Manavgat şelalesi, Manavgat’ta gezilebilecek en önemli yerlerin başında gelmektedir. Düden Şelalesi ve Kurşunlu Şelalesi gibi Antalya’nın en önemli ve en çok ziyaretçi alan şelalelerinden biridir. Antik Side‘ye olan yakınlığından ve Manavgat Çayı‘ndan dolayı Manavgat turistik bir yer haline gelmiştir.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Etrafındaki ilgi çekici yerlerin fazlalığından dolayı Manavgat her geçen gün daha popüler hale geliyor. Manavgat ismiyle özdeşleşen Manavgat Çayı üzerindeki Manavgat şelalesi de bunlardan bir tanesidir.

Manavgat şelalesi, Side’ye ve Manavgat şehir merkezine olan yakınlığı ve kolay ulaşılabilir olmasından dolayı gün içinde kolay gezilebilecek yerler arasındadır. Bu yüzden çok ziyaretçi alır.

Burayı, turistler jeep safari dönüşünde ya da Side’ye düzenlenen tur programlarının bir parçası olarak ziyaret etmektedir. Manavgat bot turu programlarının da bir parçasıdır. Manavgat Irmağı‘nda bot turu, Manavgat halk pazarı ve Manavgat şelale ziyareti içeren günlük turlarla turistler şelaleyi ziyaret ederler.

Dolayısıyla şelalenin en yoğun olduğu zaman ilçe merkezindeki halk pazarının kurulduğu Pazartesi ve Perşembe günleridir. Bunun dışında yerli turistler ve günübirlikçiler de çok fazla gelmektedir.

Manavgat Şelalesi Hakkında Bilgi

Toros dağlarının doğu yamaçlarından doğan Manavgat Irmağı uzun bir yolculuktan sonra Manavgat’a ulaşır ve Manavgat’ın içinden geçerek Akdeniz’e dökülür. Çayın üzerindeki Manavgat şelalesi, 4 metre yükseklikten dökülür. Yılın her ayı aktif olan şelalenin şiddeti nehirdeki suyun yoğunluğuna paralel olarak değişmektedir.

Şelalenin kaynağı, Oymapınar barajıdır. Şelalenin kaynağını oluşturan Oymapınar Barajı “Green Canyon” olarak da bilinir. Kanyonda tekne turu yaptıktan sonra yada önce şelaleyi ziyaret ederler. Sürekli aktif olan Şelale, Barajın kapakları kapatılması halinde susuz kalmaktadır. Bu dönemde gelen ziyaretçiler şelale de su göremeyince şoka uğruyorlar. Bu arada, Şelale yapay bir şelaledir. Doğal değildir. Suyun az aktığı zamana denk gelirseniz, buradaki beton seti fark edince bunu çok iyi gözlemleyebilirsiniz. 

Manavgat Şelalesi’nde Neler Yapılır?

  • Şelaleyi 20 dakikada çok rahat gezebilirsiniz.
  • Burada, uzun uzun vakit geçireceğiniz bir doğa alanı beklemeyin.
  • Yol üstünde durup kenarında soluklanmak; dondurma yiyip nar suyu içebilirsiniz.
  • Yaşlılarla ve çocuklarla çok kolay ziyaret edilebilecek mekanlardan biridir.
  • Manavgat Irmağı’nın suyu teraslara aktarılıyor; soğuk su ayağınıza kadar geliyor. Burada ayaklarınızı suya sokup serinleyebilirsiniz.
  • Şelaleyi arkanıza alıp papağanlarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Artık bu bölgedeki bütün şelalelerde bu yapılıyor.
  • Şelale ziyareti bittikten sonra, Şelale Alanında hediyelik eşya dükkanlarına göz atabilirsiniz.
  • Şelalenin yanındaki restoranda kahvaltı yapıp yemek yiyebilirsiniz.

Manavgat şelalesi nerede, nasıl Gidilir?

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Manavgat merkeze 5 km’dir. Merkezden ve farklı noktalardan dolmuşlar kalkmaktadır. Konum için tıklayın.

Antalya ya 75 km (1 saat 30 dk) uzaklıktadır. Manavgat Şelalesi, Alanya’ya da bir saat uzaklıkta.

Manavgat Şelalesi Giriş ücreti 2022 ve Ziyaret Satleri

Manavgat Şelalesi giriş ücreti: 10 TL. Haftanın her günü saat sınırlaması olmadan açıktır.

Manavgat Şelalesi’nde Yeme İçme İmkanı

Şelalede Her türlü yiyecek içecek imkanı mevcuttur. Bir tane restoran vardır. Burada kahvaltı yapıp yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca, dondurma büfesi, taze meyve suyu büfesi de mevcuttur. Seyir teraslarındaki masalarda oturup çay kahve içerek ya da yemek yiyerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Starbucks Cafe’de Kahve Keyfi Yapabilirsiniz

Ziyaretçiler şelalede artık Starbucks kahvesi bulabilecek. Son zamanlarda açılan Starbucks özellikle yabancı ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor. Buradaki diğer kafeteryada türk kahvesi içebilme imkanınız varken buna bir de Starbucks eklendi.

Piknik imkanı

Şelalenin alanın içinde değil fakat otoparkın hemen yanında güzel bir mesire alanı vardır. Orada piknik yapılabiliyor. Manavgat Belediyesi tarafından yapılmış masalar ve mangallar kullanıma açık. Piknikçiler için hazırlanmış güzel bir yer.

Manavgat Çayı’nın ve Şelalesinin Kaynağı

Manavgat Irmağı, Torosların karstik yapısının oluşturduğu yer altı akarsularının Oymapınar Barajında ortaya çıkar. Dumanlı 1 ve Dumanlı 2 kaynak sularının oluşturduğu Oymapınar barajından akan su Manavgat ırmağının kaynağıdır.

Oymapınar barajından kontrollü olarak salınan su Manavgat ırmağını oluşturur ve etrafındaki köylere hayat vererek Akdeniz’e dökülür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here