Kedrai Antik Şehri

Kedrai, Marmaris’in 16 km kuzeyinde bulunan Sedir Adası’nda yer almaktadır. Turistlerin kumunu merak edip geldiği Sedir Adası’nda, ismini daha önce duymadıkları Kedrai, zeytin ağaçlarının gölgesinde yatan, etrafı masmavi sularla çevrili şirin bir antik şehirdir. Adanın ismi her ne kadar sedir ağaçlarından gelse de Antik şehrin tiyatrosu ve tamamı bugün çok güzel zeytinlerle kaplı.

Kedrai tiyatrosu ziyaretçilere hrika bir deniz manzarası sunuyor
Kedrai tiyatrosu ziyaretçilere hrika bir deniz manzarası sunuyor

Sedir Adası’nın da içinde olduğu topraklar, eski çağda Rhodos Peraia (Karşıkara) içinde bulunmaktaydı. Adanın, tarihçi Ksenophon tarafından ”yarı barbar” olarak nitelendirilen Karia halkı kökenli olduğu bahsedilmektedir. M.Ö 5. yy ‘da Delos birliğine bağlanan şehir, birliğe yarım talent vergi ödedi.

Sedir Adasındaki Kleopatra plajında mavinin her tonunu görmek mümkün

Ksenophon’un verdiği bilgiye göre Spartalı Komutan Lysandros M.Ö 405 yılında Peleponnesos Savaşında Atina’yı destekleyen Kedrai’ye saldırmış ve kenti ele geçirerek Kedraili’leri köle tacirlerine satmış.

M.Ö 2. yy’in ilk çeyreğinde Roma müttefikleri ile Seleukos krallığı arasında süren savaş ve karışıklık döneminin ardından Karia bölgesinin büyük bölümü ile birlikte Kedrai de yeniden Rodos’un egemenliğine girmiştir.

Kedrai antik şehrinin Apollon Tapınağı. Günümüze kadar sağlam gelememiş

Kent, M.Ö 129 yılında Roma’nın egemenliği altına girerek, Küçük Asya’da kurulan ilk Roma eyaleti ”Provincia Asia” içinde yer alır.

Kedrai antik şehrini gezerken karşılaştığınız manzara

Bizans İmparatorluğu hâkimiyeti altındaki Karia bölgesine yönelik Türk akınlarının M.S 11. yy sonlarından itibaren yoğunlaşmasının ardından kent, M.S 15. yy’in ilk çeyreğinden sonra kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. Bugün hem anakarada hem de adalarda ayakta kalmış kalıntıların büyük çoğunluğu Bizans dönemindendir.

Kedrai antik şehrinde bulunan yaşlı zeytin ağaçlarının kökleri yürürken ilginizi çekiyor

Sedir Adası’nda daha henüz kapsamlı bir kazı yapılmamış. Bugüne kadar sadece yüzey araştırmaları yapılmıştır. Son zamanlarda Antik şehirde Muğla müze müdürlüğünce kazı çalışması başlatılmış. Çalışmalara 15’i Muğla Açık Ceza İnfaz kurumundaki hükümlülerden oluşan, 25 kişilik bir ekiple gerçekleştirilmiş.  

Kedrai antik kentinin yapıları

Tiyatro

Antik şehrin kuzey yamacında, iyi durumda olan bir tiyatro yer alır. Yaklaşık 2500 kişilik olan bu tiyatro şehrin küçük bir adadan ibaret olmadığını ve Helenistik döneme ait önemli bir yerleşim olduğunu gösteriyor. Oturma sıraları iyi durumda olan tiyatronun sahne binası tamamen yok olmuştur. Tiyatronun sahne binasının blokları sökülerek Bizans döneminde konut ve liman inşasında kullanılmıştır. Ayrıca Kedrai’nin tiyatrosu Rhodos’un karşı yakasında bilinen üç büyük tiyatrodan biri olmasıdır.

Sedir Adası’ndaki Kedrai antik kentinin tiyatrosu

Antik Liman

Liman kalıntıları, Adanın kuzey bölümünde ve ana karaya bakan doğu tarafında yerleşiktir. Şehrin açık deniz rüzgarları ve dalgalara karşı korunaklı kısmında yer almaktadır. Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle gemilerin yanaştığı derin bir koy olan liman kapanmıştır.

Kedrai şehrinin antik limanı. Denizin yükselmesiyle kapanmış

Tiyatronun kuzeyinde, kıyıya oldukça yakın yerlerde; atölye, dükkan, depo, mekanlarıyla limana hizmet veren yapılar bulunmuştur.

Tapınak

Anadolu tanrısı Apollon Kedrieus şehrin en önemli tanrısıdır. Aynı zamanda önemli bir kült merkezidir. Dor düzeninde yapılmış Tapınak şehrin akropolisinde yer almaktadır. Hristiyanlık döneminde kiliseye çevrilmiştir. Ele geçen yazıtlarda Apollon kutsal alanı Kedreai’de M.Ö 2. ve 1. yyda etkili olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kedrai antik şehrinin tapınağına ait bir yazıtın olduğu taş.(Burayı bana gezdiren rehber arkadaşım Özgür Akgül’e teşekkürler)

Bölgeyle ilgili diğer yazılarıma da göz atın:

Sedir adası ve Kleopatra plajı gezi rehberi

Datça:Ege’nin narin köşesi

Eski Datça sokakları ve şair Can Yücel Evi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here