Türkiye’nin çiçek bahçesi olan Isparta’da Lavanta bahçeleri, Ülkemizde son zamanların en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Isparta her ne kadar güller diyarı olarak bilinse de Lavanta bahçelerinin artmasından dolayı artık Lavanta diyarı olarak da biliniyor.

Lavanta Bahçeleri, mankenli çekimler yapmak için çok uygun

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı “Kuyucak Köyündeki lavanta bahçeleri” yaz aylarının vaz geçilmez duraklarında bir tanesi.

Siz de ‘Lavanta Kokulu Köy’ e gidip lavanta çayı içip lavanta dondurması yemeyi planlıyorsanız; mor renkli Lavanta tarlalarında fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu kapsamlı rehber tam size göre:

1.Lavanta Bahçeleri

Isparta Lavanta Tarlaları
(Salda Lavanta Bahçeleri)Isparta Lavanta Tarlaları

Türkiye’deki lavanta üretiminin %93’ü Isparta Lavanta bahçelerinden sağlanıyor. Şimdilik, yaklaşık 3000 hektar bir alana yayılmış Lavanta Bahçeleri sayesinde Kuyucak köyü hem lavanta hasadından hem de turizminden gelir elde etmektedir.

Isparta gibi kurak bir iklime ve susuz tarıma çok uygun olan lavanta üretimi ile tarlalar boş kalmamakta. Kuyucak köyü ve çevresindeki; Kuşçular, Çukurören, Yeşilyurt köyleri ile Senir ve Kılıç kasabalarında lavanta üretimi yapılıyor.

2.Lavanta Bahçeleri Zamanı

(Lisinia Lavanta Bahçesi) Lavanta Bahçeleri Kuyucak

Isparta Kuyucak’ta Lavanta zamanı, her yıl Temmuz ve Ağustos aylarındadır. Ziyaret etmek isterseniz özellikle 18 Temmuz – 20 Temmuz tarihlerinde düzenlenen “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliğine katılabilirsiniz.

3.Lavanta Bahçelerinin Tarihçesi

Kuyucak Lavanta Bahçesi. Lavanta Bahçeleri Burdur ile Isparta sınırında yer alan Keçiborlu’da yer almaktadır.

Lavanta bahçelerinin hikayesi, ilk olarak, yerli bir gül tüccarı olan Zeki Konur tarafından 1975 yılında Fransa’dan getirtilen lavanta fideleri ile başlıyor.

Yaklaşık otuz aileye dağıtılan lavanta kökleri gül tarlalarının kenarlarına ekilerek başlanmış. 1990’dan sonra ticareti yapılacak kadar yaygınlaşan lavanta üretimi bugün Türkiye’nin %93 ihtiyacını gideriyor.

4.Lavanta Bahçeleri Turu

Lavanta Bahçeleri Salda turu. Lavanta bahçeleri turu günübirlik

Her yıl Haziran ve Ağustos ayları yoğun bir şekilde türkiyenin her yerinden tur otobüsleri Kuyucak’ın mor rengine, mis kokusuna şahit olmak ve Lavanta tarlaları arasında fotoğraf çektirmek için buraya akın ederler.

Salda gölü lavanta. Lavanta Bahçeleri Isparta

Turlar, Kuyucak’taki lavanta bahçelerinde fotoğraf molaları vererek bütün köyü dolaşırlar. Daha sonra da Kuyucak Köyü merkezinde serbest zaman geçirerek; kucak kucak lavanta dalları ile süslenmiş köyün sokaklarını ve kerpiç evlerini ziyaret ederler. Buradaki kafelerde lavanta çayı içip, sokaklarda lavanta ürünleri alışverişi yaparlar.

Isparta’da gezilecek yerler

Lavanta Bahçeleri Tur programları genelde Salda Gölü ile birlikte yapılır. Sabahtan Salda Gölü yapan gruplar öğleden sonra Kuyucak Köyü’ne akın ederler.

Rahat bir tur için Tur otobüslerinin yoğun olduğu ana denk gelmemeye çalışın. Onlar genelde öğleden sonra akın ediyorlar. Lavanta Bahçeleri Sabah erken saatleri daha sakin oluyor.

5.Lavantanın Başkenti Kuyucak Köyü

Lavanta Bahçelerine ne zaman gidilmeli sorusunun cevabı: Haziran sonu ve Temmuz

Bir zamanlar kendi halinde küçük bir köy olan Kuyucak Köyü günümüzde yaz aylarında çoğunluğu yerli turist olmak üzere turist kafileleri ve gezginleri üzerine çekmektedir.

Geçimini lavanta hasatı ve buna bağlı olarak turizmden sağlayan Kuyucak köyünde yalnızca 150 hane vardır. Normal şekillerde köyde oturanların sayısı 90’ haneyi geçmemektedir.

Kuyucak dışında, yakınlarında bulunan Yeşilören, Kuşçular ve Çukurören köylerinde de lavanta üretimi yapılmaktadır.

Yöre insanı, Lavanta üretimine ek olarak: hatmi çiçeği, papatya, kekik gibi yörede yetişen güzel çiçekleri ve otları toplayıp aktarlara göndermektedir.

6.Lavanta Bahçeleri nerede Nasıl Gidilir?

Lavanta bahçeleri mevsimi Temmuz ayıdır

Lavanta Bahçelerinin bulunduğu Kuyucak köyü, Isparta şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. Uçak ya da otobüs ile Isparta merkeze gelip oradan Keçiborlu’ya gelmek zorundasınız. Keçiborlu’dan köye gelen minibüslerle ile ulaşabilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım

Isparta otogardan kalkan Keçiborlu Turizm otobüsleri ile Kuyucak Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Otobüsler, Isparta Otogardan 10:00, 12:00, 14:00’te kalkıyor. Kuyucak’tan ise 13:00, 16:00 ve 19:00 saatlerinde geri dönüyor.

Uçakla Ulaşım

İki tane havaalanı seçeneği vardır:

1. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı en yakın olanıdır. Kuyucak Köyü ile Isparta arası 24 km’dir. Kuyucak Köyü’ne 30 dakikada gelebilirsiniz. Yalnız toplu taşıma ile gelmek için Isparta Süleyman Demirel havalimanı tek seçenek. Denizli’den sadece araç kiralayarak Kuyucak köyü’ne gelebilirsiniz.

2. Denizli Çardak Havalimanı. Buradan Kuyucak Köyü’ne 1 saat gibi bir sürede gelinebiliyor. Sabah erken bir uçuşla geldiğiniz takdirde 1 gün içinde rahat bir şekilde gezip geri dönebilirsiniz.

7.Lavanta Bahçeleri Gezi Tavsiyeleri

lavanta bahçeleri fotoğraf çekimi yapmak için konuya uygun ekstra kıyafetler getirmeyi unutmayın
 • Denk gelirseniz Lavanta yağı çıkarılmasını izleyebilirsiniz.
 • Eşsiz manzaralara denk gelmek için yoğun olmayan bir saatte, sabah erken ya da akşamüstü gidiniz.
 • Köyün içinde yürüyüş yapıp lavanta ürünleriyle dolu tezgahlara göz atabilirsiniz.
 • Lavanta konseptli hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
 • Lavanta Çayı ve Dondurması deneyin.
 • Maalesef köyde tarlalarda fotoğraf çekmek ve küçücük köy merkezinde, tezgahlardan lavanta ürünleri almak dışında yapılacak çok şey yok. Buna hazırlıklı olun!
 • Buraya Mayıs ayında gelirseniz, Kuyucak ve çevresinde mor zambak ve gül de üretiliyor. Gül hasadına katılabilirsiniz. Lavanta ve Zambakları görmek için Temmuzu beklemek zorundasınız.
 • Köyde yemek imkanı kısıtlı olduğu için gitmeden önce kahvaltı ve öğle yemeği için Lavanta Diyarı Hüseyin Avcı ve Ramazan Avcı ile her konu hakkında iletişim kurabilirsiniz: 0542 611 65 70.
 • Rahat bir tur için Tur otobüslerinin yoğun olduğu ana denk gelmemeye çalışın. Onlar genelde öğleden sonra akın ediyorlar. Lavanta Bahçeleri Sabah erken saatleri daha sakin oluyor.
 • Sadece yol üstündeki tarlaları gezmeyin. Arka taraflarda, uzaktan göremeyeceniğiz çok güzel tarlalar var. Onları da keşfedin!
 • Fransa’daki Provence bahçelerinin fotoğraflarındaki gibi, o uçsuz bucaksız bahçeleri görmeyi beklemeyin. Kuyucak köyü yerlilerin kendilerine ait tarlalarında oluşmuş.
 • Eğer daha büyük tarlalar görmek istiyorsanız, bir çaresi var: Lavanta Kokulu Köy’den arabayla 20-30 dk uzakta olan Lisinia’nın kurduğu Lavanta Deresi’ne gidebilirsiniz.

9.Lavanta Ürünleri ve Faydaları

Lavanta Hasadı Nasıl Yapılıyor

Lavanta bahçeleri hangi ayda çiçek açar? Haziran-Temmuz

Haziran sonu morlaşmaya başlayan lavantalar, temmuz ayı çiçekleri patlayınca renklenmeye başlıyor. Temmuz sonu Ağustos başından itibaren lavanta hasadı yapılmaya başlıyor.

Hasat yapılırken lavantalar bıçkı tarzı bir bıçakla, bir yıl sonra tekrar ürün almak için, dibinden değil orta yerinden kesilir. Bir lavanta kökünden 15 ila 20 yıl boyunca üretim alınabiliyor.

Lavantanın Faydaları

Lavanta cilt dostudur, saç sağlığını destekler, baş ağrısına, strese iyi gelir. Toz alerjisine, iltihaplı eklem romatizmasına ve karaciğer yağlanmasına karşı iyi gelir. Sakinleştirici özelliği vardır.

Lavanta bitkisi, hoş kokulu bir bitkidir. Yabani olarak yetişir. Artık günümüzde yaygın bir şekilde tarımı yapılıyor. Özellikle Akdeniz iklimine sahip ülkelerde, denize yakın ama yüksek kısımlarda yetiştiriliyor. Ülkemizde genellikle, Antalya – Mersin arasındaki yaylalarda yetiştiriliyor.

Günlük kullanımda, Lavanta çiçekleri, küçük torbalara doldurulur; çamaşırların arasına ve çekmecelere, güzel kokusundan faydalanmak için konulur. Ayrıca, Lavanta, yünlülere güve gelmesini de engellemektedir.

10.Kuyucak Köyünde Bulabileceğiz Lavanta Ürünleri ve Faydaları

Kuyucak Köyünde gelişmiş bir kooperatif sistemi yok. Hasadı yapılan lavantaların bir kısmının yağı çıkarılarak satılıyor; bir kısmı ise kurutularak düğün-davet-organizasyon firmalarına gönderiliyor. Lavantalar geleneksel yöntemlerle kara kazanlarda işlenir ve farklı ürünlere dönüşür.

Kuyucak Köyünde Satın Alabileceğiniz Lavanta Ürünleri:

 • Lavanta kurusu: Çay yaparak kullanılabilir. Dekoratif süs eşyası ve süsleme aracı olarak kullanılabilir. Hoş koku vermesi için, küçük keselerde çekmecelere konulur. Rahat uyku için yatarken yastığınızın altına da koyabilirsiniz.
 • Lavanta yağı: Masaj yağı olarak kullanılır. Eklem ağrılarına ve romatizmalara karşı faydalıdır.
 • Lavanta sabunu: Güzel kokulu ve rahatlatıcı bir özelliği vardır. Cildi kurumaktan korur ve nemli tutar. Köylüler kendi ürünlerini sabun fabrikalarına götürüp sabuna dönüştürüyor.
 • Lavanta balı: Her tarafı lavanta olan köyde Lavanta balı olmazsa olmazdır. Köy içinde gezerken çok sık rastlayacaksınız. Süzme ve petekli bal olmak üzere iki çeşit satılıyor.
 • Lavanta çayı: Kurutulmuş lavanta çiçeklerinden ve ya taze lavanta dallarını kaynamış suya bırakılar yapılır. Köydeki kafelerde içebilirsiniz.
 • Lavanta kahvesi: Lavantanın kahvesi olur mu demeyin. Kuyucak köyüne gelince lavanta aromalı kahveden deneyin.
 • Lavanta suyu: Yüz ve vücut spreyi olarak kullanılır. Sivilceli ve tahriş olmuş ciltleri rahatlatır. Gece yatmadan saça sürülünce saç bakımı ve artmasında faydalı olur.
 • Lavantalı Banyo Tozu: Günün yorgunluğunu atmak, vücudu parlatmak ve negatif enerjiyi atmak için küvet suyuna dökülerek kullanılır. Cilde botoks etkisi yapar

11.Lavanta Bahçelerinde Yeme İçme İmkanı

Lavanta tarlaları kenarlarında gözlemeci kadınlar var. Buralarda çay, kahve, ayran gibi meşrubatlar bulabilirsiniz. Köy meydanında kafeterya tarzı yemek ve gözleme servisi yapan yerler bulunuyor. Köy merkezinde, kadınların yaptığı yöresel yemeklerin servis edildiği bir çadır var. Orası Ziyaretçilerin doldurduğu en çok ilgi gören yer. Bir çok çeşit yemeği orada bulabilirsiniz.

12.Lavanta Tarlalarında Nerede Kalınır?(Konaklama)

Kuyucak’ta ev pansiyonculuğu 2016 yılından itibaren devam ediyor ve seçenekler artıyor. Kuyucak’ta Kalmak isterseniz Lavanta Villa pansiyonda kalabilirsiniz. Gün içinde çok sıcak olacağı için Lavanta tarlalarını, tadını çıkararak gezmek zor oluyor. Bir gece konaklayıp, bir gün batımı bir de gün doğumu görmeniz için bir gece konaklamak şart. Dilerseniz, Keçiborlu’da ya da Isparta Merkez’deki otellerde de konaklayabilirsiniz.

13.Lavanta Bahçelerinin Turizme Katkısı

Kuyucak köyünde artan Lavanta hasadıyla birlikte turizm potansiyeli de artmış. Büyüyen bahçeler lavantaların mor renkleri ve güzel kokularından dolayı dilden dile yayılarak köylüleri turizme yönelik değişimler yapmaya itmiş. Gül hasadıyla turist çeken bölge şimdi de lavanta ile turizmde önemli rol alıyor.

14.Lavanta Bahçeleri Fransa

Lavanta tarlaları denilince akla ilk olarak, Fransa’nın Provence bölgesi geliyor. Isparta ise lavantanın Türkiye’deki adresidir. Isparta’da 1975 de başlayan lavanta ekimi Fransa’dan esinlenilerek getirilen köklerle başlamıştır. Kuyucak’taki bahçeler Fransa’daki lavanta bahçeleri gibi uçsuz bucaksız değildir. Sadece köydeki Lisinya lavanta deresi uzun tarlalara sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here