili bir çok makale kaleme almaya çalıştım bende. Ve vazgeçilmezlerimiz sizinle fotoğraf tutkunu olmamız sanırım. https://gezimasali.com/demre/ucagiz-koyu-mahallesi-kekova/329/.html bende burayla ilgili böyle yazmıştım. Teşekkür ediyorum

  • Merhabalar. Dünya aynı düşünceden insanları sürekli karşılaştırır. Gezmek, Yazmak ve fotoğraf çekmek benim tutkum. Bir gün denk gelirsek bir kahve içmek isterim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here