Samanlı Dağları‘nın çevrelediği, Sapanca Gölü‘nün hayat verdiği, doğal güzellikleri ve yemyeşil orman örtüsüyle kaplı Sapanca her mevsimde başka bir güzelliğe sahiptir. Romantik bir sonbahar yaşayıp, lüks SPA otellerinde kış keyfi yapıp ya da doğanın içindeki bungalovlarda sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Sapanca tam size göre bir yer. Küçük şelalelerin süslediği doğal kahvaltı mekanlarından, göl kenarında ve ormanda yürüyüş yapabileceğiniz yerlerine ve tarihçesine kadar, Sapanca hakkında merak edilen birçok şeyi “Sapanca Gezi Rehberinde” sizlere anlatıyorum.

📝Sapanca

Sapanca, Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip olan Marmara Bölgesi’nde bulunan Sakarya iline ait bir ilçedir. Nüfusu 43.000, denizden yüksekliği 36 m olan Sapanca, 14 km² yüz ölçümü ile Sakarya’nın en küçük ilçesidir.

Sapanca ve Çevresi
Sapanca ve Çevresi

Sapanca, kuzeyinde Karadeniz Bölgesi, batısında İstanbul ve doğusunda Ankara’nın etki sahası (hinterlandı) içinde yer almaktadır. Sapanca’nın Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde Samanlı Dağları bulunmaktadır.

Sapanca çok eskiden beri, İstanbul’dan Anadolu’ya geçen önemli bir güzergah üzerinde yer almaktadır. Katip Çelebi Cihannüma eserlerinde Sapanca’nın, Sapanca Gölü kenarından geçen bir kervan yolu üzerinde, İzmit-Bolu yolunda, bulunduğunu ve gölün sürekli yükselen sularından ve gölün suları altında kalan bu yolda uzun bir süre geçmek zorunda kaldıklarından bahsetmiştir.

Sapanca Gölü Manzarası, Sapanca Gezi Rehber
Sapanca Gölü Manzarası, Sapanca Gezi Rehberi

Benzer bir tarifi, 19. yüzyılın ilk yarısında burayı ziyaret eden tarihçi Charles Texier de yapmıştır; bir saat kadar gölün kumları üzerinde gidildiğinden söz etmektedir. 19. yüzyılın sonuna doğru demir yolu ulaşımına da kavuşan havzada demir yolu 1890 yılında Arifiye’ye ulaşmış, 1892 yılında da Ankara’ya kadar uzatılmıştır. 

Samanlı Dağları’nın çevrelediği, Sapanca ilçesinin kapladığı alan Sapanca Gölü Havzası olarak bilinmektedir. Bölgede Sapanca dışında Kartepe, Serdivan ve Arifiye olmak üzere diğer 3 farklı ilçe de Sapanca Gölü Havzası sınırlar içerisinde yer almaktadır. Büyük bir bölümü dağlık ve engebeli olan havzanın içinde gelişim göstermiş en önemli ilçe şüphesiz ki Sapanca’dır.

Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca Gölü Havzası ülkemizin en aktif fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay (KAF) hattı üzerinde yer almaktadır. Konumu itibari ile Karadeniz, Akdeniz ve hatta kısmen de olsa karasal iklim etkilerini yansıtabilmektedir. Kışları yağışlı ve ılık geçerken yazları da serindir.

Sapanca Gölü Havzası sunmuş olduğu ulaşım kolaylığı neticesinde günübirlik ve hafta sonu turizmi için cazibe merkezi olmanın yanında tatil evi ya da ikinci ev tercihlerinde önemli bir alternatif durumundadır. Özellikle, İstanbul’un arka bahçesi olarak bilinen Sapanca ikincil konut (villa benzeri lüks evler) yeri olarak seçilmesi Sapanca ve Sakarya’nın bilinirliğini arttırmıştır.

Arap Turistlerin Akın Ettiği Doğal Güzellik: Sapanca

Sapanca, İstanbul’dan ulaşımının kolay olması, iklim koşulları ve doğal güzelliklerinden dolayı Arap turistlerin en çok tercih ettikleri yerler arasındadır. Son 2 yılda yöreye 20 binin üzerinde Arap turist gelmiş ve Sapanca’daki otellerde konaklamışlardır.

Sapanca'daki NG Otelin Bahçesindeki sıcak mimariler
Sapanca’daki NG Otelin Bahçesindeki sıcak mimariler

Sapanca’ya yönelik Arap turistlerin artan ziyaretleri turizmin doğal sonucu olarak yörede birtakım ekonomik, sosyokültürel ve çevresel etkilerin yaşanmasına neden olmuştur.

Arap turistler, Avrupalı turistlere göre 4 kat daha fazla para harcayarak Sapanca’nın Turizmini ve ekonomisini güçlendirmesine rağmen Sapancalılar gelen Arap turistlerden memnun değil. Halk sahillerde ve çevredeki Arap yoğunluğundan rahatsız.


Sapanca’da Durdurulamayan Nüfus ve Konut Artışı

Sapanca, Sakarya’nın en küçük ilçesi fakat nufus artış hızı ve yoğunluğu en fazla olan ilçedir. 2030 yılına kadar nüfus’un 100.000’ini bulacağanı tahmin edilmektedir. İstanbul’a en yakın doğal alan olmasından ve turistik cazibe merkezi omasından dolayı ikincil konut (villa) yapılaşması artmaktadır.

Sapanca’daki konut ve arsa satışındaki artış, emlak fiyatlarının aşırı yükselmesi ve yeşil alanların tahrip edilmesi gibi birçok nedenden dolayı halk rahatsızlık duymaktadır. Konut ve arsa satışından gelir sağlayanlar için bir avantaj olmasına rağmen genel anlamda istenmeyen bir durumdur.

Sapanca’da Lüks için yapılan konutların yol açtığı doğa tahribatı hızlı bir şekilde hala devam etmektedir. Yapılan araştırmalarda, Sapanca’da sayıları giderek artan villaların çoğunda yılda sadece 15 gün kalındığı gözlenmiştir.

Sapanca Gölü Havzası’nın ikincil konut ve turizm faaliyetleri nedeniyle yüksek miktarda nüfusa sahip olduğu ve bu durumun ciddi anlamda yerleşim baskısı meydana getirmiştir.

Ayrıca, Konut yapımının yol açtığı, tarım arasizi ve orman tahribatını durdurmak için gerekli önlemler alınmazsa Sapanca’nın doğal güzellikleri hızla tükenecektir.

Sapanca Nerede? Sapanca’ya Nasıl Gidilir?✈️

Sapanca, konumu gereği ulaşılabilirliği yüksek bir ilçedir; bu yüzden tarihten beri önemli bir geçiş noktası olarak kullanılmıştır. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Sakarya illerine yakın ve TEM Otobanı, E-5 Kara yolu ve D-100 kara yolu güzergâhındadır.

Sapanca ilçesi, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına 1-1.5 saat; Kocaeli Cengiz Topel Havaalanına yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Ayrıca, hızlı tren ve banliyö tren güzergahları üzerinde bulunmaktadır.

📌Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca, büyükşehirlere yakınlığı, ulaşım kolaylığı, doğal güzellikleri ve dört mevsim turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapabilme kapasitesinden dolayı turizm çekiciliği yüksektir.

Sapanca ve çevresinde hafta sonları piknik, trekking, yüzme, fotoğraf çekme, göl kenarında aktiviteler yapılmakla birlikte, kış turizmi açısından Kartepe’de yer alan tesisler günlük ve uzun süreli konaklamalara imkan tanımaktadır. Ayrıca son yıllarda NG Sapanca ve Elite world otelleriyle yaptığı yatırımlar ile sağlık turizmi açısından da önem kazanmıştır.

📍 Sapanca’da Gezilecek Yerler

1. Hobit Evleri6. Maşukiye Cam Terası
2. Ormanya 7. Naturköy’de Kahvaltı
3. Ormanya’daki Hayvanat Bahçesi8. Kartepe Kayak Merkezi
4. Sapanca Gölü Çevresi9. Sopeli Doğal Yaşam Köyü
5. Sapanca Seyir Terası
Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca’nın yazı ayrı, kışı ayrı güzel; Sapanca’da her zaman yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Buraya ,Kültür Turizmi açısından çok fazla alternatife sahip olmasa da doğayla iç içe olabileceğiniz bir çok aktiviteye katılabibilirsiniz.

Bölgede turizme katkıda bulunan, çok sayıda doğal alan, yayla, butik otel, tiny house, bungalov tarzı konaklama seçeneklerinin yanında büyük turizm tesisleri de bulunmaktadır. Bölgedeki konaklama ve turizm faliyetleri genellikle Sapanca, Kırkpınar ve Maşukiye çevresinde toplanmıştır.

Sapanca’da nereler yapılır? Nerelere gidilir? Aşağıda hepsini tek tek sıraladım:

1. Hobit Evlerini Ziyaret Edin

Hobit Evleri Ormanya’da yer alıyor. Sapancaya 15 dk uzaklıkta

Hobit Evler, Ormanya yaşam parkının içinde bulunuyor. Sapanca’ya araçla 15 dakika uzaklıkta, Sakarya yolu üzerinde yer almaktadır. Rengarenk masalsı orman evleri olarak oluşturulan hobit evleri herkesin ilgisini çekiyor. Sapanca’ya gelen çoçuklu aillelerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Girişi ücretsizdir. Konum

2. Ormanya’daki Hayvanat Bahçesine Gidin

Sapanca’da gezilip görülecek yerlerden biri de Ormanya’daki hayvanat bahçesidir. Kocaeli ve Sakarya arasında bulunan Ormanya Park’ta yürüyüş yapıp, hayvanat bahçesi ve hobit evleri ziyaret edebilirsiniz. Hayvanat bahçesi, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Burayı tam olarak gezmek için yarım bir gün ayırmalısınız. Konum

3. Kartepe’deki Cam Terastan Sapanca Manzarasını İzleyin

Maşukiye’deki Sapanca Gölü manzaralı Cam Teras.Sapanca’da Gezilecek Yerler

Samanlı Dağları üzerinde yer alan “Ayrı Gezegen Cam Teras” Sapanca’ya 185 metre yukarıdan bakıp, dağların eşşiz manzarasını izleyebileceğiniz harika bir atmosfere sahip. Kartepe kayak merkezi yolu üzerinde bulunan cam teras alanınıda zipline da yapılabiliyor. Ayrıca, buraya giderken ağaçların süslediği dar yollarda romantik bir sürüş keyfi yaşabilirsiniz.

4. Sapanca Gölü Kenarında Romantik Bir Yürüyüşe Çıkın

Sapanca Gölü Kenarında yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Sapanca Gezi Rehberi

Sapanca’nın doğasının karakterini oluşturan sapanca gölünü görmeden, kenarında piknik yapmadan göl manzarına karşı kafelerde çay kahve içmeden dönerseniz sapancaya gelmiş sayılmazsınız. Sapanca’da nereye giderseniz gidin Sapanca gölünün manzarasıyla karşılaşırsınız. Gölde sandal turu yapıp göl bisikletine binebilirsiniz. Konum için tıklayın.

5. Sapanca Seyir Terasından Göl Manzarasını İzleyin

Sapanca Seyir Terası. Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca Seyir Terası, Sapanca’da göl manzarasını, gün doğumunu ve günbatımını yukarıdan izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Cam teras kadar yüksek değildir. Grup veya aileyle gidip yemek yemek yiyip çay kahve içip bir birinde güzel tatlılarının tadına bakabileceğiniz bir yer burası. Buradaki işletmede sabah kahvaltısından özel yemeklere kadar çok sayıda yemek ve eğlence etkinlikleri de yapılıyor. Sapanca’ya gelmişken burayı da ziyaret edin.

6. Atv ve Cip Turlarına Katılın Zipline Yapın

Sapanca Gölü Etrafında bulunan yiyecek içecek ve alışveriş mekanları

Doğal güzelliğe sahip Sapanca’nın etrafının ormanlık olmasından dolayı Atv ve Cip safari turları için elverişlidir. Kaldığınız otellerden ve bir çok yerden kolayca katılabilirsiniz. Fiyatı 1 saat için 2 kişi 150 TL. Özellikle, Sapancada Kartepe eteklerinde bir çok tur şirketi bulunuyor. Onlardan birine giderek yeşillikler arasında Atv turları yapabiliyorsunuz. Atv motolarları kendiniz kullanabiliyorsunuz; en önde motorlu bir rehber size yolu gösteriyor. Güzergah boyunca fotoğrafçılar fotoğrafınızı çekiyor.

7. Tiny House’larda veya Bungalovlarda Kalın

Sapanca’da Meşhur olan bir konaklama türü olan Tiny House (Küçük evler) çok ilgi görüyor

Türkiye’de son zamanlarda meşhur olan bir konaklama şekli olan Tiny House’ların en yaygın oldğu yerlerden biri de Sapanca’dır. Otel gürültüsünden ve kalabalığından kaçıp kendini doğanın içinde sessizliğinde gözlerden uzak bir tatil geçirmek isteyenler için alternatif bir konaklama şeklidir. Küçük evlerderde ve Bungalovlarda mutfak, klima, çalışma alanı, wifi,film ve dizi keyfi için projeksiyon kendi bahçesi ve mangalı mevcut. Keyfinize göre kendi seçimlerinizi yaratabileceğiz esneklik sağlamak açısından küçük evler iyi bir konaklama alternatifidir.

8. Natürköy’ün Ödüllü kahvaltısından Yapın

Natürköy’ün ödüllü kahvaltısı

Natürköy, doğanın içinde hoşça vakit geçirebileceğiz yerlerden biridir. Kahvaltı masasında sunduğu her şeyi meşhur olduğu bölgelerden getirdiği için “ödüllü serpme kahvaltısıyla” isim yapmıştır. Natürköy’de minik şelalerin karşınıza çıktığı patikalarda yürüyüşe çıkabilir, su bisikletine binip midilli atlarıyla çocuklarınızı gezdirebilirsiniz. Dilerseniz buradaki bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Doğanın içinde, Sapanca huzurunu hissedeceğiz harika yerlerden biridir.

9. Kartepe’de Karla Buluşun

Kartepe günübilirlik kayak yapmak isteyenlerin adresi

Sapanca’da kar görmek istiyorsanız Kartepe Kayak Merkezi tam da size göre. Kayak yapmayanların da eğlenip gezebileceği bir yer. Doğanın içinde kar manzarası olan kafelerde kahve keyfi yapabilirsiniz. Kızak veya kayak kiralayıp Kartepe!de kayak deneyimi edinebilirsiniz. İstanbul’a yakın olmasından dolayı günübirlik tercih ediliyor. Kartepe Kayak Merkezinde pistler Uludağ ve Kartalkaya’ya göre daha kısa ve az sayıdadır.

10. Sopeli Doğal Yaşam Köyüne Gidin

Sapanca’da gölet etrafında yer alan sempatik ahşap yapıları, ortama hava katan minik köprüleri olan doğal ortamlardan biri de Sopeli Doğal Yaşam Köyü’dür. Serpme kahvaltı yapıp yemek yiyip ailenizle hoş vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Ziyaretçilerin yorumlarına bakılırsa çok memnun ayrılan olmamış. Yemeklerden, personelin ilgisizliğinden ve fiyatlardan şikayet edenler fazla. Her şeye rağmen Sapanca’da gideblieceğiniz yerlerden biridir.

11. Sapanca Ng Otelde SPA Keyfi Yapın

Sapanca NG Otel, Sapanca’da SPA lüksün adresi

NG Sapanca otelleri, Kongre, konferans ve toplantıların yapıldığı büyük çapta otellerden biridir. Sapanca’da luks ve konforun adresi olan NG otel bir tarafı orman bir tarafı göl manzarası olan, tamamen ormanın içinde kurulmuş, dökülen sonbahar yaprakları arasında Romantik yürüyüşlere çıkabileceğiz, detaylı SPA’sında kış keyfi yapıp, kapalı sıcak havuzunda yüzebileceğiniz harika bir yerdir. Bu otelin yemekleri otelin kalitesi yakışır. Tam bir keyif oteli kesinlikle tavsiye ederim. Gecelik fiyatlarını çok fazla bulmama rağmen yine de tavsiye ederim.

12. Elite World Otelin Lagun Havuzunda Yüzün

Elite World Sapanca Otelin Kapalı Havuzu

Elite World Sapanca, Sapanca’nın fiyatı ve kalitesi en yüksek ikinci otelidir. Konferans ve kongre gibi etkinliklerin düzenlendiği bir oteldir. NG Sapanca Otel ile sürekli yarış içinde olan otelin göl manzarası harika. Bu otelin çok büyük bir SPA’sı var. Diğer otellerden farkı ise Lagün adı verdikleri sıcak su havuzu. Bu havuz otelin zemimindeki havuzdan dışarıya çıkıp yapay kayalıklar içinde otelin dışında dolaşan sıcak su havuzu çok hoşuma gitti. Şömine etrafında aile veya arkadaş gruplarıyla hoş vakit geçirebileceğiniz geniş bir lobisi var. Dışarıdaki havuzlar da oldukça büyük. Yaz aktiviteleri için de gelinebilecek güzel bir otel.

14. Sapanca’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kültür turizmi açısından gelişmiş olmayan Sapanca ve Çevresinde Görülecek yerler:

 • Yanık Ertekinler Evi
 • Cedid Camii
 •  Hasan Fehmi Paşa Camii
 • Rahime Sultan Camii

15. Sapanca’da Düzenlenen Etkinlikler

Sapanca ve çevresinde yapılan ulusal ve uluslararası etkinliklerden bazıları şu şekildedir:

 • Sapanca Halk Koşusu
 • Sapanca Kırkpınar El Sanatları Festivali
 • Yemek Yarışması, Kırkpınar Sanat Akşamları
 • Geleneksel Yanık Köyü Şenlikleri
 • Mahalli Sayder At Yarışları
 • Türkiye Kürek Şampiyonaları
 • Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları
 • Sapanca Gölü Sazan Balığı Tutma Yarışması

Sapanca Gölü

Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan Sapanca Gölü’nün, denizden yüksekliği 30 metre, derinliği 52 metre, çevresi 39 km uzunluğundadır. 26 km’si Sakarya ili, 13 km’si Kocaeli ili sınırları içerisinde olup drenaj alanı 311 km², yağış alanı 251 km², yüzey alanı ise 45,8 km²’dir. Uzunluğu 16 km, genişliği 5 km’dir. Göl Adapazarı ve Kocaeli illerinde yaşayan 800 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü’nün Kaynağı

Sapanca Gölü, etrafındaki dağlardan inen küçük dereler ve göl dibinden çıkan tabansuları ile beslenmektedir. Sapanca Gölü’nü besleyen derelerin debisi yazın az kışın fazladır. Bazıları yaz aylarında kurumaktadır. Dolayısıyla, gölün debisi de buna göre değişmektedir.

Geç paleosen çağında Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi aynı hat üzerinde birleşik olduğu taban araştırmaları sonu ortaya çıkmıştır.

Doğusundaki Sakarya iline 12 km mesafede; batısındaki İzmit’e 27 km mesafededir. Göl, batı ucunda Balıkhane deresi ile beslenirken doğu ucunda ucundaki Çark deresi ile sularını Sakarya Nehri’ne boşaltır.

Sapanca İsminin Kökü: Sapanca Gölü Efsanesi

Sapanca’nın ismi göl kenarında yaşayan sapan yapan sapancı Eren Dede’den gelmiştir. Zamanlı Sapanca’ya dönüşmüştür. Rivayete göre, vakti zamanında Erenler Tepesi’nde yaşan bir Eren Dede varmış. İlmi ve iyiliğinden dolayı ona herkes Eren Dede dermiş. Günlerden bir gün Eren Dede, kasabaya gitmeye karar verir. Yürüyerek kasabaya indiği için oldukça yorulmuş. Yol boyu karşılaştığı herkese selam vermiş ve selamını kimse almamış; önünden geçtiği evler soluklanması için bir buyur etmemiş.

Sapanca Gölü

Akşam olmuş, yürümekten bitkin düşen Eren dedenin, adım atacak dermanı kalmamış. Tam kasabadan ayrılacağında, ışığı yanan bir kulübe görmüş. Kulübeye gidip kapısına vurmuş. kulübede geçimini sapan yaparak sağlayan iyi kalpli bir adam yaşıyormuş.

Eren Dedeyi, içeri buyur etmiş. Eren Dede’yi gören adam çok mutlu olmuş ve demiş ki: “Rabbime yalvarıyordum yemeğimi paylaşacak biri gönder diye, sen çıktın geldin” demiş. Onu, içeri buyur etmiş onu yedirmiş içirmiş ve Eren Dede çok mutlu olmuş.

Adam, Eren Dedeyi yedirip içirdikten sonra ona yatak sermiş. O geceyi orada geçiren eren dede, erkenden kalkıp, helallik isteyip yola koyulmuş.

Eren Dede dönerken gelip geçtiği yerlerdeki ona selam vermeyen, onu görmezden gelen evlerin sular altında kaldığını görmüş. İhtiyarın kulubesi dışanda bütün evler gölün suları altında kalmış. Bu göl de ismini Eren Dede’ye iyilik yapan yardımsever sapancı adamdan gelmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here