Aziz Paulus Yolu (Paul,Pavlos,Paulos) Türkiye’nin ikinci uzun yürüyüş rotasıdır. Aziz Paul’un Hıristiyanlığı yaymak için, Antalya’da yer alan Perge antik kentinden başlayıp, Isparta-Yalvaç’daki Pisidia Antiocheia’da sona eren 500 km’lik bir yoldur.

Bu rota, baştan sona yüründüğünde 27 gün sürmektedir. İki kolu olan yolun; bir kolu Beşkonak’taki Köprülü Kanyon milli parkı ile başlayıp diğeri Isparta Sütçüler’deki Adada antik şehri ile buluşmaktadır. Deniz seviyesinde başlayan rotanın en yüksek noktası 2800 metredir. Likya yoluna kıyasla daha zor bir rotadır.

Aziz Pavlus yolu rotasında bulunan Adadaki antik roma yolu
Aziz Pavlus yolu rotasında bulunan Adadaki antik roma yolu

Günümüzde yürüyüş gruplarının yürüdüğü Aziz Paulus Yolu, Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri de göze alınarak, 2004’te Cate Clow tarafından belirlenmiştir. Tam olarak Aziz Pavlus’un (St Paul) takip ettiği rota olmasa da, onun takip ettiği tahmin edilen rota uluslararası standartlarda işaretlenerek ülke turizmine kazandırılmıştır.

Isparta Hakkında detaylı bilgi için Isparta Gezi Rehberi yazıma da göz atabilirsiniz.

Aziz Paulus’un (St Paul’un) Anadolu’daki yolculuğu

Hıristiyanlığı, Kudüs’ten Roma’ya dek yayma görevini üstlenen havarilerden biri olan Aziz Paulus Yaklaşık 20 yıllık misyonu süresince Suriye, Küçük Asya ve Yunanistan’da kiliseler zinciri kurmuştur. Mersin, Tarsus’ta doğmuş olan St Paul MS. 32-27 yılları arasında Yahudilikten Hıristiyanlığa döndüğünde, Hıristiyanlık henüz Yahudiliğin içinde büyümekte olan küçük bir mezhepti.

Aziz Pavlus yolu: Sütçüler’den geçen rota

İsa’nın öğretisini yaymak isteyen Aziz Paul Yahudi cemaatine kendini kabul ettiremeyince, uzun bir yolculuğa çıkarak Anadolu’nun pagan topluluklarını Hıristiyanlığa çekmeye çalışmıştır ve bunu da başarmıştır. Aziz Paul yolu St Paul’ün Hıristiyanlık yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken Anadolu’da Hıristiyanlığı yaymak için yürüdüğü yoldur.

Aziz Paulus yolunda; Eğirdir’deki Bedre Dağında yürürken

Asi (Orontes) Irmağının ağzında, Antakya (Antiokheia) limanı olan Seleukeia’ya gelip, İskenderun körfezine geçerek, Tarsus’un aşağısındaki bataklıkta bir gemi bulup, buradan Barnabas ile Kıbrıs’a geçmiştir. Böylece, Aziz Paul’ün ömür boyu sürecek olan misyonerlik görevi başlamıştır.

Bir görüşe göre ise Paul ile Barbanas ilk misyonerlik gezisine çıktıklarında yanlarında Markos da bulunmaktaydı.

Aziz Paulus rotası: Sütçüler-Adada etabı

Kıbrıs’tan Pamfilya (Pamphilya) Perge’sine gelmişler, ancak Markos Perge‘de Aziz Paulus ile görüş ayrılığına düşmüş ve gruptan ayrılmıştır. Bundan böyle misyonun yürütülmesi ile ilgili kararların tamamını Aziz Paulus vermiştir. Gezilerinin ilk hedefi Pisidia Antiocheia’sı olmuş Toros dağlarından geçerek Antalya’dan kuzeye giden rotayı izlemiştir.

Aziz Paulus yolunda Eğirdir’deki Bağören köyü

Küçük Asya’nın içlerine doğru ilk büyük yolculuğuna çıkan bu Hıristiyan misyonerlerinin izlediği yolun haritasına bakıldığında, İmparatorluğun Küçük Asya’da bulunan konforlu ana yolları kullanmak yerine uzun ve yorucu dağ yollarını tercih etmişlerdir.

Aziz Pavlus yürüyüş rotası

Aziz Pavlus yürüyüş rotası, bugün ülkemizde uluslar arası standartlarda işaretlenmiş ve açılmış iki yürüyüş yolundan biridir. Birincisi 1999 yılında açılan Likya Yolu‘dur. İkincisi ise 2004 yılında açılan Aziz Paulus yoludur.

Aziz Paulus yolu: Adada etrafındaki Kral yolu

Aziz Paulus yolu Antalya’da yer alan Perge antik kentinden başlayarak, Isparta-Yalvaç’daki Pisidia Antiocheia’da sona eren 500 km’lik rota St Paul’un Hıristiyanlığı yaymak için Anadolu’da kat ettiği yoldur.

Aziz Paulus yolu din ve tarihi kültür rotasında zengin doğal özellikleriyle bir araya getirmektedir. Dolayısıyla Aziz Paulus yolu Hıristiyanlık için büyük önem taşımaktadır. 

Aziz Pavlus yolundaki tarihi ve doğal güzellikler

Aziz Paulos rotası içerdiği tarihi yapılardan dolayı bir kültür rotasıdır. Rota kolay başlar ve gittikçe zorlaşır. Eğirdir’e kadar normal; Eğirdir’de orta dereceye, Eğirdirden sonra zor derecelidir. Rota yürüyenlere; ormanlar, çiftlikler, tarım arazileri, kanyonlar, kalayalıklar, nehir ve göl gibi farklı manzaralar sunarken göç yolları ve antik roma yollarından geçerek tarihi bir atmosfer de sunmaktadır. Aşağıda rota üzerinde bulunan ve benim de yürüdüğüm rotalardan bazı önemli güzellikleri sıraladım.

1.Perge

Perge antik şehri: Aziz Pavlus’un ilk duraklarından

2.Kurşunlu şelalesi

Aziz Pavlus yolu Perge’den Kurşunlu şelalesine gidiyor

3. Karacaören Barajı

Aziz Paulus Yolundaki güzel geçitlerden birisi, Karacaören barajının harika manzarası

4. Pednelissos

Pednelissos, Aziz Paulus yolundaki antik şehirlerden biridir

5. Tazı kanyonu

Tazı Kanyonu: Aziz Paulus yolunun Köprülü kanyon milli parkında başlayan 2. kolu buradan geçer

6. Selge

Aziz Paulus yolu üzerinde bulunan Selge antik şehri

7. Adamkayalar

Aziz Paulus yolu üzerinde bulunan Adamkayalar etabındaki kaya oluşumları

8.Yazılıkanyon

Aziz Pavlus yolunun Isparta etabında bulunan Yazılı Kanyon

9. Adada

Aziz Paulus yolu üzerinde bulunan Adada antik kenti

10. Eğirdir Gölü

pavlus yolu, Eğirdir seyir terası

11. Yalvaç (Pisidia Antiocheia)

Aziz Pavlus yolu rotasının sonunda bulunuyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here