Tarihi Aspendos Köprüsü, Antik Aspendos ile bir birine çok yakın olan bu köprü Toroslardan gelen suların üzerinde yer almaktadır. Aspendos Tiyatrosunu görmek isteyen herkes burada görülecekler listesine bu tarihi köprüyü de muhakkak eklemeli. 

Tarihi Aspendos Köprüsü
Tarihi Aspendos Köprüsü, Aspendos köprüsü nerede?

Tarihi Aspendos Köprüsü nerede?

Antalya’nın Serik ilçesinin Aspendos mahallesinde yer almaktadır. Serik’ten kalkan dolmuşlarla kolaylıkla ulaşılabilir. Serik’ten araçla 15 dk. uzaklıktadır. Köprü, Belkıs ya da Aspendos köprüsü olarak da anılmaktadır. 

Tarihi Aspendos Köprüsü
Tarihi Aspendos Köprüsü

Tarihi Aspendos Köprüsü, Köprüçay nehri üzerinde tarihte kendinden çokça bahsettirmiş olan tarihi köprülerden birisidir. Aspendos Köprüsü ilk olarak Roma döneminde inşa edilmiş. M.S 4. yüzyılın başlarında Romalılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tarihi Aspendos Köprüsü
Tarihi Aspendos Köprüsü

Köprünün Roma dönemindeki halinin depremler sonucu yıkılmış ve daha sonra 13. yüzyılda Selçuklular tarafından eski köprünün kalıntıları üzerine yeni bir köprü yapılmıştır.

Köprünün bugünkü hali Selçuklulardan kalmadır. Roma döneminde köprü, gemilerin altında geçip Aspendos önlerine gelecek kadar büyük olduğundan bahsedilmektedir.

Bölgedeki nehirler üzerinde yalnızca bu nehir üzerinde köprü vardır ve bu köprü üzerinde halk pazarı kurulurmuş. Bu yüzden nehrin bir adı da Köprüpazar Çayı’dır. Evliya çelebi de kayıtlarında bu isimle bahsetmiştir.

Köprü (1219-1236) tarihleri arasında, Antalya’nın Selçuklular için önemli olduğu dönemlerde Alaaddin Keykubat zamanında kıyıda ulaşımı sağlamak için tekrar yapılmıştır. Köprünün yapımında yakında bulunan Aspendos antik şehrinin yapılarına ait taşlar da kullanılmıştır.

Bugün büyük bir kısmı ayakta olan su kemerlerinden getirilmiş parçalar köprünün avlusunda göze çarpmaktadır. Burada parçalar kemerlerin üzerinde suyun içinden geçtiği delik taşlardır.

Su kemerlerinden sökülen delik taşlar

Köprünün üzerinde 6 m uzunluğunda ve 0.60 m yüksekliğinde bir kitabe bulunmuştur. Köprü, 220 m. Uzunluğunda ve toplam 7 gözden oluşuyor. Genişliği sabit olmayıp, 3,5 m. İle 6,40 metre arasında değişmektedir.

Son onarımını 2003 yılında görmüş olan köprünün bir kısmı çelik konstrüksiyon ile hala desteklenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here