Bu yazımda “Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi” hazırlayarak merak edilen bir çok şeyi sizlerle paylaşıyorum. Sedir Adası, diğer adıyla Kleopatra plajı, Marmaris’in 16 km kuzeyinde bulunmaktadır.

Bu adayı farklı kılan en önemli şey ise sanki bir elekten geçirilmiş gibi görünen bembeyaz kumudur. Ayrıca, bu adadaki kum ile turkuaz suyun birleşiminden doğan Maldivlere benzeyen harika manzara görenleri büyülemektedir. Yeşil, mavi ve turkuaz tondaki denizi ve beyaz kumları ile tropik bir adayı anımsatmaktadır.

Sedir Adası Neresi? Sedir Adasındaki Kleopatra plajında mavinin her tonunu görmek mümkün

Adada, Kleopatra plajı gibi doğal güzelliğin yanında M.Ö 5. yüzyıllardan kalma Kedrai antik şehri gibi önemli bir tarihi güzelliği de görebilirsiniz. Antik şehre ait tiyatro, agora, şehir surları kilise ve su sarnıçlarını da görebilirsiniz.

Sedir Adası Marmaris Sedir Adası’ndaki Kedrai antik kentinin tiyatrosu (Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

📍Neden Sedir Adası?

Önceleri adada Sedir ağaçlarının bulunduğu söylenmektedir. Bugün Sedir ağaçları yerlerini zeytin ağaçlarına bırakmış. Buradaki zeytin ağaçlarının gölgesinde, ziyaretçilere adanın kavurucu sıcağında gölgelerinde nefes alma imkanı sağlıyor.

Sedir Adası’ndaki kleopatra plajı çevresi (Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

Sedir Adasını diğer adalardan farklı kılan adanın kendine özgü kumu. Turkuaz renkli kıyısı ve beyaz kumu birleşince insanları büyülüyor. Bu adaya gitmeden denize girdim demeyin sakın. Hayatımda girdiğim en harika deniz ve plaj burada. Kumu bembeyaz suyu dupduru. Marmaris’e yolunuz duserse kesinlikle uğrayın.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi
Marmaris Sedir Adası, her zaman ziyaretçilerle dolu(Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

📍Sedir adası nerede, Sedir Adası’na nasıl gidilir?

👉İki yolla Sedir Adasına gidilebilir: Akyaka iskelesinden ve Çamlı iskelesinden. Bütün detayları aşağıda anlatıyorum.

Marmaris Muğla karayolunun 12. kilometresinde Çamlı tabelasını takip ettikten 6 km sonra çamlı iskelesine ulaşıyorsunuz. Çamlı iskelesinden düzenli olarak sedir adasına tekne seferleri yapılmakta. Otogardan ya da Marmaris merkezden Çamlı köyü dolmuşlarıyla gelebilirsiniz. Dolmuş tarifeleri Muğla Belediyesinin web sitesinde yer alıyor.

📍Çamlı iskelesinden Sedir Adası’na gitmek

1. Çamlı iskelesinden düzenli olarak “dolmuş tekne” seferleri yapılmaktadır. Fiyatı, gidiş -dönüş olarak 40 TL. Seferler Saat 08.00’de başlıyor. Bu tekneler her yarım saatte, yeterli sayıda yolcu olup olmadığına bakılmaksızın hareket ediyor ve 25 dakikada adaya ulaşıyor. Geri dönüşünüzü de aksam istediğiniz saatte, sırası gelen her hangi bir tekneyle (yani sizi götüren aynı tekneyle dönmek zorunda değilsiniz) yapabilme esnekliğine sahipsiniz.

2. İkinci bir seçenek Çamlı iskelesinden Sedir Adası’nı da içine alan günlük yemekli tur yapan teknelerle (pazarlık usulü 100 lira gibi) tam gün tekne turuna katılabilirsiniz. Sedir Adası ile birlikte İncekum plajı, Lacivert koy ve Gelibolu adası gibi yerleri de ekstradan görebilirsiniz. Bu tur sabah 10.30 gibi başlayıp aksam 17.00 gibi bitmektedir.

📍Akyaka iskelesinden Sedir Adası’na gitmek

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi
Akyaka iskelesi. Düzenli olarak Sedir Adası ve diğer koylara tekne turları buradan çıkmaktadır.(Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

Sedir Adası‘na bir diğer ulaşım da son zamanlarda her yönden çok popüler olan Gökova -Akyaka beldesinden kalkan tekne turlarıyla yapılabilmektedir. Yalnız, Akyaka’dan Sedir Adasına gidip gelen dolmuş tekneler mevcut değildir, bu konu da Çamlık iskelesini öneririm. Sedir Adasına buradan gidebilmenin tek yolu günlük bir tekne turuna katılmaktır.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi
Sedir Adası’ tekne turunda,, çevredeki koylarda yüzme molası veren tekneler (Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

Adaya indiğinizde ahşap patikayı takip ederek plaja ulaşıyorsunuz. Patikada yürümeye devam ederek Kedrai Antik Kentinin kalıntılarını da görebilirsiniz.

📍Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Giriş Ücreti 2021

  • Çamlı iskelesinden Sedir Adası’na Tekne ile gidiş-geliş 30 TL.
  • Sedir Adasında Müze kart geçerlidir. Müze kartı olanlara giriş ücretsiz.
  • Müze kartı olmayanlar için Sedir adasına ve Kleopatra plajına giriş: 100 TL.
  • Şezlonglar, tuvaletler, duşlar ve giyinme kabinleri ücretsiz.

Sedir Adası ve Kleopatra ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi açılış 09:00 – 19:00, Kış Dönemi 08:30 – 17:30

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Giriş Ücretini resmi siteden de kontrol edebilirsiniz.

📍Sedir Adası’ndaki Kumu‘nun Özelliği

Sedir Adası’ndaki kumların biçimi ve mineral özellikleri ile Mısır’ın kuzey kıyısındaki Aleksandria’nın batısındaki ait kumlara benzerlik göstermesi Roma İmparatoru Antonius tarafından büyük aşkı Kleopatra için adaya taşıttığı söylencesinin yaratılmasına neden olmuştur.

Sedir Adası'ndaki Kleopatra plajının kumu o kadar değerli ki terlik yada ayakkabı ile basılmıyor (Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)
Sedir Adası’ndaki Kleopatra plajının kumu o kadar değerli ki terlik yada ayakkabı ile basılmıyor (Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

Kum o kadar değerli ki sahile terlikle girilmiyor. Kumsalın etrafı iplerle çevrili ve giriş tek bir yerden yapılıyor. Kumun üzerinde güneşlenmek yasak. Kumdan bir avuç dahi olsa bir şeye koyup yanınıza alıp götürmek yasak.

Geçmişte sıkı önlemler alınmadığı için buraya hayran kalan bir çok ziyaretçi poşet ve çantalara katarak yanlarında kum götürmüşler. Kum zamanla giderek azalmış ve sahil korunma gereği duyulmuş.

Sedir Adasındaki kum özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır. Aynı özellikler Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda da görülür. Sedir Adası’nın kumu, Kültür ve Tabiat Varlıkları koruma Kanunu gereği koruma altına alınmıştır. 

Bu kumun diğer özelliği de ateşte yanabiliyor olması. Kum, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç ile bakıldığında hareket ediyormuş.

📍Neden Kleopatra plajı deniyor?

Sedir Adası, Anadolu’nun hiçbir kıyısında benzerinin görülmediği kumu ile ilgi çekicidir. Cleopatra’nın Sedir Adasına geldiğini gösteren her hangi bir bilgiye rastlanmasa da, insanlar yıllardır bu söylentilere inanmışlar. Bu hikayeler adanın kumunu daha da değerli hale getirmiştir. Hatta diyebiliriz ki, ada ve kum Mısırlı kraliçe Kleopatra ile özdeşleşmiştir. Kleopatra Adası ve Kleopatra kumu adı da buradan gelmektedir.

Sedir Adası Marmaris, Kleopatra Plajı(Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gezi rehberi)

Sedir adasında bahsi geçen Kleopatra, Büyük İskender’in ölümünden sonra onun geride bıraktığı topraklardan Mısır’da krallık kuran Ptolamaios Hanedanlığının son yöneticisi olan VII. Cleopatra’dır.

Anlatılanlara göre Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın altın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan, Mısırdan, buraya gemilerle getirilmiş. Yıllar önce Kleopatra ve Antonius Sezar’ın bu adada aşk yaşadığı inanılıyor. Kendisiyle evlenmeyi kabul eden Cleopatra’ya hediye olarak mısırdan 60 büyük gemiyle çapları 1 mm’den daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları adaya getirtmiş. Bu efsaneden dolayı buradaki özel plaja Kleopatra plajı deniyor.

📍Sedir Adası’nın ismi nereden geliyor?

 Lübnan Sediri (Cedrus Libani) olarak bilinen ve uzun ömürlü ve dayanıklı olan sedir ağaçları antik dönemde çok öneme sahip olmuştur. Doğu Akdeniz’de bol miktarda bulunmasından dolayı sembolik bir ağaçtır.

Türk Döneminde ‘Şehiroğlu’ diye adlandırılan ada günümüze ‘Sedir’ olarak adlandırılmaktadır. Adanın ismi sedir ağacı anlamına gelen Kedreai den gelmektedir. Bugün Sedir Adası’nda ne yazık ki, antik dönemde olduğu gibi sedir ağacına rastlanmamaktadır.

Marmaris Sedir adası. Zamanında sedir ağaçları olsa da bugün zeytin ağaçlarıyla kaplıdır

📣Yapmadan dönme

  • Adadaki tiyatroya oturunca karşıda harika bir manzara görünür. Zeytin ağaçlarıyla süslü antik tiyatrodan manzarayı izleyin
  • Dünyada 2 yerde olan bu plajdaki kumla peeling yapmayı unutmayın
  • Balıklarla yüzmek muhteşem, berrak suyun içinde etrafınızı sardığını göreceksiniz

📍Sedir Adası ve Kleopatra plajı gezisi için Tavsiyeler

#Sedir Adasına erken gelin! Bot turlarından daha erken gelindiği taktirde yeşillikler içerisinde masmavi ve tertemiz bir denizle, incecik kumların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

#Sedir Adası ve Kleopatra plajı, en yoğun zamanda günde yaklaşık 3 bin kişi ağırlıyor. Sedir adası sabah saat 10’a kadar sakin fakat 11’den sonra bir anda kalabalıklaşıyor. Marmaris limanında ve Çamlı iskelesinden kalkan tekneler bir anda adayı dolduruyor ve bu ada insan seline maruz kalıyor.

Turistleri Sedir Adasına getiren tekneler

En kalabalık haline denk gelirseniz Çin ve Hindistan’da bir sahilde olmak ne demek anlayacaksınız.

Turların geldiği vakitlerde deniz çok kalabalık oluyor o arada gölgede dinlenirken turlar gittiğinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Adayı bir tekne turuna katılarak ya da Tekne turları yerine Çamlı iskelesinden gidiş dönuş 30 TL’ ye gidebilirsiniz.

Sedir Adasında kalabalığa yakalanmadan nasıl yüzülür

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı, Türkiye’nin en güzel plajına sahip yerlerden birisi olduğu için ne yazık ki boş kalmıyor. Size bir rehber tavsiyesi vermek istiyorum. Burayı sakin bulmanın bir yolu var. Buraya tekne turu ile gelenlerden önce gelirseniz hiç kalabalık değil. Çamlık iskelesinden 8.30 da kalkan tekneler ile adaya gelirseniz saat 11.00 kadar balıklarla yüzüp hayal ettiğiniz güzelliği kalabalıkla paylaşma zorunda kalmayacaksınız. Ada, 11.00-16.00 arası teknelerin akınına uğruyor. 16.00’dan sonra da adaya gelebilirsiniz fakat rüzgarlı olacağı için sabah saatleri daha güzel oluyor.

📍Sedir Adasında Yiyecek İçecek İmkanı

Adadaki kafeteryada yiyecek ve içecek alma imkanı var. Yalnız çok pahalı. Eliniz mahkum olduğu için fiyatlar yüksek. Yanınızda getirmeniz ya da en azından buraya yanaşan teknelerden alış veriş yapmanızı tavsiye ederim.

Marmaris’le ilgili olan diğer yazılarıma da göz atın:

Ege’nin narin köşesi: Datça

Eski Datça sokakları ve Şair Can Yücel’in evi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here