Fas’ta kahve kültürü, son derece önemlidir. Her ne kadar nefis ve rahatlatıcı nane çayı ile meşhur olsa da, kahvesinin de geri kalır yanı yoktur. Fas’ta kaldığım süre boyunca orada olmayı sevdiren en önemli şeydi benim için. Turlarım esnasında, her mola yerinde, benzin istasyonlarında, kafe, restoran ve otellerde çok fazla Fas kahvesi denedim. Diyebilirim ki, Fas kahve sevenler için doğru bir adres; üstelik kahvesi hem ucuz, hem de kaliteli.

Fas'taki kahvehanelerde bizdekilerin aksine, karşılıklı oturmak yerine, sandalyeleri yan yana dizilir ve caddeye bakar.
Fas’ta Kahve Kültürü. Fas’taki kahvehanelerde bizdekilerin aksine, karşılıklı oturmak yerine, sandalyeleri yan yana dizilir ve caddeye bakar.

Kahvesinde süt ve şeker sevmeyen ve kahvenin en yoğun halini seven biri olarak Fas kahvesinin harika olduğunu söyleyebilirim. Fas kahvesinin birkaç çeşidi olmasının yanında benim favorim, ‘Cafe Noir’ (espresso) olmuştur. 

Fas’ta Kahve Kültürü. Marakeş’te arkadaşlarımla birlikte Fas kahvesi içiyoruz. Şapkalı olan benim

Fas kahvesi, bildiğimiz Amerikan kahvelerine hiç benzemiyor. Faslıların, Kendilerine özgü kahveleri olduğu için, Starbucks ve diğer markalar bu ülkede tutunamamış. Sadece büyük şehirlerin modern ve turistik caddelerinde Starbucks’a rastlayabilirsiniz; bunlar sadece ülkeye dışarıdan gelenler içindir. Zaten Fas kahvesinin tadına varanlar bu dükkanlara uğramaya gerek duymazlar.

Fas’ta, demlenmiş kaliteli bir kahve bulma konusunda endişeli bir kahve aşığıysanız, okumaya devam edin!

Fas Kahvesinin Tarihi

Fas'ta Kahve Kültürü
Fas’ta Kahve Kültürü. Fas’ta Fransızların kek ve pasta kültürünü yansıtan modern pastaneler bulmak da mümkün


Fas’ta kahve, diğer Arap ülkelerine kıyasla nispeten yeni bir şey. Bu nedenle Fas’ta tarihi bir Arap kahvesi geleneği yoktur. Kahve, 18. yüzyılda Avrupa üzerinden Fas’a geldi ve kahve kullanımı hızla yayıldı. 20. yüzyılda kahve, Fas’taki Fransız kafelerinde biraz popüler hale geldi. Bu arada Fas’a özgü bazı ev yapımı kahve karışımları şekillenmeye başladı. Bunların başında sütlü kahve (Nous Nous) ve egzotik baharatlar içeren geleneksel bir ev karışımı olan baharatlı kahvedir.

Fas’ta Kahve Sunumu

Fas’ta, Kahve devasa kahve makinelerinde yapılır. Kahve, fincanda değil cam bardakta servis edilir. Kahveyi fincanda içmeye alışmış bizler için tuhaf gelse de daha sonra kahvenin kıvamını ve köpüğünü görerek içmeye alışıyorsunuz. Kahvenin yanında su hiç sorulmadan ikram edilir.

Fas’ta İçilen Kahve Çeşitleri

Fas’taki kahve dükkanı kültürü, sandalyeleri sokaklara çevrilmiş kafelerde, küçük bir bardakla Fas kahvesini yudumlarken, muhabbetin ve günün tadını çıkarma şeklindedir.

Fas'ta Kahve Kültürü
Fas’ta Kahve Kültürü. Kazablanka’daki işlek kafelerden birisi.

İnsanların gelişigüzel sohbet ettikleri, futbol maçlarını izledikleri kahve dükkanları, halkın sosyal yaşamının önemli bir parçasıdır. Bu inanılmaz canlı atmosfer, gün boyunca ülke genelindeki hemen hemen her kahve dükkanında görülebilir.

Nous Nous (Sütlü Kahve)

Fas’ta Kahve Kültürü. Fas’ta içilebilecek güzel kahvelerden biri de Nus Nus’tur.

Konu sütlü kahveye gelince, Fas’taki kafelerde yerliler arasında popüler hale gelen birçok çeşidi var. Hangi ad altında servis edildiğine bağlıdır. Cafe au lait, cafe creme veya cafe casse olsun, hepsinin tadı hemen hemen aynıdır.

Nous Nous, sadece yerlilerin bildiği eşsiz bir kahvedir. Cappuccino, veya diğer bilinen kahve içecekleri Fas’ta pek popüler değildir. Örneğin, geleneksel bir Fas kahvehanesinde bir Cappuccino sipariş ettiğinizde, size Nous Nous getirirler.

Nous Nous kelimesi, ‘Yarım Yarım’ anlamına gelir. Kahve, yarı süt, yarı espressodan oluştuğu için böyle tanımlanır.

Fas’ta “bgheet qahwa nous-nous…” diyerek Nous Nous kahvesi sipariş edebilirsiniz. Her zaman kahvenizle birlikte bir bardak su getirirler.

Cafe Noir, Siyah Kahve (Espresso)

Fas’ta, kahve olarak, sahip olduğunuz ikinci seçenek ise, Fransızca’da “Siyah Kahve” anlamına gelen “Cafe Noir” sıradan tek shot espressodur.

Fas’ta Kahve Kültürü. Arkadaşlarımla buluştuğumuz anlardan birisi. Marekeşte bulunan Otel La Mamounia’da kahve molası

Kahvenin yoğunluğu aynı olsa da çekirdeğin ve suyun kalitesi yerlerine göre farklılık göstermektedir. Genel anlamda çok başarılı olduğu söyleyebilirim. Özellikle arka sokaklardaki küçük dükkanlarda şaşırtıcı şekilde beklediğimin üzerinde kaliteli kahve içtim.

Fas’ın Baharatlı Kahve (Qahwa Ma’atra)


Hiç egzotik bir kahve hayranı olmadım ama konu Fas’ın baharatlı kahvesine gelince, onu gerçekten seviyorum. Fas’ın baharatlı kahvesi, Arap kahvesinin daha az sert bir tada sahip bir başka çeşididir.

Bu kahve, gelenekseldir, kafelerde sunulmaz, daha ziyade evde yapılır. Denemek için muhtemelen bir Fas evine davet edilmelisiniz.

Fas’taki baharatlı kahveyi yerel marketlerden satın alabilir ve evde de yapabilirsiniz. Taze çekilmiş kahve ve baharatlardan yapılır. Faslılar damak tadına göre genellikle karabiber, zencefil, tarçın, zahter ve anason gibi bir sürü farklı baharat kullanırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here