Yeşil Kanyon (Green Canyon) Kanyon Turu, Antalya Manavgat’ın çevresini saran Toros Dağlarının kucağında, Oymapınar Barajı üzerinde, ziyaretçilerin doğal güzellikler eşliğinde; yüzme, yemek ve balık tutma molalarıyla geçirdikleri günübirlik bir turdur. Green (Yeşil) Kanyon Turu Gezi Rehberi yazısında tur ve bölgenin çevresi hakkında bütün detaylardan bahsediyorum.

Turumuz esnasında yemek yediğimiz restorandan bir manzara. Yeşil Kanyon Turu (Green Kanyon) Gezi Rehberi

Green (Yeşil) Kanyon’da yapılan Bot Turu, yazların çok sıcak geçtiği Antalya’da serinletici turların başında geliyor. Antaya’da en çok yapılan bot turları arasında yer almaktadır. Mart ve Ekim arasında hergün düzenleniyor. Bu tura, çoğunlukla Antalya, Side ve Alanya’dan, tur şirketlerinin getirdiği turistler katılmaktadır.

Kanyonda Tur yapılan Tekneler ve ardındaki muhteşem manzara. Yeşil Kanyon turu gezi rehberi.

Torosların çevrelediği Oymapınar baraj gölü üzerinde bulunan Green (Yeşil) Kanyon, Tazı Kanyonu ve Göynük Kanyonu kadar, Antalya’da görülmeye değer doğal güzellikleri arasındadır. Diğer kanyonlar araçla ve yürüyerek gezibiliyorken, Green Kanyon sadece bot turu ile ziyaret edilebilmektedir.

Green Kanyon Gezi Rehberi

Başlangıcından bitişine kadar Green Kanyon Tekne Turu hakkında bilmeniz gerekenleri, kanyonunun çevresi hakkında bir çok bilgiyi aşağıda sizinle paylaşıyorum. Bu bölgeyi bot turu yapmadan da gezebilirsiniz. Baraj gölünün etrafında araçla turlayıp göl manzarasını izleyebilirsiniz. Kanyonu görmek için tekne turu yapmanız şart.

Yeşil Kanyonu çevreleyen dağlardan bir manzara. Yeşil Kanyon Turu gezi rehberi

Green Kanyon Nerede Nasıl Gidilir?

Green (Yeşil) Kanyon Antalya Manavgat’ta Oymapınar mahallesin sınırları içinde, Oypapınar Baraj Gölü’nü çevreleyen dağ sırası üzerinde yer almaktadır. Göl kenarına, teknelerin bulunduğu yere kadar, araç ve otobüsle ulaşmak mümkündür. Yollar her türlü araç için elverişlidir. Toplu taşıma imkanı yoktur. Sadece özel araçlarla gelinebilir. Konum için tıklayın! Green Kanyon Manavgat’tan 20 km, Antalya’dan 95 km uzaklıktadır.

Green Kanyon Tekne Turu Nasıl Yapılır?

Kanyonda turlar saat 10.30 gibi başlayıp 15.00 gibi sona ermektedir. Ortalama 100 kişilik teknelerle yapılan turlara çevre otellerden gelen turist grupları katılıyor.

Yeşil Kanyon manzarası (Yeşil Kanyon Turu Gezi Rehberi)

Bot turu esnasında biri büyük, diğeri küçük olmak üzere iki tane kanyon ziyaret ediliyor. Birisine öğle yemeğinden önce diğerine ise yemekten sonra ziyaret ediliyor. Yemek aldığnız tura dahildir. Yemeğe ayrıyeten para ödemiyorsunuz; turu düzenleyen şirketin kıyıdaki restoranında yeniyor.

Yemekte Alabalık, Köfte ve Tavuk Izgara ana yemek olarak verilirken açık büfe olarak salata, makarna, ve meyve veriliyor. 1 saatlik yemek molasından sonra herkes geldiği tekneye geri gönüyor.

Green (Yeşil) Canyon Bot Turu Fiyatı

Fiyatlar tura katılmak istediğiniz döneme göre farklılıklar gösterebilir. Yemek dahil fiyatı 400 TL’dir. Grup indirimi ve özel durumlar için anlaşma yapılabilir. Güncel fiyatlar hakkında daha fazla bilgi almak ve rezarvasyon yapmak için irtibat no: 05555608028

Bot Turunda Ziyaret Edilen Yerler

Bot Turu esnasında 2 farklı kanyon ziyaret edilirken 2 tane mola veriliyor. Tur esnasında Balık tutma ve yüzme molaları veriliyor. Her iki molada yüzme ve balık tutma imkanınız var. Botlarda oltalar misafirlere veriliyor.

Yeşil Kanyon Turu Gezi Rehberi

Küçük Kanyon Turu

Küçük kanyonun büyüğe göre daha alçak duvarlara sahip. Suları daha durgun kano yapmaya ve yüzmeye uygun yerleri var. Bu kanyonda akıntı yok, su durgun. Çevresinde dağlar büyük kanyondaki kadar yüksek değil.

Büyük Kanyon Turu

Büyük Kanyon, doğal güzelliği karşısında ziyaretçileri nefessiz bırakır. Yüksekliği 100 metereye kadar çıkan kanyonunu içinde bot ile ilerlerken dağın yamaçından kaynayan bir çaydanlık gibi dağın yamacından çıkan büyük taban akıntılarına şahit olacaksınız. Dik duvarları Büyük kanyonun sonuna kadar gidiyor. Suyun kenar derinliğine bağlı olarak tekneler kıyılara yanaşabiliyor. Kanyonun sonunda dağların arasında gür bir şekilde çıkan akarsuları görebiliyorsunuz. Kanyonun en derin yeri 186 metredir. Suyun kenar derinlii 5-6 metreye kadar düşüyor.

Green (Yeşil) Kanyondaki Baraj Gölünün Kaynağı Nedir

Green (Yeşil) Kanyonun ya da Oymapınar Baraj gölünün kaynağı Toros Dağlarının içinden Fatmalar Dağı’nın yamacından çıkan Dumanlı Kaynağıdır. Suyun kaynak kısmının şiddetinden dolayı oluşan sisli görünümünden dolayı dumanlı olarak adlandırılmıştır. Kanyonun bulunduğu dağa yerliler Fatmalar Dağı ismini veriyor. Toros Dağları ise genel adıdır.

Manavgat Irmağı’nın ve Manavgat Şelalesinin Kaynağı

Yeşil Kanyon Manavgat Irmağı’nın kaynağını oluşturur.

Manavgat Irmağı’nın (Melas Nehri) en önemli kaynaklarından biri Oymapınar Baraj gölüdür. Manavgat Irmağının yolculuğu buradan başlayıp Manavgat Şelalesini oluşturarak Manavgat ilçe merkezinden geçerek Akdeniz’e dökülür. Denize döküldüğü kısımda Manavgat Bot Turları düzenleniyor.

Side Antik Şehri’nin Su Kaynağı, Roma Su Yolu

Yeşil Kanyon’a giderken yol kenarındaki antik su yolu

Oymapınar Barajına giderken yolun sağındaki su kemerleri herkesin ilgisini çekmektedir. Roma mühendislik sanatının en güzel örneklerinden olan bu su kemerleri Antik Side Şehrine aittir.

Bu su kemeriyle, denizden yüksekliği 42 km olan Oymapınar’dan deniz kenarındaki Antik Side’ye su taşınmış.    

Su kemerinin uzunluğu yaklaşık 30 km’dir. Kemer inşa edilirken antik Side’ye ulaşabilecek en kısa güzergah (kuşbakışı 25 km) ve en az eğim hesap edilerek yapılmış. Mükemmel bir su akışı elde etmek için kemerin eğimi titizlikle hesaplanmış ve su kemeri, yoluna denk gelen tepe ve yamaçlardan 13 km tünel içinden geçirilmiş.

Green (Yeşil) Kanyon Çevresinde Fauna

Kanyon çevresinde yaşayan martılar tur esnasında gözünüze çarpan kuş türü olsa da daha görünmeyen ve yabani olarak etrafta yaşayan çok sayıda yabani hayvan çeşitliliğine rastlanmaktadır. Kanyon içinde yaşayan Balık Baykuşu vardır. Balık çeşitleri Sazan, Kefal, Alabalık’tır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here