Köprüçay nehri, ismini üzerinde bulunan, tarihi bir köprüden alır. Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alır. Toros Dağlarında doğar, Serik ilçesindeki Boğazkent mahallesinden Akdeniz’e dökülür.

Günümüzde Tazı Kanyonu‘yla ün kazanmış Köprülü Kanyon Milli Parkı‘nın içinden geçen Köprüçayı etrafında bir çok restoran kafe ve rafting şirketi bulunmaktadır. Selge Antik kenti, Oluk köprü, Avatar görünümlü Adamkayalar doğa oluşumu, Aziz Paulus yolu yürüyüş rotasını geçtiği milli park adını bu nehirden almaktadır.

Uzun yolculuğu boyunca geçtiği her yere hayat verir. Nehir, Aspendos antik şehrini Akdeniz’e bağlayarak tarihte önemli rollere sahip olmuştur. Bu nehir üzerinde Delos birliği’ne ait bir filo Persler’e karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

Köprüçayı'nın içinden geçtiği, Köprülü kanyon milli parkı Antalya Manavgat'ta gezilecek yerlerden biridir.
Köprüçayı’nın içinden geçtiği, Köprülü kanyon milli parkı Antalya Manavgat’ta gezilecek yerlerden biridir

Köprçay Nehrinin İsmi

Alanya’dan Antalya’ya kadar uzun bir sahil şeridini kapsayan alanda tarihte büyük roller oynamış birçok akarsu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Köprüçayı’dır. Antik çağda bu nehrin adı Euyrmedon olarak bilinir. Günümüzde Beşkonak’taki oluk köprü altında aktığı için nehre Köprüçay denilmiştir.

Bu nehir Aspendos antik şehrini Akdeniz’e bağlayarak tarihte önemli rollere sahip olmuştur. Köprüçay’ı ya da Köprüpazar çayı denen bu çayın altından geçtiği diğer önemli köprü de Aspendos’ta bulunan Aspendos Köprüsü‘dür. Akdeniz’e dökülmesine 6 km kala bu köprünün altında geçmektedir.

Rafting ile meşhur olan Köprüçayı yaz aylarının vaz geçilmez durağı
Rafting ile meşhur olan Köprüçayı yaz aylarının vaz geçilmez durağı

Köprüçayı Nerede

Manavgat Köprüçayı, Beşkonak’taki Köprülü kanyon milli parkı içerisindedir. Toros dağlarında doğar ve Akdeniz’e dökülür. Bir çok köy ve kanyon içinden geçen nehrin Ziyaret edilebilen noktaları: Tazı Kanyonu, Oluk Köprü, Sağrin Köyü, Aspendos antik şehri ve Boğazkent’tir.

Köprüçay Irmağının Kaynağı

Köprüçay, Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Anamas Dağ zincirinin en yüksek zirvesi (2996 m) olan Dedegöl Dağından doğup 160 km’lik yolculuktan sonra Serik Boğazkent’te Akdeniz’e dökülür.

Bu serüven boyunca nehir birçok koldan beslenir:

Anamas Dağları’nın güneyinde yaklaşık 1320 m yükseklikten dışarıya açılan Başpınar Kaynağı ile bu kaynağın güneyinden gelen Sorgun Yaylası sızıntı sularının oluşturduğu Kuzukulağı Deresi’nin birleşmesiyle başlar. Diğer kolların da katılımıyla Beşkonak beldesini geçtikten sonra akarsu yatağı genişler ve su akış hızı düşer.

Beşkonak’ı hemen geçince Sağırin Köyü yakınlarında düz tarım arazilerine girerek sonbahar ve kış mevsimlerinde büyük su potansiyeline sahip Sağırin Çayı ile birleşir.

Aspendos antik şehri yakınlarında sulama regülatörü ile suyunun büyük bir bölümü alınarak, Serik ve Taşağıl ovalarındaki geniş tarım arazilerinin sulanmasında kullanılır.

Serik ilçesi doğusunda yer alan Aspendos antik kentine yakın bir yerden geçen Köprüçay nehri, son olarak Boğazkent beldesinden geniş bir nehir ağzı ile Akdeniz’e dökülür.

Köprüçay Tarihçesi

Köprüçay’ın Antik dönemdeki ismi Eurymedon’dur. Isparta’nın Eğirdir ilçesinde Aksu nehrine yüksekten bakan Zindan Mağarasında nehir tanrısı Euyrmedon’a adanmış bir tapınak ve heykel bulunmuştur.

Bu heykel günümüzde Isparta müzesinde sergilenmektedir. Heykelin olduğu mağaranın çevresinde nehrin ismi, Zindan Deresi olarak da bilinir. Nehrin Isparta civarındaki ismi Aksu; Isparta sınırını aştıktan sonra Köprüçay’dır. Nehir Oluk Köprü altından aktığı için Köprüçay olarak anılır.

Nehir oluk köprü altında aktığı için Köprüçay adı verilir.

Nehir, antik çağda da önemli rol oynamaştır. Bu nehir üzerinde, Aspendos yakınlarında, Delos Birliği’ne ait bir filo Perslere karşı büyük bir zafer kazanmıştır. Anadolu ve ada şehirlerinden bazıları kutsal bir ada olan Delos’ta bir araya gelerek bir birlik kurdular ve birliğin başkanlığını Atina’ya verdiler.

Birleşik güçlerin önderi Atina, Perslere karşı kurulmuş Delos Birliği’nin filosu Persleri Ege’den ve daha sonra Güney Anadolu kıyılarından atmak için müttefiklerini yönlendirdi.

Cimon komutasındaki bu deniz birlikleri, M.Ö 460’ta toparlanma girişiminde olan Pers filosunu Euromedon nehri etrafında bozguna uğratmıştır.

Köprüçay’da Rafting Yapmak

Köprülü kanyonda, Köprüçayında rafting yapmak Antalya'da yapılacak şeylerin başında gelir
Köprülü kanyonda, Köprüçayında rafting yapmak Antalya’da yapılacak şeylerin başında gelir

Köprüçay’ında rafting, Antalya’nın sıcak yaz günlerinde yapılacak önemli aktivitelerden biridir. Köprülü Kanyon Milli Parkı kışın doğa yürüyüşlerinin uğrak yeri olurken yazın da rafting sporlarıyla ziyaretçilerin gözdesi haline gelmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here