Masmavi Atlas Okyanus’u ve altın sarısı Sahra Çölü arasında yer alan Fas gibi muhteşem bir coğrafyada yaptığım en güzel şeylerden birisi de, ‘Sahra Çölü’nde yıldızlar altında harika bir gece geçirmekti.

Fas’ta bulunan Sahra Çölünde deveye binmek, yıldızlar altında geceyi geçirmek; kum levhaları üzerinde yürüyüp, gün batımını ve doğumunu izlemek benim için harika bir duyguydu.

Sahra Çölünde uzanıp giden kum levhaları
Sahra Çölünde uzanıp giden kum levhaları

Sahra’ya varır varmaz çöl kültürü etkisi altında kalıyorsunuz ve oradaki insanlar gibi; develere binmek, peçelere dolanmak, çadırda uyuyup, yemek yemeyi deneyimlemek istiyorsunuz. Bütün bu kültürel detayı deneyimleme fırsatı bulduğum Sahra Çölü turunun detaylarını ve unutulmaz anılarını sizin için sıraladım:

Sahra Çölünde Tuaregler Gibi Giyinmek

Fas’ın geleneksel kıyafetleri, bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Sahra insanı da, kumdan ve güneşten korunmak için uzunluğu 10 metre kadar olabilen, mavi renkli peçeler kullanırlar. Bu peçelerden, çöle giderken yol kenarlarında satılmaktadır. Sahra Berberileri tarafından giyilen, bu “Peçe” (ingilizce; cheche, cheich, tagelmust, Arapça’da Razza) çöl yaşamının olmazsa olmazlarındandır.

Sahra Çölünde Tuaregler tarafından giyilen peçe

Peçedeki indigo mavisi, zamanla çöl insanlarının tenine işler; bu yüzden onlara çölün mavi adamları denir. Peçeler bu insanları esen çöl kumu solumaktan kurtarır. Ayrıca, peçelerin ağızı örten kısımları tükürükle ıslatılır ki çölde susuzluğa uzun süre dayanabilsinler.

Sahra çölünde yaşayanlar genellikle mavi renkli elbiseler giyer
Sahra çölünde yaşayanlar genellikle mavi renkli elbiseler giyer

 Sahra Çölünde Deveye Binmek

Buraya gelen herkesin yapmak istediklerinden biri de, Sahra Çölü’nde deveye binmektir. Turistlere iki seçenek sunuluyor: Ya kamp alanına kadar 2 saat deve üstünde; ya da doğrudan ciplerle gitmek. Genelde bir çok kişi heyecanla ilk seçeneği tercih ediyor.

Turistler Sahra Çölünde kervanlar halinde deveye biniyor
Turistler Sahra Çölünde kervanlar halinde deveye biniyor

Yalnız, deveye binmek sandığınız gibi eğlenceli gözükse de, uzun süre devenin üzerinde yolculuk yapınca eziyetli ve sıkıcı bir hal alıyor. Kalça kemikleriniz sürekli oturmaktan ve hareketsiz kalmaktan ağrımaya başlıyor. Bir an önce, yolun hemen bitip, çadıra varmak için can atıyorsunuz. Buna hazırlıklı olun!

Sahrada deveye gün batımından 2 saat önce ve sabah gün doğumu sırasında biniliyor. Güneşin hareketleriyle çöl manzarası sürekli değişiyor; bu sayede çok güzel fotoğraf karelerine denk geliyorsunuz.

Sahra Çölünde bedeviler gibi deveye binmek sıra dışı bir deneyimdi
Sahra Çölünde bedeviler gibi deveye binmek sıra dışı bir deneyimdi

Kervanlar halinde ilerleyen gruplarla karşılaşıyorsunuz. Onların fotoğraflarını çekerek ilerliyorsunuz. Sonunda, gün batarken kamp alanına varıyorsunuz. Daha bitmedi; sizi harika bir Fas yemeği, ateş başında muhabbet ve çöl çadırında bir gece bekliyor.

Sahra Çölünde Yıldızları İzlemek

Hayatımda, Sahra Çölü’nde yıldızların altında bir gece geçirmek kadar sıra dışı ve heyecan verici bir anımı hatırlamıyorum. Sahra Çölünde geçirdiğim bu gece, hayatımın en özel anları arasında yer almaktadır. 

Sahara Çölü’nde geceler ateş başında yıldızları izlemekle geçiyor

Zifiri karanlığın ortasında yanan kamp ateşi etrafında, içkilerinizi yudumlarken, başınızı berrak gök yüzüne çevirdiğinizde, çöldeki kum tanesi kadar yıldızları izlemek insanı kendinden alıp götürüyor. Daha önce, çıplak gözle yıldızları bu kadar canlı gördüğümü hatırlamıyorum.

Sahra Çölünde Çadırda Uyumak

Uzun bir günün sonunda, hem saatler süren araç yolculuğu, hem de devenin üzerinde geçen yolculuktan sonra bitkin düşüyorsunuz. Bunu da başınızı yastığa koyduktan sonra anlıyorsunuz.

Sahra Çölünde konaklama yaptığımız çadırlar. Avluda geceleri ateş akıp etrafında toplandık ve çadırlarda uyuduk

Buraya gelirken, geceyi geçireceğimiz çadırın bir otel odası kadar konforlu bir çadır olacağı, aklımın ucundan bile geçmiyor. Çölün ortasında Berberi tarzı bir çadırda uyumak farklı bir duygu.

Sabah güneş doğmadan Sahrada dolaşıp fotoğraf çekmeyi unutmayın

Çadır gece soğuk oluyor; yorgan örtünerek uyunuyor, çadırda yalıtım çok az ses ve hava geçiyor bu yüzden çölün ortasında uyuma hissinden uzaklaşmıyorsunuz. Çölün ortasına kurulmuş bu çadırlar, basit çöl kamplarından tamamen lüks olanlara çeşitleniyor fakat biz geleneksel atmosferden uzaklaşmadık ve mütevazı bir konaklama türü seçtik.

Sahra Çölü’nde Güne Uyanmak ve Gün Doğumunu Fotoğraflamak

Deniz kenarında, nasıl dalgalar eşliğinde uyanıyorsanız; Sahra’da da, develerin homurtularıyla güne uyanıyorsunuz. Gün doğumunu kaçırmamak için şafak sökmeden kalkıyoruz ve kum tepelerine tırmanıyoruz. Güneş tam yükselmeden çok az bir süre vaktiniz var.

Sahra çölünde fotoğraf çekmek için sabah erkenden kum tepelerine tırmandım

Farklı açılar yaratmak için köşeden köşeye koşuyorum; fotoğraf çekme sevdasından kumun içine gömülen adımlarımın farkında bile değildim. Bu arada, hayatımda buradaki kadar ince bir görmedim; kum o kadar ince ki su gibi akıyor. Bu yüzden, Peçe giymek burada hayati bir önem taşıyor.

Kumun en ince hali. Üzerinde yürümek suda yürümek gibi

Sahra Çölü Hakkında Önemli Bilgiler

 • Sahra Çölü 9.000.000 km² büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak afrikanın %10’u kaplar.
 • Dünyanın en büyük sıcak çölü iken, dünyanın en büyük 3. çölüdür.
 • Sahra ya da Büyük Sahra; Afrika’nın kuzeyinde yer alır, kıtanın ortası ile kuzeyini ayırır.
 • “Sahra” kelimesi Arapça ‘da “Çöl” demektir. Atlas Okyanusundan Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.
 • Sahra Çölü’ne ilk kez 18 Şubat 1979 tarihinde kar yağmıştır.
 • Sahra çölünde iklim: Yıllık sıcaklık ortalaması 20 °C’dir.
 • Sahra çölünü ziyaret edilecek en uygun zaman: Şubat-Nisan ve Eylül-Kasım
 • Sahra çölünde yer alan ülkeler: Fas, Moritanya, Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Mali, Nijer, Sudan, Tunus, Batı Sahra
 • Keçi, koyun ve deve Sahra’da yetiştirilen hayvanlardır.
 • Hurma ve arpa gibi susuz alan mahsulleri yetiştirilir.
 • Sahra Çölündeki en yüksek nokta: 3415 metre, Çad’daki Tibesti Dağlarındaki Koussi Dağı Zirvesi
 • Sahra çölündeki en alçak nokta: Deniz seviyesinde 133 metre; Mısır’ın Qattara Buhranı’nıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here