Mağusa Gezi Rehberi, Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve ikinci büyük şehri olan Gazimağusa’da gezilecek yerlerden bahsediyor. Adada bulunan en tarihi şehirdir. Çoğunluğu Lüzinyan ve Venedik döneminden kalan kalıntılardan meydana gelse de; şehir bugün Antik Yunan, Helenistik, Antik Roma, Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserlerle bir açık hava müzesi niteliğindedir.

Surlarla çevrili mağusa şehri
Mağusa Gezi Rehberi, Surlarla çevrili mağusa şehri fotoğraf: dronebook arşivinden

Gazimağusa, Kıbrıs gezilerinin olmazsa olmazı  bir yerdir. Bugünkü Mağusa‘nın merkezi ve çevresi gezilip görülecek harika yerlerle doludur. Geçmişte, bir liman kenti olmakla beraber günümüzde bir önemli turizm şehrine dönüşmüştür.

Mağusa Gezi Rehberi‘nde Yaptığım gezilecek yerler listesini şehir merkezinden, şehrin dışına doğru sıraladım. Sıralamayı takip etmek zorunda değilsiniz. Siz de, konakladığınız konuma en yakın yerden gezmeye başlayabilirsiniz.

Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

1. Lala Mustafa Paşa camisi (Aziz Nicholas Kathedrali)

Kuzey Kıbrıs’ın ve Mağusa’nın en önemli yapılarından biridir. Lusignan döneminde (1298-1312) yapılmış ve gotik mimari özellikleri taşıyan katedral Mağusa’nın fethiyle birlikte camiye çevrilmiştir.

2. Cümbez ağacı

Adanın kuzeyinde nadir bir ağaçtır.Kıbrıs’ın en yaşlı ağaçlarından olan ‘Cümbez ağacı’ görülmeye değerdir. Aziz Nicholas kathedralinin hemen önünde bulunan ağaç yaklaşık 700 yaşındadır. Dut ve İncirin karışımı melez bir ağaçtır.

Cümbez Ağacı
Mağusa Gezi Rehberi, Lala Mustafa Paşa camisi önindeki Cümbez Ağacı

3. Othello Kalesi (Mağusa Gezi Rehberi)

Otello Kalesi, Mağusa’nın Kuzeydoğu köşesinde bulunan bir iç kaledir. Burada Lüzinyan döneminden kalma, 1310 yılında inşa edilmiş eski bir kule ile tahkimat vardı. Kale, Venediklilier döneminde, Venedikli Kaptan Nicolao Foscarino tarafından 1492 yılında saf İtalyan Rönesans stilinde yeniden, şekillendirilerek inşa edilmiştir. Kalenin girişinde Venedik Aslan kabartması bulunmaktadır.

Otello kalesinin girişi
Mağusa Gezi Rehberi, Otello kalesinin girişi ve avlusu

Neden Otello kalesi denilmiş

Shakespeare’in Otello oyununda Destemona’yı öldüren Otello’nun, 1500- 1508 yılları arasında Kıbrıs valisi olan Teğmen Christoforo Moro’yu canlandırmış olabileceğine inanılmaktadır. Bu nedenle kaleye İngiliz sömürge döneminde Otello adı verilmiştir. Her yıl, Kalenin avlusu pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüze kadar iyi korunmuş kale rönesans tarzı unsurlarıyla gerçekten güzel bir eserdir. Koridorlarında yürüyebileceğiniz, eskiden kalmış topları ve güzel deniz manzarası görebileceğiniz güzel bir kale. Girişi ücretlidir. (10TL)

4. Namık Kemal Zindanı

Venedik Sarayı’nın avlusu içinde yer alan zindan, kesme taş ile inşa edilmiştir. Oyun yazarı ve şair Namık Kemal, Osmanlı hükümdarını eleştiren, yazdığı bir oyun nedeniyle Kıbrıs’a sürgün edildi ve 38 ay buradaki zindan da kaldı. Binanın Zemin katında zindan ve zindanın ızgaralı bir penceresi vardır. Üst katta ise, Namık Kemal’e ait belgelerin sergilenmektedir.

5. Venedik Sarayı

Venedik sarayı, Aziz Nicholas katedralini ardınıza alınca, önünüzdeki boş meydandan görünen 3 sütunlu kalıntıların olduğu yerden başlar ve geniş bir alanı kaplar. Salamis’ten getirilen sütunların da kullanıldığı Venedik sarayı, Günümüze kadar büyük bir kısmı kaybolmuştur. Saray, 13. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından yapılmış kalıntıların üzerine inşa edilmiş ve 16. yüzyıla kadar kullanım görmüştür. Günümüze kadar ulaşmış Sarayın kemerinin ortasındaki kemerde, Venedik hükümdarı Giovanni Reiner’e ait bir amblem bulunmaktadır.

6. Hayalet şehir ‘Kapalı Maraş (Varoşa, Varosha)

Kapalı Maraş, Kıbrıs’ı ziyaret eden herkesin merak ettiği yerdir. Rum ve Türk anlaşmazlığının ve düşmanlığının sembolüdür. Kimileri için gurur, kimleri için utanç ve insanlık ayıbıdır… 1974’ten beri kullanılmadığı için hayalet şehir denilmektedir. Bir zamanların Las vegasıymış burası. Şimdi, Birleşmiş Milletler askeri tarafından tarafsız bölge olarak kullanılıyor. Buraya girmek yasak. İzinsiz girmenin 7 yıl cezası var. Sınıra yakın otellerin bahçesinden ve odalarından Kapalı Maraş görülebiliyor. Araçlarla ve otobüslerle de yeşil hat boyunca gezilebilecek yerler var. 

7. Deniz Kapısı

Mağusa surlarının sahip olduğu iki girişten biridir. İyi korunmuş ve güzel bir mimari yapıya sahiptir. 1496 yılında Venedik Nicolo Prioli tarafından inşa edilmiştir. Demir ızgaralı kapının tarihi Venedik dönemine kadar uzanırken, demir kaplı ahşap kapı Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Kapı üzerinde Venedik Cumhuriyeti amblemi olan ‘kanatlı aslan’, ‘Nicolo Prioli’ ve yapıldığı yıl ‘1496’ mermere oyulmuş. Bu mermerin Salamis’ten getirildiği sanılmaktadır.

Mağusa surları üzerinde yapılmış deniz kapısı
Mağusa Gezi Rehberi, Mağusa surları üzerinde yapılmış deniz kapısı

8. Mağusa Surları

Venedikliler adayı Lusignan’lardan ele geçirdikten sonra, özellikle Osmanlılar’dan korunmak için duvarları topçu ateşine karşı korumak için Venedik’ten uzmanlar getirdiler. Bu dönemde deniz kıyısındaki duvar, Mantinengo kalesi ve Kara Kapısı inşa edilmiştir. Duvarın dış yanlarına 46 metre genişliğinde bir hendek kazıldı ve suyla dolduruldu. Kesme taştan inşa edilen duvar 3 kilometre uzunluğundadır ve bazı noktalarda 9 metre genişliğe ulaşır. Şehir surlarında burçlar, kapılar, rampalar, silah depoları, depolar ve ahırlar bulunmaktadır.

9. St. George Rum Kilisesi

Kilisenin mimarisi tarz olarak Bizans ve Gotik stillerin bir karışımıdır. Ortodoks mimari özellikleri taşıyan bu kilise; her iki tarafta şapellerle çevrili olup merkezi bir neften ve üç bölmeli apsise sahiptir. Binanın yapısından piskoposluk kilisesi olduğu açıkça görülmektedir. Üst kısmı 1571’deki Osmanlı kuşatması sırasında çöktü. Duvarlarda top izleri görmek mümkündür.

10. St. George Latin Kilisesi

13. yüzyılın sonlarında inşa edilen kilise, Gotik mimari tarzının güzel örneklerinden biridir. Yapımında Salamis harabelerinden getirilen malzemeler kullanılmıştır. Paris’teki St. Chapelle kilisesinde model alındığı düşünülmektedir.

Mağusa'da St. George Latin Kilisesi
Mağusa Gezi Rehberi, Mağusa’da St. George Latin Kilisesi

Beş bölümlü bir nefli ve bir mihrap yerine sahiptir. Günümüzde ayakta kalan yeri kilisenin kuzey duvarıdır. Gotik mimari izleri taşıyan, geniş ve uzun pencereleri hala görülebilmektedir. Kilisenin şehir surlarından önce inşa edilmiştir.

11. Sinan Paşa Camisi (Aziz Peter & St. Paul Kilisesi)

Kilisenin Simon adında bir Nestorian Hıristiyan tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Güçlü yapısı nedeniyle 1571’deki şehir bombardımanından sağ çıkmıştır. Binanın içi oldukça sadedir. Osmanlılar adayı fethettikten sonra kiliseyi cami olarak kullanmaya başladılar.

12. Canbulat Türbesi & Müzesi

Osmanlı devletinin Kilis valisi Olan Canbulat, Kıbrıs’ın fethine yardım için katıldı. Fetih sırasında, Lefkoşa’nın ele geçirilmesinde son derece başarılı olduğu için İskender Paşa ve Deniz Paşa ile birlikte Mağusa’yı kuşatan Osmanlı ordusuna atandı. Canbulat Kalesi civarında öldürüldüğüne inanılan mezarı bu kalenin altındadır. Bina 1968 yılında restore edilmiş ve ön bölüm etnografik ve arkeolojik müzeye dönüştürülmüştür.

Mağusa Gezi Rehberi

13. Kara Kapısı (Ravelin)

Kara Kapısı, şehre girilen iki orijinal kapıdan biridir. Orijinal adı ‘Ravelin’  olan kapı bir hilal şeklinde kale’ anlamına gelmektedir. Othello kalesinden sonra Mağusa şehir surlarının, en eski iki kısmından biridir. Bugün şehre girmek için kullanılan köprü sonradan inşa edilmiş. Asma köprülü orijinal kapı bugün kullanılan girişin solundadır. Normalde ziyaretçiler genelde Otello kulesinin olduğu yerden buraya kadar yürüyor. Kaleiçi gezinize buradan başlayıp Otello’ya kalesinin olduğu bölgeye kadar da yürüyebilirsiniz.

Mağusa'nın güçlü Venedik surları
Mağusa Gezi Rehberi, Mağusa’nın güçlü Venedik surları ve Kara kapısı

14. Mağusa’nın Kaleiçi sokakları

Mağusa’nın bir kapısından diğer kapısına kadar yürümek çok keyifli. Surlarla çevrili Kaleiçi’nde, Lüzinyan doneminden günümüze kadar, hiç kesilmeden süregelen tarihin izlerine rastlamak mümkün. Burada anlattığım yerleri görmenin dışında, Mağusa sokaklarında görülmeye değer bir çok kültürel detay görülmeye değer.

14. Aziz Barnabas Manastırı, ikon ve arkeoloji müzesi

Aziz Barnabas manastırı ve İkona müzesi, Gazimağusa‘da yer alan önemli bir kültürel ve dini yapıdır. Mağusa şehir merkezinden 10 km uzakta yer almaktadır. Salamis antik şehri ile aynı bölgede bulunmaktadır. Şehir dışındaki bu manastırın yakınında bulunan Salamis antik şehri Kral mezarları ve Enkomi harabelerini de gezi programınıza dahil edip gezmeniz yerinde olur.

15.Salamis

Salamis antik şehri Kuzey Kıbrıs’ta yer alan en önemli ziyaret yerlerinden biridir. Günümüze kadar ulaşmış roma dönemi yapıları: tiyatro, gymasion, hamamlar görülmeye değerdir.

Salamis antik şehrinin gymnasiumuna bakan Asklepios heykeli
Mağusa Gezi Rehberi, Salamis antik şehrinin gymnasiumuna bakan Asklepios heykeli

Enkomi (Alasia)

Günümüzde Enkomi (Tuzla) köyüne yakın bir yerde bulunan bilinen antik Enkomi kenti M.Ö. 2000’li yıllarına kadar uzanır. Şimdilerde çok görülecek çok bir şey kalmamış. Bulunan eserler müzelere kaldırılmıştır. Tarihi geçmişi çok önemli ve bilinmeye değer bir antik şehirdir.

Kazılar, kentin önce Mısır’ın, daha sonra da Miken’in etkisi altında olduğunu, etrafının duvarlarla çevrili olduğunu ve ölülerin ölüm hediyeleri ile evlerin zeminlerinin altına gömüldüğünü ortaya koymuştur.

Gazimağusa’da yeme içme

Geziniz esnasında birbirinden güzel restoran ve kafeler göreceksiniz. Aklınıza esen bir yerde durup keyfinize bakabilirsiniz. Benim özellikle tavsiye edeceğim yer Kaleiçi’nde, Deniz Kapısı önünde bulunan ‘Petek Pastanesi’dir. Güzel konumu ve lezzettli muhallebi ve tatlılarıyla ün salmış meşhur bir pastanedir.

Yemek yemek için, Petek pastanesiyle aynı sırada (Mustafa Paşa Camisine doğru) yer alan Aspava kebab restoranı öneririm. Çok güzel ve taze çeşitleri vardır. Burada Kıbrıs’ın meşhur şeftali kebabını da yiyebilirsiniz.  

Gazimağusa’da nerde kalınır

Mağusada konaklama olanakları son derece gelişmiş. Konaklama yapma için iki bölge var. Şehrin 10 km dışında bulunan sahil otelleri ya da şehir merkezinde bulunan oteller. Deniz kenarı ve 5 yıldızlı, her şey dahil otel isterseniz Salamis Bay Conti oteli tavsiye ederim. Onun yanında 3 yıldızlı Mimoza otel’i (daha ucuz ve sakin) de önerebilirim. Şehir merkezinde ise Port view hotel 3-4 yıldızlı güzel bir oteldir. Şehir dışındaki otellerin bir çoğunda şehir merkezine servisler mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here