Alanya, Kleopatra’nın aşk hediyesidir. Kilikya ve Akdeniz’e tam anlamıyla hakim olan Romalı’lar, Cesar’ın ölümünden sonra Kilikya yöresini Antonius’un yönetimine verirler.

O devirde dünyaya güzelliği ile ün salan Mısır Kraliçesi Kleopatra bir Akdeniz turuna çıktığı zaman, Antonius’la karşılaşır. Birbirlerine aşık olan Kleopatra ve Antonius, evlenirler. Antonius, evlilik hediyesi olarak, Alanya’yı eski adıyla Coracesium’u Kleopatra’ya verir.

Alanya hakkındaki diğer yazılarıma da göz atın:

Kleopatra’nın, o devirde adı Coracesium olan Alanya’nın kıyı şeridine kadar uzanan sedir ve çam ormanlarını kestirerek, donanmasına gemi yapımında kullanılmak üzere, Mısır’a taşıttığı bilinmektedir.

Kleopatra ve Antonius’un yaşantılarını çekemeyen Roma’daki rakibi Oktavius, bunlara harp ilân eder. Bu sırada Kleopatra ve Antonius Yunanistan’dadırlar. Burada Oktavius’un büyük bir saldırısına uğrayan aşıklar, İskenderiye önlerine kadar kaçarlar.

Yakalanacağını anlayan Antonius önce, daha sonra da Kleopatra intihar ederler. Pompeius tarafından korsanların temizlenmesi sırasında yakılıp yıkılan yerler, tekrar Romalı’lar tarafından en iyi şekilde yeni baştan imar edilir.

Romalı’ lar tarafından tekrar inşa edilmesinden sonra M.S. VII. yüzyıla kadar önemini koruyan Coracesium (Alanya), bu tarihten sonra Arap’ların saldırıları başlayınca, önemini daha da arttırmıştır. Bizanslı’lar döneminde “güzel dağ” anlamına gelen Kolonoros adını alır.

Gökkarga, eski zamanlarda Alanya’da sık görülen bir kuş türü olduğu için; Alanya’ya “gökkarga” anlamına gelen Coracesium denilmiştir. Burada yaşayanlara da “gökkargalılar” denilmiş. Çok çeşitli renklerle güzel bir görünüme sahip olan bu kuşu, bugün seyrek de olsa Çamyolu ve Mahmutlar bölgelerinde görmek hala mümkündür.

Burada bahsi geçen, Antonius ile aşk yaşayan Kleopatra, Büyük İskender’in ölümünden sonra onun geride bıraktığı topraklarda Mısır’da krallık kuran Ptolamaios Hanedanlığının son yöneticisi olan VII. Cleopatra’dır. (Bu arada Kleopatra’nın kaçıncı Kleopatra olduğu kim 500 milyar isterde 125. milyarlık soru olarak çıkmıştı)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here