Manavgat Külliye Camisi, Manavgat’ta önemli ziyaret yerlerinden birisidir. Merkez Külliye Camisi olarak da bilinir. Manavgat Şelalesinden sonra Manavgat’ta gezilecek yerlerden biridir.

Osmanlı cami mimarisi özelliklerini barından bu cami, yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği yerdir. Bir bakıma Manavgat’ın Sultanahmet’dir. Külliye mantığınla yapılmıştır ama külliye değildir. Caminin girişinde İngilizce, Almanca ve Rusça olarak ayetler panoya yazılarak gelen yabancı turistlerin İslam dini hakkında bilgi veriliyor.

Manavgat Külliye Camisi Kubbesi
Manavgat Külliye Camisi Kubbesi
Manavgat Külliye Camisi Kubbesi
Manavgat Külliye Camisi Kubbesi

Caminin inşaatı; 2002 Ocak ayında başlamış, 2004 Temmuz ayında tamamlanmıştır. Müftü Ömer KOCAOĞLU’nun Başkanlığındaki Türkiye Diyanet Vakfı Manavgat Şubesince Yaptırılmış olup, 24 Eylül 2004 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Prof. Dr. Mehmet AYDIN tarafından açılmıştır. Tamamen Manavgat halkının katkılarıyla 2,5 yıl gibi kısa bir sürede, 3 milyon lira harcanarak tamamlanmıştır.

Manavgat Külliye Camisi avlusu
Manavgat Külliye Camisi avlusu

Caminin yapımında 250 ton demir, 65 ton kurşun ve 500 metreküp beton kullanılmış. Cami 36X36=1296 m alan üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzında olup Konyalı Hasan HAZER tarafından yapılmıştır. Cami, bir ana kubbe, 4 yarım ay şeklinde kubbe ve 27 adet küçük kubbeden oluşmaktadır. Ana kubbenin yerden yüksekliği 30 metredir.

Caminin dört minaresi olup her minarenin üçer şerefesi bulunmaktadır. Minarelerin yüksekliği 60 metredir. Cami kapısı “kündekari” olup meşe üzerine armut ağacı işlemelidir. Bir senelik el işçiliği ile yapılmıştır. Çiniler el yapısı taş çinidir, Camide aynı anda 4000 kişi namaz kılabilmektedir.

Manavgat Merkez Külliye Camisi nerede?

Manavgat ilçe merkezinden biraz uzakta yer alıyor. Çevre yolu üzerinde bulunan cami, tam olarak nehir kenarında olmasa da çok yakındır. Manavgat bot turları esnasında kolaylıkla görülebiliyor. Antalya-Alanya karayolu kenarında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here